przywrócenie na stanowisko

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

przywrócenie na stanowisko

Postprzez karioka » Pn, 31 paź 2005, 00:26

Bardzo proszę o podpowiedź w następującej kwestii prawnej:
Został odwołany dyrektor szkoły- gimnazjum przez burmistrza przed upływem kadencji. Natychmiast został ogłoszony konkurs na to stanowisko i został powołany nowy dyrektor. Stary dyrektor odwołał się do sądu i wygrał co do zasady bo sąd uznał jego roszczenie, jednak nie przywrócił na stanowisko dyrektora gdyż stwierdził że w orzeczeniu sądu najwyższego sąd pracy jest niewłaściwy do tego aby przywrócić na stanowisko dyrektora nauczyciela pracującego. stąd moja prośba, może ktoś dysponuje innym wyrokiem SN, w którym mowa że takie przywrócenie jest możliwe, skoro w toku postępowania zostało udowodnione naruszenie prawa przez organ prowadzący. Wiem, że takie wyroki są jednak teraz nie potrafię ich odszukać. Proszę podpowiedzcie. zdiękuję.
karioka
 

Postprzez Marcin » Wt, 1 lis 2005, 18:18

Stary dyrektor odwołał się do sądu i wygrał co do zasady bo sąd uznał jego roszczenie, jednak nie przywrócił na stanowisko dyrektora gdyż stwierdził że w orzeczeniu sądu najwyższego sąd pracy jest niewłaściwy do tego aby przywrócić na stanowisko dyrektora nauczyciela pracującego.


Możesz podać namiary na to orzeczenie (powinny być w pisemnym uzasadnieniu wyroku) ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez karioka » Śr, 2 lis 2005, 20:59

Proszę, to ten wyrok.
1997.05.09 wyrok SN I PKN 138/97OSNP 1998/9/261
karioka
 

Postprzez karioka » Śr, 2 lis 2005, 21:05

Postępowanie przed sądami było prowadzone dwutorowo, tzn przed administracyjnym i powszechnym. Sąd administracyjny uznał nieważność zarządzenia burmistrza, powodujące skutki ex tunc. Napisał, że nie przeszkadza to wszakże o restytutywnych skutkach wydania takowego, wadliwego aktu.
Sąd pracy jednak powołał się na wzmiankowany wyrok SN i dał tylko odszkodowanie.
karioka
 

Postprzez Marcin » Cz, 3 lis 2005, 16:44

Nie udało mi się znaleźć odmiennych wyroków SN, jest natomiast kilka orzeczeń podzielających pogląd zaprezentowany w cyt. wyroku z 1997 r.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 3 lis 2005, 20:56

Dla mnie stanowisko SN o tym że nie jest właściwy do przywrócenia powoda na stanowisko dyrektora jest przekonujące. Wyznaczenie na stanowisko dyrektora jest decyzją z zakresu władztwa administracyjnego organu, który wyznacza na to stanowisko. Sąd cywilny nie może rozstrzygać w zakresie wykraczającycm poza stosunki cywilnoprawne. Nie może wydawać orzeczeń zastępujących decyzje właściwych organów administracji publicznej.

Jeśli właściwy organ administracyjny nie powoła tego człowieka na stanowisko dyrektora to Sądowi cywilnemu nic do tego. Nie ma prawa przypisywać sobie kompetencji administracyjnoprawnych.

Inna sprawa, że w tej sytuacji rozważać można wg mnie dochodzenie odszkodowania z tytułu utraconych dochodów - różnicy między pensją dyrektorską a obecną (oczywiście jeżeli taka utrata po przywróceniu do pracy nastapiła).
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości