Kradzież AUTA - odszkodowanie od sprawcy ??

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

Kradzież AUTA - odszkodowanie od sprawcy ??

Postprzez MoniaK » N, 10 gru 2006, 05:05

Witam ,
We wrzesniu 2005 roku skradziono nam Auto , nie ubezpieczone (AC) w zwiazku z czym od Ubezpieczalni nic sie nam nie nalezy...
Ale niedawno dostalismy zawiadomienie z prokuratury , ze do sadu został skierowany akt oskarżenia przeciw osobom oskarżonym o popełnienie przestepstwa z art 291 , 1kk i inne...
Jako , ze nie znam sie na artykulach karnych ...Domyslam sie , ze chodzi o kradzież wlasnie...

Ale moje pytanie brzmi tak ... Czy jak oskarzonym zostanie udowodniona wina ... CZy JA jako poszkodowana moge ich sadzic o odszkodowanie ... i czy warto wogole... ?

(auto kosztowalo 17.000 kupione w maju 2005 r)

Prosze o jak najwiecej informacji na ten temat:)
MoniaK
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 10 gru 2006, 12:56

Art 291 k.k. dotyczy paserstwa a nie kradzieży.

Czy odnaleziono samochód? Jeżeli tak, to po pierwsze powinno dojść do jego zwrotu właścicielowi w ramach szeroko rozumianego naprawienia szkody.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez MoniaK » Pn, 11 gru 2006, 03:58

hmmm....
Nie samochodu nie ma ... kilka miesiecy temu dostalismy zawiadomienie ze znaleziono tablice rejestracyjne (o innych czesciach nic mi nie wiadomo- zakladam ze nie jest cale ze wzgledu na chodliwosc czesci tej marki ) na zlomowisku z bielsku ... my jestesmy z katowic.

Czyli nie ma podstaw by tych oskarzonych sadzic ?
MoniaK
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 11 gru 2006, 09:29

Pomyśl o złożeniu wniosku do Sądu który prowadzi sprawę karną o zobowiązanie oskarżonych do naprawienia szkody (czyli np. do zapłaty na rzecz właściciela pojazdu konkretnej kwoty - wartości samochodu). Prawo takie masz np. na podstawie art. 46 kodeksu karnego.

Możesz to zrobić już teraz skoro postępowanie już się toczy.
Co zrobi Sąd trudno mi jednoznacznie ocenić - bo nie znam szczegółów sprawy, ale złożenie wniosku o zobowiązanie sprawców do naprawienia szkody jest bardzo proste, nic nie kosztuje, a być może spowoduje, że uzyskasz tytuł do egzekwowania odszkodowania bez potrzeby wytaczania osobnego procesu cywilnego.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez MoniaK » Wt, 12 gru 2006, 19:30

dziekuje slicznie :)
MoniaK
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości