Uwzględnienie wniosku o przywrócenie terminu

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Uwzględnienie wniosku o przywrócenie terminu

Postprzez boza » So, 29 lis 2003, 11:18

Dzień dobry !
Mam pytanie nstp.: złożyłam wraz z pozwem do Sądu Pracy wniosek o przywrócenie terminu , gdyż minął termin odwołania od wypowiedzenia , a ja nie składałam wcześniej pozwu bo byłam chora: szpital i dalsze zwolnienie lekarskie. Poczułam sie lepiej na zdrowiu , jednak cały czas na zwolnieniu lekarskim i wysłałam wspomniany pozew wraz z wnioskiem. Są wyznaczył termin rozprawy, przeprowadził przewód i oznajmił ,że odrzuca pozew, bo nie uwzględnił wniosku o przywrócenie terminu. Nie rozumiem takiego postepowania sądu , uważałam ,że skoro sąd wyznaczył termin rozprawy , rozprawa się odbyła to i logiczne ,że przedtem - poprzedzająć rozprawę- uwzględnił mój wniosek o przywrócenie terminu. A jak to prawnie wygląda? Pozdrawiam- Bożena
boza
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 29 lis 2003, 13:34

Dziwna sytuacja - jeśli sąd nie przywrócił terminu do wniesienia pozwu, to powinien oddalić pozew, a nie odrzucić, bo termin z art. 264 kp. ma charakter materialnoprawny.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

wniosek o przywrócenie terminu

Postprzez boza » So, 29 lis 2003, 14:14

Rzeczywiście , dla mnie tez to jest dziwne. To , wg słów sędziego wyglądało tak , że po zakończeniu przewodu odrzucił wniosek o przywrócenie terminu i wg tego odrzuca pozew. To dlaczego odbyła sie rozprawa, cały przewód dowodowy?
boza
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 29 lis 2003, 14:23

Abyśmy się dobrze zrozumieli: czy sąd odrzucił, czy oddalił pozew ? W tym drugim przypadku sąd musiałby przeprowadzić rozprawę, bo oddalenie pozwu jest orzeczeniem merytorycznym i tak powinnno to być zrobione przy stwierdzeniu przez sąd uchybienia terminu materialnoprawnego. Jaką formę przybrało rozstrzygnięcie sądu: postanowienia czy wyroku ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

sąd pracy

Postprzez boza » So, 29 lis 2003, 18:06

Sąd wydał wyrok , oddalił pozew , tak to brzmiało w ustach pana sędziego , który tak niewyraźnie mówi ,że petenci tego Sądu po prostu Pana Sędziego nie rozumieją i stąd zapewne tyle niedomówień w tym Sądzie Pracy.
boza
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 30 lis 2003, 01:24

Jeśli sąd oddalił pozew, postąpił prawidłowo. Nieprzywrócenie przekroczonego terminu do wniesienia odwołania jest przesłanką oddalenia pozwu. Przeprowadzenie postępowania dowodowego nie jest tu błędem, co najwyżej może być zbędne, ale nie wpływa na prawidłowość wyroku. Pogląd sądu dotyczący braku przesłanek do przywrócenia terminu na wniesienie odwołania (pozwu) możesz zwalczać w apelacji od wyroku. W terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku powinnnaś wystąpić o doręczenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem, a po jego doręczeniu masz 14 dni na wniesienie apelacji.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

sąd pracy

Postprzez boza » N, 30 lis 2003, 10:13

Dziekuję za pomoc, pozdrawiam , Bożena
boza
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron