Co i jak może kontrolować zarząd spółdzielni mieszkaniowej

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Co i jak może kontrolować zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Postprzez KAKOL » Cz, 18 lip 2002, 11:42

Kolega odpowiada w spółdzielni mieszkaniowej za rozliczenia zużycia ciepła z indywidualnymi odbiorcami (lokatorami). Do celów rozliczeń stosowany jest system rozliczeniowy oparty o podzielniki kosztów centralnego ogrzewania. Sprawy związane z rozliczaniem kosztów ogrzewania reguluje statut spółdzielni i regulamin zatwierdzony przez radę nadzorczą. Mimo, że system ten jest krytykowany przyniósł mieszkańcom znaczne oszczędności. Jednak od pewnego czasu część mieszkańców zaczęła kombinować jak oszukać innych mieszkańców budynku. Ujawniono różne metody oszustw, jak zamiana grzejników, zdjęcie podzielnika, przesunięcie podzielnika itp. W celu ujawnienia takich przypadków zarząd spółdzielni zarządził kontrole podzielników w okresie między odczytami. Okazało się jednak, że część mieszkańców jest przeciwna takim kontrolom, inni nie pozwalają dokumentować przypadków uszkodzenie podzielnika poprzez wykonanie fotografii. Na jakich przepisach powinien oprzeć się zarząd spółdzielni aby przy dokonywaniu kontroli podzielników nie przekroczył swoich uprawnień? Jak traktować mieszkania, które świadomie nie zostaną udostępnione do kontroli?
KAKOL
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 18 lip 2002, 12:40

W pierwszej mierze należałoby sprawdzić, czy sytuacje takie są przewidziane w statucie spółdzielni. W przypadku lokatorskiego prawa do lokalu można byłoby próbować wykorzystać art. 10 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 38 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego i w zw. z art. 17 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Innych podstaw prawnych nie widzę. Oczywiście, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przez lokatora czynu zabronionego, należy zawiadomić prokuraturę i wówczas wchodzą w grę stosowne przepisy kpk.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez AlicjaS » Cz, 18 lip 2002, 12:56

Kakol - o czym ty piszesz - te podzielniki to czysta kpina.
Miałam cała zime wylaczone ogrzewanie, poniewaz blok jest ocieplony, mam aluminiowe okna, zewnetrzne zaluzje - a musiałam doplacic. Pomimo wylaczenia, zimnych grzejnikow ta ciecz odparowuje.
Zwiazku z tym, że mam okna od strony poludniowo - zachodniej - mam wlasciwie slonce caly dzien. W maju tego roku wymieniono nam wklad - a ja juz mam odparowany caly zapas ( mamy 18 lipca ). W tym roku w pazdzierniku zarzadam wymiany wkladu na nowy. Jak myslisz, ile przez te nastepne 3 miesiace jeszcze mi odparuje?

Poza tym - w rozliczeniu za okres grzewczy 90 % to koszty stale a 10 % to moje wlasne zuzycie. Nie bede tego komentowac.
AlicjaS
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez KAKOL » Cz, 18 lip 2002, 14:41

Są różne typy podzielników wyparkowych, jednak większość (być może wszystkie) spełnia wymagania PN-EN 835:1999 Podzielniki kosztów ogrzewania do rejestrowania zużycia ciepła przez grzejniki - Przyrządy bez zasilania energią elektryczną działające na zasadzie parowania dyfuzyjnego. Norma podaje ile płynu powinno znajdować się w kapilarze (ampułce) podzielniku aby pokryć parowanie dyfuzyjne na zimno (przy zimnych grzejnikach). Myślę, popełniasz takie błędy jak większość niezadowolonych z podzielników.
-Jak sama piszesz poza kosztami stałymi załaciłaś tylko 10% kosztu ogrzewania - Gdybyś miała dłużej włączone grzejniki relacje procentowe były by inne. Koszty stałe nie zależą od wielkości odparowania płynu z podzielników.
-Jeżeli nie włączasz grzejników, to dogrzewają cię sąsiedzi poprzez ściany wewnętrzne - Nie masz chyba w mieszkaniu (-5 stopni C).
-Na koniec okresu rozliczeniowego (podobnie jak przy podatku dochodowym) porównuje się ilość wpłaconych zaliczek z kosztem ogrzewania, a ty porównujesz saldo z poszczególnych okresów rozliczeniowych. Aby porównać kolejne lata dodaj wszystkie dokonane wpłaty (zaliczki+niedopłatę wzgl nadpłatę) w danym okresie rozliczeniowym na poczet kosztów ogrzewania (analogicznie jak przy podatku dochodowym).
Poza tym wszystko ma swoje granice. Jezeli wszyscy mieszkańcy wyłączyliby na stałe grzejniki, to co maja mierzyć podzielniki i nie uwierzę, że wszyscy siedzieli w minusowej temperaturze w mieszkaniu, Budynki docieplone z oknami o dużej izolacyjności również trzeba ogrzewać.
KAKOL
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez AlicjaS » Cz, 18 lip 2002, 16:49

-Jeżeli nie włączasz grzejników, to dogrzewają cię sąsiedzi poprzez ściany wewnętrzne - Nie masz chyba w mieszkaniu (-5 stopni C).


I ja mam za to płacic?....to jest chore.. Dzis ogrzewa mnie silne słońce i patrzac na te podzielniki widze ze tez mam za to zaplacic.
Wiesz tak sie sklada, ze kiedys, przez 5 lat mieszkałam w mieszkaniu z własnym ogrzewaniem na gaz. I doskonale pamietam jakie koszty ponosilam. Ogrzewanie bylo właczane pol godziny przed przyjsciem rodziny do domu i wylaczane po jakims czasie.
Byłam bardzo zadowolona, jak sie dowiedzialam o indywidualnym rozliczaniu ciepła w aktualnym mieszkaniu. Poczyniłam inwestycje - miałam zamiar oszczedzac. Jak dobrze na pewno pamietasz - temperatury minusowe byly w tym roku ( zreszta generalnie ostatnio mamy ocieplenie klimatu ) - przez miesiac?
Nie przesadzajac - grzejnik byl wlaczony tylko w lazience. Nie mielismy wiekszych potrzeb. W poprzednich latach, nie oszczedzajac - mielismy zwroty. Zostalam naprawde zaskoczona tegoroczna doplatą. Czy jest mozliwosc odlaczenia sie od wspolnego ogrzewania?
AlicjaS
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kakol » Cz, 18 lip 2002, 21:16

Obawiam się, że dyskusja odbiegła od charakteru forum. Postaram się odpowiedzieć krótko.
Koszt ogrzewania budynku w całości ponoszony jest przez mieszkańców tego budynku (nie ma obecnie dotacji z budżetu państwa). Podzielniki służą tylko do podziału między mieszkańców. Regulaminy rozliczania zwykle na część wspólną i część indywidualną. Jeżeli ktoś ma ogrzane mieszkanie przy wyłączonych grzejnikach, nie powinien oczekiwać, że zapłacą za to sąsiedzi, bo dotacji nie ma).
Podaję poniżej dwa przykłady aby pokazać, że nie można oceniać kosztu ogrzewania zwracając uwagę tylko na saldo rozliczenia:
I okres rozliczeniowy:
- Koszt ogrzewania 1500 zł
- Wpłacone zaliczki 2000 zł
- Saldo (Nadplata) 500 zł
II okres rozliczeniowy:
- Koszt ogrzewania 1000 zł
- Wpłacone zaliczki 900 zł
- Saldo (Niedopłata) 100 zł
Uważasz więc, że w I okresie rozliczeniowym rozliczenie było korzystniejsze, ponieważ otrzymałaś zwrot wpłaconych pieniędzy –wyszła nadpłata? Bo ja uważam, ze wtedy gdy koszt ogrzewania był niższy, to jest w I okres rozliczeniowym
kakol
 

Postprzez kakol » Cz, 18 lip 2002, 21:26

Innych podstaw prawnych nie widzę.

Spółdzielnia dokonuje sprawdzenia podzielników podczas innej kontroli, która realizowana jest zgodnie z ROZPORZĽDZENIEM MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. (Dz. U. Nr 74, poz. 836)
§ 17. 2. W czasie użytkowania instalacji gazowej użytkownik lokalu powinien:
9) udostępniać lokal w celu przeprowadzenia przez odpowiednie służby kontroli instalacji i urządzeń gazowych, przewodów i kanałów spalinowych, wentylacyjnych, a także innych instalacji i urządzeń, oraz ściśle wykonywać zalecenia pokontrolne.
Z kolei zawiadomienie prokuratury z pewnością mogłoby przynieść różne nieprzewidziane skutki. Mieszkańcy nie zawsze odbierają takie działania, jako obrona ich interesów.
kakol
 

Postprzez kakol » Cz, 18 lip 2002, 22:03

Przepraszam, za błędy. Zauważyłam je, podczas gdy nie mam możliwości edycji tekstu.
Podzielniki służą tylko do podziału między mieszkańców. Regulaminy rozliczania zwykle na część wspólną i część indywidualną.

Powinno być:
Podzielniki służą tylko do umożliwienia podziału kosztów ogrzewania między mieszkańców. Regulaminy rozliczania zwykle dzielą koszt ogrzewania na część wspólną i część indywidualną

Bo ja uważam, ze wtedy gdy koszt ogrzewania był niższy, to jest w I okres rozliczeniowym

Powinno być:
Bo ja uważam, że wtedy gdy koszt ogrzewania był niższy, to jest w II okresie rozliczeniowym.
kakol
 

Postprzez AlicjaS » Cz, 18 lip 2002, 23:14

Nie wiem skad wziales dane za I i II okres rozliczeniowy.
U mnie rachunek jest prosty. Porownalam swoje 2 ostatnie lata grzewcze - az strach pomyslec ile bym doplacila, gdybym korzystala jak dotychczas, gdybym nie poczynila tych wszyskich inwestycji. Dla mnie jej logiczne, ze jezeli czegos nie uzywam, to za to nie place.
Potrafie tez zrozumiec ze musze zaplacic za ogrzanie klatki schodowej, ale jezeli piszemy tu o kwotach w tysiacach zlotych - to rece mi opadaja.
.....a jezeli sasiedzi chca ogrzawac moje mieszkanie to chyba nie jest moj problem?
AlicjaS
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 19 lip 2002, 10:03

Spółdzielnia dokonuje sprawdzenia podzielników podczas innej kontroli, która realizowana jest zgodnie z ROZPORZĽDZENIEM MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.


Uważam, że przepis ten dotyczy służb "gazowych", tzn. badających stan techniczny instalacji gazowej, jej szczelność itp. Nie wydaje mi się, aby pracownicy spółdzielni mogli "podpiąć się" pod ten przepis.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość