Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Postprzez Marcos » Pn, 24 paź 2005, 11:50

Witam wszystkich forumowiczów.
Pytanie moje dotyczy kwestii następującej: prowadzone jest post. egz. przeciwko dłużnikowi X. Komornik dokonał zajęcia wierzytelności przysługującej temu dłużnikowi w innej firmie(Y) tj. jego dłuznikowi, co oznacza że firma Y zobowiązana jest przekazywać wszelkie kwoty przysługujące od niej dłużnikowi X na konto komornika. Aktualnie dłużnik X, w celu uniknięcia kosztów komorniczych, chciałby zapłacić cały dług, ale przy okazji niejako "ominąć" komornika, w ten sposób że post. egz. na wniosek wierzyciela zostałoby zawieszone, a zapłata dla wierzyciela następnie dokonana bezpośrednio z firmy Y (na podstawie umowy cesji wierzytelności). Pytanie moje brzmi:
1. czy w każdym wypadku komornik ma obowiązek zawiesić post. na wniosek wierzyciela?
2. czy zawieszenie post.egz. pozwoli dłużnikowi X i wierzycielowi zawrzeć umowę cesji wierzytelności a następnie firmie Y dokonać na tej podstawie zapłaty bez pośrednictwa komornika na rzecz wierzyciela, bez narażania sie na odpowiedzialnośc z tytułu niewykonania obowiązku wynikającego z komorniczego zajęcia. Innymi słowy, czy zawieszenie post. egz. "zawiesza" obowiązek firmy Y odn. płatności i upoważnia ją do dysponowanioa wierzytelnością dla dłużnika X w sposób inny niż przelew dla komornika (czyli np. jak w tym wypadku przelew osobie trzeciej z tytułu cesji)
3. No i w zależności od powyższego, od którego momentu firma Y może "spokojnie" dokonac przelewu dla wierzyciela, czy daty zawieszenia post. egz. czy daty otrzymania pisma od komornika (jeżeli takie pismo w ogóle wyjdzie)
Przepraszam za przydługi wywód:) proszę o odpowiedź
dzięki z góry.
Marcos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

?

Postprzez matmat » Pn, 24 paź 2005, 15:55

Ale po co ta cała operacja ?
W efekcie i tak komornik ustali koszty na podstawie art. 49 uoksie.
No chyba, że jest to "stara" sprawa ...
matmat
 

Postprzez Marcos » Pn, 24 paź 2005, 18:59

Faktycznie, pytanie jest bezprzedmiotowe w zakresie ustalenia kosztów przez komornika. Błąd tkwił w samych zalożeniach. Dzięki za naprowadzenie na właściwy przepis.
Zagadnienie pozostaje jednak dla mnie aktualne w tym sensie, iż mam wrażenie (znając dobre stosunki dłuznika X i firmy Y), iż uda mi się odzyskać dług dużo szybciej tą drogą niż za pośrednictwem komornika Mając na cesji zgodę firmy Y na przelew bezpośrednio dla mnie jako wierzyciela w ściśle określonym terminie, teoretycznie zmniejszam ryzyko, że firma Y (w porozumieniu z dlużnikiem X)będzie "kombinowala" z terminowym przelaniem wierzytelności dla komornika... hmmm, a może to już nadmierna ostrożność i kombinatoryka... pozdrawiam i jeszcze raz dzięki
Marcos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości