Wezwanie do zapłaty

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

Wezwanie do zapłaty

Postprzez czas » Pn, 11 lut 2002, 13:01

W imieniu firmy pełnomocnik wystawił wezwanie do zapłaty zaległych odsetek. Do wezwania dołączone było pełnomocnictwo cytuę " do występowania w moim imieniu przed Sądami Powszechnymi wszystkich instancji oraz przed Komornikami Sądów Rejonowych na terenie Polski". Pełnomocnictwo opatrzone ZA ZGODNOŒĆ Z ORYGINAŁEM
RADCA PRAWNY PODPIS.
Czy takie pełnomocnictwo powinno zawierać znaki połaty skarbowej? Czy formę wezwania należy traktować za skuteczną?
czas
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 11 lut 2002, 18:04

Czy takie pełnomocnictwo powinno zawierać znaki połaty skarbowej?


Stosownie do § 10 rozporządzenia MF z dnia 5 grudnia 2000 r.
w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. 110, poz. 1176) zapłaty opłaty skarbowej od dokumentu stwierdzającego ustanowienie pełnomocnika oraz jego odpisu (wypisu) dokonuje się, z zastrzeżeniem § 14, przez naklejenie na dokumencie znaków opłaty skarbowej. Naklejone znaki kasuje mocodawca lub pełnomocnik, umieszczając na nich datę i swój podpis. Na odpisie dokumentu stwierdzającego ustanowienie pełnomocnika znaki opłaty skarbowej kasuje pełnomocnik, umieszczając na nich datę i swój podpis.
Nieuiszczenie opłaty skarbowej nie powoduje nieważności pełnomocnictwa, a jedynie - narażenie na sankcje karnoskarbowe.

Czy formę wezwania należy traktować za skuteczną?

Jeśli wezwanie było skierowane bezpośrednio do drugiej strony (nie był to pozew złożony do sądu), moim zdaniem, nie mieściło się ono w granicach umocowania, bo treść pełnomocnictwa wskazuje, że mamy do czynienia jedynie z pełnomocnictwem procesowym. Z art. 91 pkt 1 kpc wynika, że takie pełnomocnictwo obemuje umocowanie m.in. do wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych. Moim zdaniem, przesłanie wezwania do zapłaty nie jest jeszcze czynnością procesową. W tej sytuacji wezwanie do zapłaty byłoby dokonane z przekroczeniem umocowania, a więc nieważne (art. 104 kc: "Jednostronna czynność prawna dokonana w cudzym imieniu bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Jednakże gdy ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w cudzym imieniu, zgodził się na działanie bez umocowania, stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania.").
Na marginesie: jeśli byłoby to rzeczywiście pełnomocnictwo tylko procesowe, jego odpis byłby zwolniony od opłaty skarbowej na podstawie części V pkt 1.5 załącznika do do ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej.

Marcin
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości