prosze o pomoc-problem z

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Prosze o pomoc-problem z

Postprzez slash » Cz, 10 sie 2006, 12:23

witam
mam nastepujacy problem:
byly kolega z roboty jest dluzny mi 1000zl (zyrowalem mu w zakladzie pracy pozyczke ktorej nie splacil) ja ja splacilem i mam zaswiadczenie z kasy zakladu o tym fakcie.
czy ktos moglby mi pomoc jak odzyskac te pieniadze poprzez komornika, prosilbym takze o pomoc w napisaniu takiego wniosku, a takze o wytlumaczenie mi jak sie odbywa cala procedura. chcialbym odzyskac jakies odsetki od dnia mojej splaty(splacilem rok temu), w jakiej wysokosci moga one byc?
bardzo prosze o pomoc bo nie stac mnie na prawnika
pozdrawiam
zbyszek
slash
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez pawel78 » Cz, 10 sie 2006, 13:46

Musisz napisać pozew do sądu rejonowego, w tzw. postępowaniu upominawczym.

Najpierw wyślij poleconym wezwanie do zapłaty do dłużnika, w którym napiszesz, kiedy i ile ma oddać.

Pozew składa się na specjalnym formularzu, dostępnym w sądzie lub internecie. (to jest postępowanie tzw. uproszczone, ponieważ dochodzisz kwoty mniejszej niż 5.000 zł)

W odpowiednich rubrykach wpisujesz dane takie jak imię, nazwisko, dochodzona kwota.

Adres właściwego sądu i wydziału ustalisz dzwoniąc do sądu i podając adres dłużnika.

Zaznaczasz, że wnosisz o wydanie nakazu zapłaty

W uzasadnieniu piszesz kiedy poręczyłeś pożyczkę, kiedy i ile zapłaciłeś, wzywałeś do zapłaty a facet nie zapłaci

Odsetki wyliczysz na stronie www.infor.pl/kalkulatory - kalkulator odsetek. Odsetki liczysz od dnia następnego po twojej spłacie pożyczki, i piszesz w pozwie "do dnia zapłaty". Możesz sobie wyliczyć sumę np. na dzień wniesienia pozwu, wtedy kwotę dochodzoną pozwem powiększysz o tak obliczone odsetki.

Do pozwu dołączasz: opłatę sądową, pismo od pracodawcy i odpis (kopię) pozwu wraz z załącznikami - 2 komplety dokumentów. Znaczki naklejasz tylko na jednym, z którego zrobisz kserokopię.

opłata od pozwu wynosi 30 złotych, najlepiej naklej znaki opłaty sądowej.

Jeśli dłużnik nie zaskarży nakazu zapłaty, to nakaz taki uprawomocni się po 2 tygodniach od doręczenia go dłużnikowi. Możesz zadzwonić do sekretariatu, podając sygnaturę akt i spytać, czy nakaz jest prawomocny.

Dla prawomocnego nakazu występujesz o klauzulę wykonalności (6 zł od strony). Z nakazem opatrzonym klauzulą idziesz do komornika i tam już dowiesz się, co dalej.
pawel78
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez slash » Cz, 10 sie 2006, 14:58

@pawel78
dzieki bardzo za pomoc
mysle ze na chwile obecna jest ona dla mnie wystarczajaco wyczerpujaca
jeszcze raz dzieki i pozdrawiam
slash
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez pawel78 » Cz, 10 sie 2006, 15:45

Zapomniałem dopisać, że kopię wezwania do zapłaty z potwierdzeniem nadania również należy załączyć do pozwu.
pawel78
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość