Zostałem nazwany oszustem/złodziejem na forum, co dalej i gdzie z tym ??

świadczenie usług drogą elektroniczną, mp3, aukcje internetowe, e-usługi, podpis elektroniczny.

Zostałem nazwany oszustem/złodziejem na forum, co dalej i gdzie z tym ??

Postprzez Carmamir » N, 15 maja 2005, 22:24

Sytuacja zaszła na pewnym forum należącym do dość sporego serwisu, osoba nazwała mnie bezpodstawnie złodziejem i oszustem, co ma negatywny wpływ na moje interesy w tymże serwisie, osoba ta nie tylko mnie wyzwała od złodzieji ale i innych userów bez żadnych podstaw obraża.

Sprawa jest taka ze nie wiem gdzie dokładnie z tym dalej iść i z jakie paragrafu (pewnie coś ze zniesławieniem, straty moralne ?) itp.

Bardzo prosze o pomoc w tym temacie, dodam że nie chce od gościa żadnych pieniądzy, tylko ew. wpłate na jakiś dom dziecka i oczywiście wyrok, żeby nauczył się że nie można tak sobie kogo się chce wyzywać od złodzieji, oszustów itp.
Carmamir
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 15 maja 2005, 23:03

1. Art. 212 kk (uwaga: przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego).
2. Art.23, 24 kc.
Drogę cywilną uważam za sensowniejszą, ale to moje prywatne zdanie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Carmamir » N, 15 maja 2005, 23:06

tnx
Czyli tylko prawnik tak ?
Ile sprawa będzie kosztować i ile trwać mniej więcej.
Mam przygotować na własną ręke dowody ?
Pismo do właściela portalu (o ujawnienie danych) mam ja pisać, prawnik czy dopiero prokuratura może takie pismo wystosować ?

Gdybyś mógł udzielić więcej spraw organizacyjncyh byłbym bardzo wdzięczny :)
Carmamir
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 15 maja 2005, 23:14

Skoro sprawa jest ścigana z oskarżenia prywatnego, prokuratura nie ma tu nic do roboty (z wyjątkiem sytuacji z art. 60 kpk). Pomoc profesjonalnego pełnomocnika na pewno nie zaszkodzi, zresztą prywatny akt oskarżenia powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata (art. 55 § 2 kpk).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 15 maja 2005, 23:32

Ile sprawa będzie kosztować


To zależy, jak się umówicie. Składając prywatny akt oskarżenia, trzeba dołączyć dowód wpłacenia do kasy sądowej zryczałtowanej równowartości wydatków (obecnie jest to 300 zł).
i ile trwać mniej więcej.


Nie jestem wróżką ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Carmamir » N, 15 maja 2005, 23:34

ee 300zł tylko za sprawe ??
A adwokat ile może kosztować ?
Takie są koszta każdej pojedynczej sprawy ?
Carmamir
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 16 maja 2005, 10:06

ee 300zł tylko za sprawe ??


To jest opłata dla sądu.

A adwokat ile może kosztować ?


To zależy od umowy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pn, 16 maja 2005, 10:23

ee 300zł tylko za sprawe ??
A adwokat ile może kosztować ?
Takie są koszta każdej pojedynczej sprawy ?


Przy szacowaniu kosztów musisz także rozważyć koszty związane z ewentualnym przegraniem procesu.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

przymus adwokacki

Postprzez Edyta7 » Wt, 17 maja 2005, 15:55

Marcinie- a czy gdyby wystąpił sam, z pozwem o naruszenie dóbr osobistych art.24 k,c . to też musi korzystać z adwokata?Czy może podpisać pozew sam i sam występować przed sądem. Może to byłoby łatwiejsze niż oskarżenie (kk()prywatne. Tak tylko sobie myślę.A ty?
_______________
Edyta
Edyta7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 17 maja 2005, 19:37

Powyżej przesadziłem. Przy akcie oskarżenia dotyczącym przestępstwa z oskarżenia prywatnego nie obowiązuje przymus adwokacji. Istnieje on w sytuacji oskarżenia subsydiarnego, które występuje wówczas, gdy pokrzywdzony w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego - po spełnieniu określonych przesłanek - wnosi własny akt oskarżenia. Pokrzywdzony może stać się oskarżycielem posiłkowym po powtórnym wydaniu przez prokuratora postanowienia o odmowie wszczęcia lub powtórnym umorzeniu postępowania. Dopiero w razie utrzymania w mocy przez prokuratora nadrzędnego ponownego zaskarżonego postanowienia w tym zakresie, pokrzywdzony może - co wynika z art. 330 § 2 kpk - wnieść własny akt oskarżenia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo dot. Internetu, społeczeństwa informacyjnego, nowych technologii

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron