Mieszkanie komunalne po rozwodzie

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Postprzez ana80 » Pt, 10 sie 2007, 09:23

Chce wiedziec czy po rozwodzie moge tam mieszkac lub czy nalezy mi sie jakas czesc przy sprzedazy.
ana80
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ana80 » Pt, 10 sie 2007, 09:24

czy wartość prawa związanego z posiadaniem tego mieszkania powinna być uwzględniona przy ewentualnym podziale majątku małżeńskiego?
ana80
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 10 sie 2007, 14:19

czy wartość prawa związanego z posiadaniem tego mieszkania powinna być uwzględniona przy ewentualnym podziale majątku małżeńskiego?


Wydaje mi się że nie jest to wykluczone ale zależy od wszystkich okoliczności sprawy (m.in. od tego czy prawo do korzystania z tego mieszkania pojawiło się w Waszym posiadaniu w czasie trwania małżeństwa, czy uzyskała je tylko żona i drodze jakiej czynności prawnej, czy płaciła za to i z czyich środków pochodziła ewentualna zapłata, czy obowiązywała wtedy między Wami współność majątkowa małżeńska, czy prawo do korzystania z mieszkania zgodnie z decyzją bądź ustawą przyznano tylko żonie czy służyć miało dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych całej rodziny).
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Pt, 10 sie 2007, 17:36

Przydział mieszkania komunalnego nie jest jakakolwiek wartoscia materialna, a wiec nie ma mowy o uwzglednianiu przy podziale majatku. Prawo do zamieszkiwania bedzie obowiazywalo do czasu skutecznej eksmisji
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 10 sie 2007, 17:55

Moim zdaniem prawo do korzystania z lokalu komunalnego ma wartość majątkową.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Pt, 10 sie 2007, 20:22

Moim zdaniem prawo do korzystania z lokalu komunalnego ma wartość majątkową.

Taką samą jak prawo prowadzenia pojazdów:)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 10 sie 2007, 20:46

Taką samą jak prawo prowadzenia pojazdów:)


Trudno mi się z Tobą zgodzić.

Moim zdaniem prawo do lokalu komunalnego jest prawem majątkowym i co do zasdy zbywalnym, zaś prawo do prowadzenia pojazdów mechaniczych prawem niemajątkowym i do tego niezbywalnym

(o tym że ktoś komuś legalnie odsprzedaje prawo do mieszkania komunalnego - za konkretną cenę - słyszałem. O tym aby legalnie ktoś komuś odsprzedał swoje prawo jazdy - nie).

Ale oczywiście to tylko mój prywatny pogląd. Jeśli znajdę coś co przekona mnie że prawo do lokalu komunalnego nie jest prawem majątkowym - odszczekam powyższe wpisy ;)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Pt, 10 sie 2007, 20:59

A mógłbyś wyjaśnić w jaki sposób można legalnie sprzedać prawo (przydział) do mieszkania komunalnego? Moze to ja coś nie wiem, ale tego sie nie sprzedaje, nie dziedziczy, nie wygrywa, Po śmierci najemcy osoby zameldowane w lokalu mogą starać się o przydział, ale nie musza go dostać. Co więcej- jaki to majątek który trzeba gminie oddać gdy stanie się włascicielem innego lokalu?
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 10 sie 2007, 21:05

A mógłbyś wyjaśnić w jaki sposób można legalnie sprzedać prawo (przydział) do mieszkania komunalnego?


Wymaga to współdziałania gminy ale moim zdaniem jest możliwe (mój kolega w ten sposób nabył większe mieszkanie komunalne od osoby, która była zadłużona z tytułu opłat i chciała przejść na mniejsze. Nabył za dopłatą czyli za konkretne pieniądze, a więc prawo do większego mieszkania którego pani się pozbyła miało dla niej konkretną wartość majątkową ;))

Przyznaję, że zagadnienie poruszone w tym wątku mnie zaciekawiło. Postaram zorientować się bliżej w źródłach, a nie jak dotąd snuć własne oceny z głowy (czyli z niczego ;))
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Pt, 10 sie 2007, 23:25

Jak znajdziesz to podziel sie wiedza. Ja wszystko tu pisze z "niczego" to zawsze warto troszke doładowac.
Nie sadze, aby kolega nabył legalnie. Legalna byla zamiana za zgoda gminy- wiele mozna zalatwic gdy strony sa zgodne.
Zaplata natomiast napewno byla pod stolem, w formie darowizny lub jakiejkolwiek innej , ale nie jako kupno prawa najemcy czy cuś w tym stylu :)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości