Wezwanie komornika do zapłaty należności nieistniejących-co robić?

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

Wezwanie komornika do zapłaty należności nieistniejących-co robić?

Postprzez Tosto » Wt, 1 sty 2008, 10:40

Witam,
Może problem jest banalny do rozwiązania, ale nie chciałbym popełnić błędu, który skomplikuje moją sytuację i będzie mnie drogo kosztował.Proszę o pomoc. W kwietniu br. otrzymałem z Sądu Rej. Wydz. Cywilny NAKAZ ZAPŁATY W POSTĘPOWANIU UPOMINAWCZYM wraz z POZWEM. Wszystko oczywiście na wniosek mojej "ulubionej" społdzielni meszkaniowej. Nie kontaktując się ze spółdzielnią spłaciłem zaległą kwotę zawartą w pozwie. Uważałem sprawę za zakończoną. W chwili obecnej otrzymałem od komornika sądowego WEZWANIE DŁUŻNIKA DO ZAPŁATY NALEŻNOŒCI. Oczywiście na wniosek tejże spółdzielni. Podejrzewam, że spółdzielnia wykorzystała świadomie tytuł wykonawczy, który już spłaciłem. Kwota należności głównej w wezwaniu jest niewiele niższa od tej z nakazu. Wezwanie komornicze dostałem listem zwykłym, co mnie trochę dziwi. Oprócz próby zastraszenia w wezwaniu widnieje 7 dniowy termin uregulowania należności i nie mała kwota opłaty egzekucyjnej. Dla jasności dodam, że w tzw. międzyczasie powstała zaległość jednego czynszu. Nie dotarła do mnie żadna dodatkowa dokumentacja w tej sprawie. W związku z powyższym proszę o oświecenie mnie:
1. Czy powinienem otrzymać tytuł wykonawczy na podstawie, którego komornik przesłał wezwanie?
2. Czy wezwanie dłużnika do zapłaty należności jest równoznaczne z wszczęciem postępowania egzekucyjnego?
3. Czy mam składać pozew o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego? i ile ta przyjemność kosztuje?
4. Czy w tej sytuacji jest możliwość uniknięcia opłaty egzekucyjnej?
5. Czy mam powiadamiać komornika o pozwie przeciwwykonawczym?
6. I czy teraz mogę wpłacić bezpośrednio na konto spółdzielni ten zaległy czynsz, bo w wezwaniu widnieje że tylko na konto komornika?
Proszę o poradę co mam robić w tej sprawie.
Pozdrawiam
Tosto
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Śr, 2 sty 2008, 19:05

Nie kontaktując się ze spółdzielnią spłaciłem zaległą kwotę zawartą w pozwie.

W pozwie? A jest to taka sama kwota jak w nakazie zapłaty? Innymi słowy: czy spłaciłeś również odsetki i koszty procesu?
Co wpisałeś w tytule wpłaty? Sygnaturę akt?
1. Czy powinienem otrzymać tytuł wykonawczy na podstawie, którego komornik przesłał wezwanie?

Nie, komornik ma obowiązek okazać Ci tytuł wykonawczy w oryginale na Twoje żądanie.
2. Czy wezwanie dłużnika do zapłaty należności jest równoznaczne z wszczęciem postępowania egzekucyjnego?

Powinieneś otrzymać oddzielne zawiadomienie z pouczeniem o służącym Ci zażaleniu na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności.
3. Czy mam składać pozew o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego? i ile ta przyjemność kosztuje?

5% wartości przedmiotu sporu. Celowość zależy od słuszności Twoich roszczeń ;)
4. Czy w tej sytuacji jest możliwość uniknięcia opłaty egzekucyjnej?

Jeżeli Sąd pozbawi prawomocnie wykonalności tytułu wykonawczego, to odpadną podstawy do pobrania opłaty egzekucyjnej od dłużnika.
Mała uwaga: nie można pozbawić wykonalności tytułu wykonawczego, który został już wykonany.
5. Czy mam powiadamiać komornika o pozwie przeciwwykonawczym?

Na początek przedstaw mu niebudzący wątpliwości dowód spełnienia świadczenia objętego tytułem wykonawczym.
6. I czy teraz mogę wpłacić bezpośrednio na konto spółdzielni ten zaległy czynsz, bo w wezwaniu widnieje że tylko na konto komornika?

Skoro zaległy czynsz nie jest objęty tytułem wykonawczym, to wyłącznie na konto wierzyciela (spółdzielni) możesz go wpłacić.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Tosto » Śr, 2 sty 2008, 19:54

No własnie nie wpisałem w tytule wpłaty żadnej sygnatury. I tu mam problem, bo spółdzielnia naliczyła jak jej wygodnie. Ale czy nie powinna każdej wpłaty zaliczać na poczet najstarszej zaległości?
Tosto
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Śr, 2 sty 2008, 20:14

Jeśli nie wpisałeś czego dotyczy Twoja wpłata, to generalnie wierzyciel mógł w pierwszej kolejności pokryć koszty sądowe następnie odsetki a resztę przeznaczyć na zaspokojenie roszczeń czynszowych.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Tosto » Śr, 2 sty 2008, 21:01

Moje wpłaty pokryły i koszty nakazu ( 100-,zł), i odsetki i zaległość główną. Tylko, że wpłat tych dokonywałem w ratach i spółdzielnia zapewne zaliczała je na poczet bieżącego czynszu, zamiast zaległości. W tytule przelewów pisałem tylko "czynsz". I stoją na stanowisku, że nie posiadam zaległości bieżących, tylko za nieopłacony w 2006 i 2007 czynsz.
Tosto
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Śr, 2 sty 2008, 21:13

O ile wiem to wierzyciel decyduje na co zalicza wplacone kwoty (wsrod naleznosci wymagalnych). Nie walcz bo nie warto. Wplac ten jeden brakujacy czynsz a komornikowi przedstaw dowody wplaty (wszystkie zwiazane z nakazem). jesli to nie komornik wyegzekwowal naleznosc to nie ma prawa do prowizji, ale probowac moze:)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Tosto » Śr, 2 sty 2008, 23:49

I niestety próbuje. Popełniłem błąd z opisem tytułów wpłaty. Byłem przekonany, że każda wpłata zaliczana jest do rozliczenia najbardziej zadawnionej zaległości, a nie do końca tak jest.
Tosto
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Cz, 3 sty 2008, 21:06

Ale kwota jest kwota. uzupelnij lacznie z biezacym i szybko przedstaw komornikowi. On swroci sie o potwierdzenie do spoldzielni. oni potwierdza ze jest na zero i po sprawie. Jesli bedziesz zwlekal to komornik zajmie Ci kwote ktora nawet jesli bedzie musial na skutek twojego dzialania zwrocic to 15% bedzie mu sie nalezalo
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Tosto » Cz, 3 sty 2008, 21:54

Wielkie dzięki. Ale się porobiło,teraz komornik mnie unika.
Tosto
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości