nabycie własności budowli

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

nabycie własności budowli

Postprzez rafal » Pt, 6 gru 2002, 16:52

Marcinie...temat dotyczący sieci technicznych jako części składowych nieruchomości chciałbym przenieść na to forum ...tamto chyba zamarło
Przepraszam, że dopiero teraz się ustosunkuję do twoich wątpliwości, ale lepiej późno niż wcale , jak to mawiają :-)

Prima facie można by wnioskować, że tak, tzn. że urządzenia (sieci) doprowadzające wodę , energie elektryczną, gaz itp. stanowią część składową nieruchomości. To mogłyby być urządzenia z art.48, jednakże następny artykuł 49 przewiduje wyjątek od zasady superficies solo cedit (art.191.kc) Stanowi on , że urządzenia w/w nie stanowią części składowych gruntu lub budynku, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa. W tej sprawie wypowiedział się również TK w uchwale z 4.12.1991r. w sprawie wykładni art.45 ust.2 nieobowiązującej już ustawy z 1984 roku o gospodarce energetycznej. TK stwierdza, iż o tym, że dane urządzenie nie jest częścią składową gruntu, decyduje przyłączenie tego urządzenia do sieci przedsiębiorstwa lub zakładu. Urządzenia te przestają być częścią składową z chwilą połączenia go z przedsiębiorstwem. TK uznał, że urządzenie staje się własnością przedsiębiorstwa, a to dzięki zastosowaniu art.191 z odpowiednimi zmianami do przedsiębiorstwa.
Jednakże w piśmiennictwie zakwestionowano pogląd TK, że mamy doczynienia z przejściem prawa własności na przedsiębiorstwo. Jak słusznie zauważa M. Krzyszczak (MoP 2000/10) automatyczne przejęcie prawa własności do tych urządzeń byłoby wywłaszczeniem, a to może przecież nastąpić gdy uzasadniają to cele publiczne i gdy wypłacone jest należne odszkodowanie.
Tak więc, połączenie z przedsiębiorstwem nie przesądza jeszcze tytułu prawnego do danych urządzeń, jednakże na pewno nie są już one częścią składową gruntu. Prawo własności można przenieść w drodze umowy, ustanowić na nich prawo obligacyjne lub wnieść do spółki jako aport np. gmina lub związek gmin będący wspólnikiem spółki z o.o. wnosi na podwyższenie kapitału zakładowego sieci wodociągowe.
Poza tym, ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków w art. 31 umożliwia osobom, które z własnych środków wybudowały urządzenia kanalizacyjne lub wodociągowe ich odpłatne przekazywanie przedsiębiorstwom wod-kan.
Z uwagi na powyższe uważam, że urządzenia o których mowa mogą być wniesione do spółki.
rafal
 

Postprzez rafal » Pt, 6 gru 2002, 16:55

aha ..by przypomnieć wątek... miałeś wątpliwości co do tego czy urządzenia techniczne jako obiekty budowlane moga być, przedmiotem przekazania ich na poczet kapitału zakładowego spółki ze względu na art.47 par.2 kc
rafal
 


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości