Zwolnienie dyscyplinarne

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Zwolnienie dyscyplinarne

Postprzez Adrian-K » Pt, 15 lip 2005, 16:49

Pracowałem przez 4 lata 20 km od miejsca zamieszkania,w swoim mieście zanisołem podanie o prace do pewnego zakładu i na drugi dzień zostałem zaproszony na rozmowe .zostałem zatrudniony.Zawiozłem do pracy podanie o zwolnienie natychmiastowe mówiąc ,że znalazłem prace na miejscu.Niezgodzili się,ale ja tą pracę pożuciłem. Pracuje w nowym miejscu pracy ,i przyszło mi do domu powiadomienie ,że niebyłem w pracy przez pięć dni i dostane zwolnienie dyscyplinarne.Czy pracodawca ma prawo tak postąpić,przecież nieprzychodziłem do pracy bo mi sie niechciało ,tylko dlatego ,że mam lepszą i na miejscu prace,pracodawca dobrze o tym wiedział.czy jeżeli ja pożuce prace to jest to dyscyplinarka?
Adrian-K
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Zwolnienie dyscyplinarne

Postprzez Dredd » Pt, 15 lip 2005, 21:38

czy jeżeli ja porzuce prace to jest to dyscyplinarka?


[kodeks pracy]: "Art. 52. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (...)"


Moim zdaniem nie przychodzenie do pracy w opisanej wyżej sytuacji może być uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i jest to podstawa do rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę z winy pracownika.

Tak jak - co do zasady - pracodawca nie powinien wyrzucać pracownika z dnia na dzień z pracy - tak i pracownik nie powinien porzucać pracy bo mu tak pasuje.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Zwolnienie dyscyplinarne

Postprzez Marcin » N, 17 lip 2005, 22:39

Moim zdaniem nie przychodzenie do pracy w opisanej wyżej sytuacji może być uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i jest to podstawa do rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę z winy pracownika.
Tak jak - co do zasady - pracodawca nie powinien wyrzucać pracownika z dnia na dzień z pracy - tak i pracownik nie powinien porzucać pracy bo mu tak pasuje.


W pełni podzielam pogląd. Umów należy dotrzymywać - pacta sunt servanta.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Zwolnienie dyscyplinarne

Postprzez Tomek7 » Wt, 19 lip 2005, 13:51

dokladnie jest tak jak napisano wyżej. nieobecność w pracy bez usprawiedliwiena wydczerpuje dyspozycję art. 52 par 1 kp. W stosunkach pracy nie tylko pracodawca ale tez pracownik ma obowiązki. Pracownik może zawsze rozwiązać umowę za wypowiedzeniem lub starac się by pracodawca wyraził zgodę na rozwiązanie za porozumnienim stron.
Tomek7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron