Potwierdzenia kserokopii za zgodność z oryginałem?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Potwierdzenia kserokopii za zgodność z oryginałem?

Postprzez Aristo2 » Śr, 10 paź 2007, 13:28

Witam
Strona procesu cywilnego składa kserokopie dokumentów - jako dowody w sprawie.

Czy może samodzielnie napisać klauzulę " potwierdzam za zgodność z oryginałem", czy tez musi każdy dokument poświadczać notarialnie lub przez uprawniony organ no. sekretariat sądu lub innej instytucji?

Nie jestem pewny, ale chyba przemknęło mi orzeczenie SN, że strona procesu nie reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika - może sama poświadczać kserokopie dokumentów za " zgodność z oryginałem".

Ale nie jestem pewny mojej pamięci.
Prośba o podpowiedź.
Pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Kajtek » Śr, 10 paź 2007, 16:03

Z mojego przykładu -składamy w orginale ,ale jeżeli jest to niewymagane , to pracownik danej instytucji potwierdza "za zgodność z oryginałałem ", jeżeli okażesz jemu tenże oryginał.Nie spotkałem się aby samemu taką klauzulkę umieszczać,bo któż w to dzisiaj uwierzy. Aby było najpewniej to radzę u notariusza potwierdzić,choć to wtedy jest płatne.
Jest taki jeden w RP,który bardzo często wymachuje w TV takimi kserami ,ale jak do tej pory nie zrobił z tego użytku, bo nikt mu właśnie nie wierzy.
Kajtek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Śr, 10 paź 2007, 19:18

Witam

Czy może samodzielnie napisać klauzulę " potwierdzam za zgodność z oryginałem"

Może, robiłem tak wielokrotnie.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Śr, 10 paź 2007, 22:44

Od kilku lat mozna samemu potwierdzic za zgodnosc.
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aristo2 » Cz, 11 paź 2007, 11:55

Witam
Dziękuję za podpowiedzi, ale proszę.....
- wskażcie mi podstawę prawną.

W przypadku braku podstawy prawnej lub orzeczenia SN - taki dowód może być przedmiotem zarzutu w apelacji i wtedy może zostać przez sąd odwoławczy pominięty jako nie spełniający kryterium wiarygodnego dowodu,
lub może być uznany za dokument prywatny, który potwierdza tylko stanowisko strony, ale nie jest pełnoprawnym środkiem dowodowym.
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Kajtek » Pt, 12 paź 2007, 08:57

Polecam wgląd do k.p.c (Dz.U. z 2005r. Nr 13,poz.98),a w nim Art.233 par.1,2 ,Art.244 par.1,2. Art.245 , Art. 248 jak, również Art. 250 par. 1,2 .A jak Masz możliwość i czas to następne.

Pozdrowienia
Kajtek!
Kajtek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aristo2 » Pt, 12 paź 2007, 10:00

Witam
Lubię żarty, ale przy stosowaniu prawa należy być jednak ostrożnym - szczególnie polecam osobom które nie są prawnikami.

Nadal nie znajduję postawy prawnej lub interpretacji ( wykładni ) przez SN...?

pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Kajtek » Pt, 12 paź 2007, 12:05

Nie był to żart ,lecz dobra rada.A jak to chcesz uczynić to już tylko wyłącznie Twoja wola.!!!

,,za zgodność z oryginałem '', nie ma w zasadzie żadnych regulacji .Poza procesem może uwierzytelnić notariusz, a resztę reguluje praktyka i komu bardziej na tym uwierzytelnieniu zależy. Może nie czytałeś dokładnie moich wcześniejszych zapisów. A odesłanie do art. k.p.c - myślałem, że utkwi Cię w przekonaniu ,co lepiej w praktyce zrobić w Twym przypadku. Jeżeli wyraziś taką wolę ,to możesz potwierdzić nawet u sołtysa i to również nie jest żart .

Pozdrowienia!
Kajtek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 12 paź 2007, 18:09

,,za zgodność z oryginałem '', nie ma w zasadzie żadnych regulacji


a resztę reguluje praktyka i komu bardziej na tym uwierzytelnieniu zależy.


Ciekawy pogląd ;)

Moim zdaniem potwierdzenie przez stronę kopii dokumentu "za zgodność z oryginałem" w większości wypadków będzie bez znaczenia, czyli nieoryginalny dokument z taką wzmianką będzie wart tyle co bez niej.

W większości wypadków, bo są wyjątki (zob. art. 89 par. 1 k.p.c. czy art. 485 par. 4 k.p.c.)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Pt, 12 paź 2007, 21:23

Taki dokument potwierdzony za zgodnosc , w przypadku gdy druga strona procesowa go nie podwaza ma pełną wartość dowodową. Co najmniej podobnie jak oświadczenia strony. Gdy dokument zostaje podważany zawsze można złożyć oryginał lub kopię potwierdzoną notarialnie. W innym wypadku nie ma takiej potrzeby (z wyjatkami gdzie oryginał jest ustawowo wymagany)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość