wpis o wykreślenie hipoteki z KW

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

wpis o wykreślenie hipoteki z KW

Postprzez KasiaMa » Śr, 7 gru 2005, 22:09

W końcu udało nam się spłacić kredyt:) i w związku z tym, musimy złożyć wpis do ksiąg wieczystych o wykeślenie hipoteki kaucyjnej. Czy moze orientujecie się w nowej ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych? Wiem, ze wchodzi ona w lutym 2006r. i będzie bardzo mała opłata za wpis niż dotychczas. Jak myślicie czy gdy złożę do sądu wniosek o wykreślenie w marcu 2006r, obejmą mnie nowe przepisy? Gdybym złozyła w tym roku wg obecnej ustawie, zapłaciłabym połowę obliczonego wpisu, a to wychodzi mi ok 2000:(...

pozdrawiam cieplutko,

kasia
KasiaMa
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marbel » Pt, 9 gru 2005, 00:52

Rozdział 3

Sprawy z zakresu prawa o księgach wieczystych

Art. 42.1. Opłatę stałą w kwocie 200 złotych pobiera się od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
2. Jeżeli wniosek dotyczy wpisu udziału w prawie, pobiera się część opłaty stałej proporcjonalną do wysokości udziału, nie mniej jednak niż 100 zł.
3. Od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie dziedziczenia, zapisu lub działu spadku albo zniesienia współwłasności pobiera się jedną opłatę stałą w wysokości 150 złotych niezależnie od liczby udziałów w tych prawach.
Art. 43.Opłatę stałą w kwocie 150 złotych pobiera się od wniosku o wpis:
1) własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w wyniku podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami;
2) własności nieruchomości rolnej o powierzchni do 5 ha;
3) praw osobistych i roszczeń;
4) zmiany treści ograniczonych praw rzeczowych. Art. 44.1. Opłatę stałą w kwocie 60 złotych pobiera się od wniosku o:
1) założenie księgi wieczystej;
2) połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej, która jest już prowadzona, niezależnie od liczby łączonych nieruchomości;
3) odłączenie nieruchomości lub jej części;
4) sprostowanie działu I - O;
5) wpis ostrzeżenia o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym;
6) dokonanie innych wpisów, poza określonymi w art. 42 i 43.
2. Jeżeli założenie księgi wieczystej następuje w związku z odłączeniem nieruchomości lub jej części z istniejącej księgi wieczystej, pobiera się tylko jedną opłatę stałą określoną w ust.1. Art. 45.1. Opłatę stałą określoną w art. 44 ust. 1 pkt 1-3 pobiera się niezależnie od opłaty za dokonanie wpisu własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
2. Opłatę stałą określoną w art. 42 i 43 pobiera się odrębnie od wniosku o wpis każdego prawa, choćby wpis dwu lub więcej praw miał być dokonany na tej samej podstawie prawnej.
3. Od wniosku o wpis hipoteki łącznej lub służebności pobiera się jedną opłatę stałą, choćby wniosek ten obejmował więcej niż jedną księgę wieczystą. Art. 46.Od wniosku o wykreślenie wpisu pobiera się połowę opłaty pobranej od wniosku o wpis. Art. 47.Wydatki związane z drukiem księgi wieczystej i teczki akt tej księgi nie obciążają stron. Art. 48.Od wniosku o złożenie do zbioru dokumentów pobiera się opłatę stałą,przewidzianą dla wniosku o wpis do księgi wieczystej.


To są przepisy rozdziału nowej usatwy dot. interesującej Cię kwestii. W pierwszej chwili zamierzałam napisac, że oczywiście bardziej opłaca się zaczekac - bo zgodnie z art. 46 w zw. z art. 42 ust. 1 to będzie taniutko 1/2 opłaty stałej czyli 100 zł.
Ale tak się zastanawiam nad treścią art. 46 - od wniosku o wykreślenie wpisu pobiera się połowę opłaty pobranej od wniosku o wpis. No i tu mam problem. Można by chyba twierdzic, ze skoro od Ciebie wczesniej pobrano (według poprzednich przepisów) jakąś kwotę to teraz przy wykresleniu płacisz połowe tego co pobrano, a nie połowę kwoty naleznej gdybyś wniosek o wpis złożyła według nowych przepisów.
Przelicz sobie ewentualnie obie wersje, nie jestem w stanie teraz tego rozstrzygnąć.
Pozdrawiam. M.
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron