prosze o pomoc

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

prosze o pomoc

Postprzez alana » Wt, 9 sie 2005, 13:16

Jestem zatrudniona od pazdziernika 2004 w bardzo duzej firmie i od marca 2005 przebywam na L4(praca w ciezkich warnukach+ciaza zagrozona), to jest juz moja 3 umowa
pierwsza umowe mialam od 27 X 2004 do 9 XI 2004
druga od 10 XI 2004 do 10 VI 2005
i trzecia pracodawca przedluzyl mi od 11 VI 2005 do dnia porodu(uzyl takiego sformulowania).
Czy to prawda ze trzecia umowa z kolei musi byc na czas nieokreslony???
czy pracodawca moze wpisac na umowie czas zatrudnienia do dnia porodu ???
mam do odebrania 21 dni urlopu czy moge je odebrac po porodzie, czy beda musieli mi za niego wyplacic???
z gory bardzo dziekuje za odpowiedzi
alana
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » Wt, 9 sie 2005, 15:07

Jestem zatrudniona od pazdziernika 2004 w bardzo duzej firmie i od marca 2005 przebywam na L4(praca w ciezkich warnukach+ciaza zagrozona), to jest juz moja 3 umowa
pierwsza umowe mialam od 27 X 2004 do 9 XI 2004
druga od 10 XI 2004 do 10 VI 2005
i trzecia pracodawca przedluzyl mi od 11 VI 2005 do dnia porodu(uzyl takiego sformulowania).
Czy to prawda ze trzecia umowa z kolei musi byc na czas nieokreslony???

tak. przyjmuje się domniemanie prawne zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony w sytuacji zawarcia trzeciej kolejnej umowy na czas określony , jeżeli przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiazaniem kolejnej umowy nie przekroczyła miesiąca. w twoim przypadku nie było przerw pomiędzy kolejnymi umowami o pracę więc z pracodawca łaczy cię obecnie umowa o prace na czas nieokreślony

czy pracodawca moze wpisac na umowie czas zatrudnienia do dnia porodu ???[quote]

m.zd. można określić koniec umowy o pracę na dzien porodu, choć nie ma to znaczenia ponieważ łączy ciebie teraz z pracodawcą umowa o prace na czas nieokreślony

[quote]
mam do odebrania 21 dni urlopu czy moge je odebrac po porodzie, czy beda musieli mi za niego wyplacic???
z gory bardzo dziekuje za odpowiedzi


będąc w ciaży i mając umowę na czas nieokreslony korzystasz z ochrony stosunku pracy przewidzanej a art.177 par.1 kp
"Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy."

tak wiec pracodawca nie może co do zasady rozwiązać z tobą umowy w okresie ciąży jak i podczas trawania urlopu macuierzyńskiego, który wynosi 16 tygodni po pierwszym porodzie, 18 po drugim a 26 przy urodzeniu więcej jak jednego dziecka przy jednym porodzie.

"Art. 180. (114) § 1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1) 16 tygodni przy pierwszym porodzie,
2) 18 tygodni przy każdym następnym porodzie,
3) 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
§ 2. (115) Pracownicy, która wychowuje dziecko przysposobione lub która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni również przy pierwszym porodzie.
§ 3. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu.
§ 4. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresu ustalonego w § 1 i 2.
§ 5. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.
§ 6. Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy; do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.
§ 7. W razie zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu."


rafał
rafal
 

Postprzez Marcin » Wt, 9 sie 2005, 15:20

Jestem zatrudniona od pazdziernika 2004 w bardzo duzej firmie i od marca 2005 przebywam na L4(praca w ciezkich warnukach+ciaza zagrozona), to jest juz moja 3 umowa
pierwsza umowe mialam od 27 X 2004 do 9 XI 2004
druga od 10 XI 2004 do 10 VI 2005
i trzecia pracodawca przedluzyl mi od 11 VI 2005 do dnia porodu(uzyl takiego sformulowania).
Czy to prawda ze trzecia umowa z kolei musi byc na czas nieokreslony???

Co do zasady tak - art. 25[1] kp. Mam jednak wrażenie, że w Twojej sytuacji nie doszło do zawarcia trzeciej umowy o pracę, a do przedłużenia drugiej na podstawie art. 177 § 3 kp.
czy pracodawca moze wpisac na umowie czas zatrudnienia do dnia porodu ???


Jw.
mam do odebrania 21 dni urlopu czy moge je odebrac po porodzie, czy beda musieli mi za niego wyplacic???


Jeśli umowa rozwiąże się w dniu porodu, a nie wykorzystasz tego urlopu wcześniej w naturze, przysługuje Ci ekwiwalent pieniężny.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » Wt, 9 sie 2005, 15:56

[/quote]
Co do zasady tak - art. 25[1] kp. Mam jednak wrażenie, że w Twojej sytuacji nie doszło do zawarcia trzeciej umowy o pracę, a do przedłużenia drugiej na podstawie art. 177 § 3 kp.
[quote]

czyli przepisy o ochronie stosunku pracy kobiet w ciąży bylby mniej korzystne niż przepisy ogólne z 25 [1] par1 kp?

poza tym, dla zaistnienia sytuacji z art.25[1]par1 kp nie ma znaczenia fakt iż dotychczasową umowę przedlużono
art.25 [1]§ 2. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu § 1.
rafal
 

Postprzez Marcin » Wt, 9 sie 2005, 16:15

czyli przepisy o ochronie stosunku pracy kobiet w ciąży bylby mniej korzystne niż przepisy ogólne z 25 [1] par1 kp?


Ale dla zastosowania art. 25 [1] kp. trzeba wykazać, że w ogóle doszło do zawarcia trzeciej umowy o pracę, do czego w tym stanie faktycznym nie jestem przekonany.

poza tym, dla zaistnienia sytuacji z art.25[1]par1 kp nie ma znaczenia fakt iż dotychczasową umowę przedlużono
art.25 [1]§ 2. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu § 1.


Wydaje mi się, że w tym przypadku nie nastąpiło przedłużenie umowy z woli stron (a wtedy cytowany przepis ma zastosowanie), ale z mocy prawa (art. 177 § 3 kp.). Dla mnie postępowanie pracodawcy nawiązującego kolejną umowę na czas określony (a faktycznie na czas nieokreślony) z nieobecną w pracy i będącą w ciąży pracownicą jest po prostu nieracjonalne z punktu widzenia interesów tego pracodawcy. Kluczowa jest analiza tego, co dokładnie napisał pracodawca w swoim piśmie, niemniej interpretacja przeze mnie przedstawiona wydaje mi się życiowo najbardziej prawdopodobna.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez alana » Wt, 9 sie 2005, 16:43

wlasnie dzwonilam do mojego zakladu pracy i tam pani w kadrach powiedziala ze mnie sie taka umowa na czas nieokreslony nie nalezy bo jestem w ciazy.
czy to prawda??
czy mam jakies szanse wygranie z zakladem pracy?
posiadam 3 odrebne umowy o prace
alana
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » Wt, 9 sie 2005, 16:58

[/quote]

Dla mnie postępowanie pracodawcy nawiązującego kolejną umowę na czas określony (a faktycznie na czas nieokreślony) z nieobecną w pracy i będącą w ciąży pracownicą jest po prostu nieracjonalne z punktu widzenia interesów tego pracodawcy. Kluczowa jest analiza tego, co dokładnie napisał pracodawca w swoim piśmie, niemniej interpretacja przeze mnie przedstawiona wydaje mi się życiowo najbardziej prawdopodobna. [/quote]
a więc, pracodawca alany okazal się nieracjonalny ;-)), bo jak pisze alana zawarł z nią 3 odrębne umowy
rafal
 

Postprzez rafal » Wt, 9 sie 2005, 17:03

wlasnie dzwonilam do mojego zakladu pracy i tam pani w kadrach powiedziala ze mnie sie taka umowa na czas nieokreslony nie nalezy bo jestem w ciazy.
czy to prawda??
czy mam jakies szanse wygranie z zakladem pracy?
posiadam 3 odrebne umowy o prace


przepis wyraźnie przewiduje że trzecia z koleji umowa na czas określony powoduje że umowa o pracę staję sie umową na czas niekreślony. warunkiem jest to by pomiędzy kolejnymi umowami przerwa nie była dłuższa niz 1 miesiąc
rafal
 

Postprzez alana » Wt, 9 sie 2005, 17:29

na trzeciej umowie (ostatniej) jest wyraznie napisane
"Zaklad pracy zatrudnia Pania na stanowisku ......., na czas okreslony od dnia 10 IV 2005 do dnia porodu, w wymiarze pelnego etetu i powierza obowiazki j.w"

czy moge walczyc z zakladem o poprawienie umowy na czas nieokreslony??
bardzo mi na tym zalezy
alana
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » Wt, 9 sie 2005, 18:09


czy moge walczyc z zakladem o poprawienie umowy na czas nieokreslony??
bardzo mi na tym zalezy


proszę poinformować własciwego okręgowego inspektora państwowej inspekcji pracy o nieprawidłowościach występujących u pracodawcy

ponadto, w takim przypadku przysługuje pracownikowi na podstawie art.189 kodeksu postępow.cywilnego roszczenie o ustalenie rodzaju umowy o pracy w którym pracownik może żadac ustalenie, że łączy go z pracodawcą umowa o pracę na czas nie określony
rafal
 

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości