nabycie nieruchomości

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

nabycie nieruchomości

Postprzez marek » So, 3 wrz 2011, 21:58

Dzień dobry!
Mam 24 lata i mam problem. Oto on:
Mój dziadek, a potem ojciec uprawiał pole ok 1ha (grunt rolniczy), Po zapytaniu ojca o akt własności odpowiedział mi że nie ma i że jego ojciec ( a mój dziadek) tez na tą ziemie nie miał dokumentów. Jak można nabyć prawa do tej działki (akt własności, księgę wieczysta) dodam jeszcze że na wiosce wszyscy wiedzą ( uważają) że to Właśnie jest ziemia Taty. Ziemia ta jest uprawiana (z tego co mi Tato mówił) od ponad 30 może 40 lat. Czy jest szansa żeby ona prawnie należała do mojej rodziny. Jakie koszty są związane ze zdobyciem takich praw? Co i jak muszę zrobić???

proszę o POMOC.
marek
 
Posty: 1
Dołączył(a): So, 3 wrz 2011, 21:49

Re: nabycie nieruchomości

Postprzez arche » Cz, 2 sie 2012, 20:41

1. Można nabyć własność nieruchomości w drodze zasiedzenia.
Przesłankami zasiedzenia są:
-posiadanie samoistne (włada nieruchomością jak właściciel)
- okres 20 lub 30 lat (w zależności od tego, czy przy obejmowaniu nieruchomości we władanie był w dobrej wierze czy w złej-o dobrą wiarę trudno, bowiem praktycznie wchodzi ona w grę tylko gdy np. był akt notarialny i okazał się nieważny)
Podstawa prawna: art. 172 kc.

2. Właściwym do stwierdzenia zasiedzenie będzie sąd położenie nieruchomości.
Będzie prowadzone postępowanie nieprocesowe o stwierdzenie zasiedzenia (art. 609 kpc)
arche
 
Posty: 15
Dołączył(a): Śr, 1 sie 2012, 02:21


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości