Co i jak może kontrolować zarząd spółdzielni mieszkaniowej

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Postprzez KAKOL » Pt, 19 lip 2002, 13:37

W pierwszej mierze należałoby sprawdzić, czy sytuacje takie są przewidziane w statucie spółdzielni.

W statucie Spółdzielni jest zapis:
Członek Spółdzielni jest obowiązany stosować się do postanowień statutu, regulaminów i innych uchwał organów Spółdzielni. W regulaminie rozliczania kosztów ogrzewania ustalone są wysokości kar dla nieuczciwych lokatorów u których stwierdzono między innymi świadome uszkodzenie podzielników. Poza tym przygotowany jest projekt uchwały Rady Nadzorczej upoważniającej Zarząd Spółdzielni do przeprowadzania takich kontroli.

Kontrole instalacji gazowej, o których mowa powyżej, wykonywane są raz w roku przez pracowników spółdzielni, względnie na zlecenie spółdzielni.
KAKOL
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 19 lip 2002, 13:51

W statucie Spółdzielni jest zapis:
Członek Spółdzielni jest obowiązany stosować się do postanowień statutu, regulaminów i innych uchwał organów Spółdzielni. W regulaminie rozliczania kosztów ogrzewania ustalone są wysokości kar dla nieuczciwych lokatorów u których stwierdzono między innymi świadome uszkodzenie podzielników. Poza tym przygotowany jest projekt uchwały Rady Nadzorczej upoważniającej Zarząd Spółdzielni do przeprowadzania takich kontroli.


W uchwale Rady Nadzorczej powinno być powołanie się na cytowany przez Ciebie przepis statutu. Wówczas Zarząd może powoływać się na uchwałę Rady - trochę to może naciągane ;), ale innego wyjścia nie widzę.

Kontrole instalacji gazowej, o których mowa powyżej, wykonywane są raz w roku przez pracowników spółdzielni, względnie na zlecenie spółdzielni.


Czy to są te kontrole, o których mowa w przepisach cyt. przez Ciebie rozporządzenia?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kakol » N, 21 lip 2002, 13:05

Nie wiem skad wziales dane za I i II okres rozliczeniowy.
U mnie rachunek jest prosty. Porownalam swoje 2 ostatnie lata grzewcze - az strach pomyslec ile bym doplacila, gdybym korzystala jak dotychczas, gdybym nie poczynila tych wszyskich inwestycji. Dla mnie jej logiczne, ze jezeli czegos nie uzywam, to za to nie place.
Potrafie tez zrozumiec ze musze zaplacic za ogrzanie klatki schodowej, ale jezeli piszemy tu o kwotach w tysiacach zlotych - to rece mi opadaja.
.....a jezeli sasiedzi chca ogrzawac moje mieszkanie to chyba nie jest moj problem?

Każde rozliczenie kosztów ogrzewania budynku dotyczy jakiegoś okresu. Okresy te z reguły wynoszą 1 rok Na przykład:
I okres rozliczeniowy może trwać od 1.04.2000 r. do 31.03.2001 r.
Kolejny - II okres rozliczeniowy może trwać od 1.04.2001 r. do 31.03.2002 r.. Stosowanie dwuletniego okresu rozliczeniowego (o którym piszesz) nie ma uzasadnienia i moim zdaniem nie powinno być stosowane (może poza wyjątkowymi przypadkami).
Mieszkanie we wspólnym budynku zobowiązuje do pokrycia kosztów, na które poszczególni mieszkańcy bezpośredniego wpływu nie mają. Jeżeli wszyscy mieszkańcy mieliby wyłączone grzejniki i energia cieplna nie byłaby dostarczona do budynku przez cały okres rozliczeniowy, to wcale nie znaczy, że nie zostały przez spółdzielnię poniesione żadne koszty związane z ogrzewaniem. Spółdzielnia poniesie koszty stałe, na które między innymi składają się opłata za moc zamówioną i opłata abonamentowa. Ponieważ koszt energii cieplnej wynosi 0,00 zł koszt stałe stanowić będą 100% całego kosztu ogrzewania. Koszt ten muszą solidarnie pokryć mieszkańcy danego budynku, pomimo tego, ze nie korzystali z ogrzewania. Wysokość taryf stosowanych w obrocie energii cieplnej jest niezależna od odbiorców (spółdzielni mieszkaniowych). Taryfy ustalane są przez przedsiębiorstwa energetyczne i podlegają zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki.
kakol
 

Postprzez AlicjaS » N, 21 lip 2002, 14:16

Stosowanie dwuletniego okresu rozliczeniowego (o którym piszesz) nie ma uzasadnienia i moim zdaniem nie powinno być stosowane (może poza wyjątkowymi przypadkami).


Napisałam, ze porownałam 2 ostatnie lata grzewcze. Po zamontowaniu mierników, spoldzielnia nie zmiejszyla mi wysokosci zaliczek. W zwiazku z tym przytoczony przez Ciebie przykład nie ma u mnie zastosowania.
Gdyby tak było jak napisałas, oczywiscie, ze nie miałabym do nikogo pretensji.

Spółdzielnia poniesie koszty stałe, na które między innymi składają się opłata za moc zamówioną i opłata abonamentowa

Opłata za zamowioną moc? - rozumiem
Opłata abonamentowa? - a coż to takiego?.
Napisz mi jaki był sens montowania tych mierników, jeżeli dalej płacimy jakie opłaty abonamentowe. Według mnie, to sie mija z ideą indywidualnego rozliczania mieszkanców z pobranego ciepła. W lutym badz w marcu ukazał sie artykuł w "Newsweek" opisujacy całe to zjawisko. Postaram sie go odnależć i wkleić.

PS - ta moja pisanina nie ma nic wspolnego z charakterem tego forum, ale jak sobie pomyśle, że Spóldzielnia zamiast dokonywać kalkulacji np: na zamówioną moc, dażyc do stworzenia przejrzystego i sprawiedliwego systemu rozliczania lokatorów - probuje czynić to co napisałas w tym wątku - robi mi sie bardzo smutno
AlicjaS
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kakol » N, 21 lip 2002, 22:47

Czy to są te kontrole, o których mowa w przepisach cyt. przez Ciebie rozporządzenia?

Spółdzielnia zleciła firmie specjalistycznej przeprowadzenie kontroli sprawności przewodów wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych. W pomieszczeniach, w których zainstalowane są urządzenia gazowe, musi sprawnie działać wentylacja, przewód spalinowy musi być szczelny i wytwarzać odpowiedni ciąg kominowy. Co najmniej raz w roku trzeba też przeprowadzać przegląd instalacji gazowej, przewodów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych.
Obowiązek przeprowadzania takich kontroli wynika z art. 62. Prawa budowlanego:
1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez
właściciela lub zarządcę:
1) okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu
technicznej sprawności:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe
wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących
podczas użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spali-
nowych i wentylacyjnych).
ROZPORZĽDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. (Dz. U. Nr 74, poz. 836) nakłada obowiązek na użytkownika (lokatora) umożliwienia takiej kontroli. Tak więc przy okazji kontroli instalacji gazowej kontroluje się podzielniki. Jednak jest ta bardzo niewygodne i mam wrażenie, że trochę naciągane.
kakol
 

Postprzez Marcin » Pn, 22 lip 2002, 08:56

Jednak jest ta bardzo niewygodne i mam wrażenie, że trochę naciągane


Jeśli nie ma innego wyjścia...;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez KAKOL » Pn, 22 lip 2002, 09:45

Dziekuję za pomoc Marcinie.
KAKOL
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Alutek » Pn, 22 lip 2002, 10:59

Alicjo, sprawdz dokładnie swoje rozliczenie, prawdopodobnie dopłata wynika z tego, że spółdzielnia montuje podzielniki i zawory wykładając samodzielnie pieniądze i niejako kredytując miszkońców, natomiast później rozkłada ten koszt na raty i przez kilka sezonów trzeba ponosić zwiększone koszty w rozliczeniu rocznym. Tak było u mnie, dopłacałam przez dwa sezony po 300zł, a w tym roku już miałam zwrot, bo podzielniki zostały spłacone.
Alutek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kakol » Pn, 22 lip 2002, 19:09

Rozliczanie kosztów energii cieplnej należy rozpatrywać w dwóch aspektach.
- rozliczenie między dostawcą ciepła a zarządcą budynku.
- Podział poniesionych kosztów na ogrzewanie przez zarządcę budynku na poszczególnych lokatorów.
Rozliczenie między dostawcą ciepła a zarządcą budynku
Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348) zmieniły się zasady rozliczeń dokonywanych w obrocie energią cieplną między dostawcą ciepła a zarządcą budynku. Dotychczasowe jednoczłonowe taryfy energii cieplnej została zastąpione taryfami wieloczłonowymi na które zwykle się składają:
- Ceny za zamówioną moc cieplną [zł/MW/m-c]
- Cena ciepła [zł/GJ]
- Cena nośnika ciepła [zł/m3]
- Stawki opłat stałych za usługi przesyłowe[zł/MW/m-c]
- Stawki opłat zmiennych za usługi przesyłowe [zł/GJ]
Zgodnie z ROZPRZĽDZENIEM MINISTRA FINANSÓW z dnia 21 listopada 1997 r. w sprawie ustalenia taryf dla ciepła sprzedawcy ciepła powinni dążyć do tego, aby udział opłaty stałej stosowanej w rozliczeniach za ciepło w oparciu o fizyczne jednostki pomiaru energii i mocy według taryfy dwuczłonowej (opłata stała i opłata zmienna) nie przekraczał poziomu 40% łącznej opłaty za ciepło w skali roku. Innym ograniczeniem jest Art. 47 ust. 1 i z art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 z późn. zm.) zgodnie, z którym Zgodnie art. przedsiębiorstwo energetyczne (które prowadzi działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją ciepła na podstawie stosownej koncesji) ustala taryfę dla energii elektrycznej (tj. zbiór cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania, opracowany przez przedsiębiorstwo energetyczne i wprowadzony jako obowiązujący dla określonych w nim odbiorców), która podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Jak wiadomo przedsiębiorstwa energetyczne są z reguły monopolistyczne, a odbiorcy, praktycznie nie mają żadnych możliwości negocjowania warunków umownych, a przede wszystkim stosowanych w rozliczaniu taryf. Potwierdza to orzecznictwo:
Stroną w postępowaniu administracyjnym o zatwierdzenie taryfy dla ciepła jest przedsiębiorstwo energetyczne, które wnioskuje o zatwierdzenie taryfy dla ciepła, a nie jest stroną w takim postępowaniu Odbiorca ciepła. Zasada ta została potwierdzona w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 8 marca 2000 r., gdzie Sąd postanowił, iż: „W postępowaniu administracyjnym przed Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki w przedmiocie zatwierdzenia taryf paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła (art. 23 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 30 ustawy – Prawo energetyczne), odbiorcy paliw lub energii elektrycznej i ciepła nie przysługuje przymiot strony w rozumieniu art. 28 kpa ...” (patrz postanowienie Sądu Najwyższego sygn. akt: N I CKN 1217/99, opublikowane w Biuletynie Sądu Najwyższego 2000/7/8). Stąd Odbiorca ciepła nie może wystąpić z wnioskiem o ponowną kalkulację taryfy dla ciepła, gdyż tylko przedsiębiorstwo energetyczne z takim wnioskiem o zmianę decyzji zatwierdzającej taryfę dla ciepła może wystąpić.
Inny przykład:
W postępowaniu o zatwierdzenie taryfy uczestniczyć chciała spółdzielnia mieszkaniowa w Pucku. Twierdziła, że zakład dostarcza jej 90 proc. wytworzonego ciepła i robi to od wielu lat. Dlatego jest zainteresowana ustaleniem taryfy. Żądała też wstrzymania jej ogłoszenia.
Prezes URE odmówił spółdzielni. Uznał, że nie ma ona interesu prawnego i nie może być stroną w tym postępowaniu. Spółdzielni zależy zapewne, aby taryfa była korzystna dla bezpośrednich odbiorców. Z zakładem wiąże ją jednak umowa cywilna sprzedaży ciepła i przepisy kodeksu postępowania administracyjnego nie mają tu zastosowania - podkreślił prezes URE. Przypomniał, że kwestię tę rozstrzygnął już Sąd Najwyższy.
Wyjaśnił też, że terminu ogłoszenia taryfy nie można wstrzymać. URE musi tego dokonać w ciągu 14 dni od jej zatwierdzenia. Taryfa zaczyna obowiązywać po dwóch tygodniach od ogłoszenia i prawo energetyczne nie przewiduje żadnych wyjątków.
Spółdzielnia nie dała za wygraną i odwołała się do SA. Twierdziła, że powinna mieć prawo zaskarżania decyzji o zatwierdzeniu taryfy. W ten sposób mogłaby chronić interesy swoich członków. Bez tego decyzje prezesa URE stają się arbitralne i nieomylne. Uczestnicząc w tym postępowaniu, mogłaby też przeciwdziałać praktykom monopolistycznym zakładu.
SA podzielił argumenty URE i oddalił odwołanie spółdzielni.
Podkreślił, że prezes tego urzędu, przed zatwierdzeniem taryfy, bierze pod uwagę także interesy odbiorców. Sprawdza, czy ustalone w niej stawki są uzasadnione. Zobowiązuje go do tego prawo energetyczne, które nie przewiduje, aby jeszcze ktoś oceniał kalkulację taryfy. Zgodnie z k.p.a. jedynie organizacja społeczna, np. konsumencka, może zażądać dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu, także w takiej sprawie (sygn. akt XVII Ame 25/00). H.F.
Podział poniesionych kosztów na ogrzewanie przez zarządcę budynku na poszczególnych lokatorów
W rozliczaniu poniesionych przez zarządcę kosztów energii cieplnej w danym budynku (podział na poszczególne mieszkania) nie muszą występować wszystkie wyżej wymienione stawki. Tu zwykle dzieli się koszty na część wspólną i część indywidualną (przez niektórych zarządców nazywane kosztami stałymi i zmiennymi, co nie zawsze odpowiada prawdzie) Należy zwrócić uwagę, że do wyżej wymienionych kosztów stałych naliczanych przez przedsiębiorstwo energetyczne w budynku mieszkalnym dochodzą koszty wspólne (klatki schodowe korytarze piwnice i inne pomieszczenia wspólne oraz rury przebiegające przez mieszkania. Tym samym bezpośredni wpływ indywidualnego odbiorcy na kształtowanie kosztu ogrzewania zmniejsza się. Nie znaczy to jednak, że stosowanie podzielników kosztów nie przyczynia się do oszczędności energii cieplnej. Jeżeli 100% osób posiadających prawo do lokalu wyraziłoby życzenie na piśmie aby rozliczać ich według zajmowanej powierzchni użytkowej uważam, że otrzymaliby na to zgodę zarządu. Rozliczanie kosztów ogrzewania według zajmowanej powierzchni użytkowe jest bardzo przejrzyste, ale jestem pewna, że koszt ogrzewania mógłby wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Jeżeli chodzi o artykuły prasowe, to myślę, że wiele z nich pisane jest przez autorów, którzy nie mogą zrozumieć zasad rozliczania kosztów ogrzewania, w związku z czym całą winę monopolistycznej gospodarki cieplnej przypisują administratorom budynków mieszkalnych utwierdzając w swoim przekonaniu niezadowolonych.
kakol
 

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość