Koszty postępowania egzekucyjnego

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

Koszty postępowania egzekucyjnego

Postprzez Dredd » Śr, 19 lut 2003, 18:23

Prowadzona przez komornika sądowego egzekucja wymierzonej w postępowaniu karnym kary grzywny zakończyła się umorzeniem postępowania z z powodu całkowitej bezkuteczności egzekucji (nie ściągnięto ani złotówki)
Czy Waszym zdaniem komornik powinien obciązyć dłużnika kosztami postęp. egzekucyjnego - bo niestety obciążył.
Przeczytałem art. 770 k.p.c., przejrzałem ustawę o komornikach i waham się, choć wydaje mi się że koszty nie powinny być "zasądzone".
Mamy tu pewną niekonsekwencję: nie ściągnięto ni złotówki w toku egzekucji bo dłużnik bidny jak mysz kościelna, ale kosztami obciążono choć można mieć niemal pewność że i one nie zostaną ściągnięte. Przecież komornik też chyba powinien mieć na uwadze art. 102 kpc?
Any comments?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dariusz_Kowalczuk » Cz, 20 lut 2003, 00:09

Widzisz jakieś przesłanki do zastosowania art. 102 kpc? Sam fakt bezskuteczności egzekucji nie przesądza o konieczności jego zastosowania.
Koszty tego, bezskutecznego, postępowania mogą zostać ściągnięte od dłużnika w ewentualnym, ponownym postępowaniu egzekucyjnym.
IMHO postanowienie komornika jest słuszne.
Dariusz_Kowalczuk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 20 lut 2003, 14:06

Podzielam zdanie Darka.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 20 lut 2003, 17:30

Jasne. Tylko że skoro dłużnik nie ma ni złotówki na dług i z tego powodu umarza się postępowanie, to skąd wniosek że na koszty juz ma?

Koszty tego, bezskutecznego, postępowania mogą zostać ściągnięte od dłużnika w ewentualnym, ponownym postępowaniu egzekucyjnym.


Toć to, jeśli nie tkwię w błędzie, droga do swoistego łańcuszka św. Walentego lub perpetuum mobile w zakresie kosztów :)
1) Umarzam egzekucję z powodu bezskuteczności - obciążam dłużnika kosztami.
2) Wszczynam egzekucję owych kosztów i... umarzam ją na bezskuteczność (dłużnik nadal jak mysz kościelna - zero kwalifikacji, zero szans na pracę na naszym rynku). Oczywiście obciązam dłużnika kosztami bezskutecznej egzekucji owych kosztów.
3) Wszczynam egzekucję kosztów w sprawie umorzonej egzekucji kosztów ... itd. itd.

Z drugiej strony słyszałem od kumpeli która pracuje u komornika, że podobno koszty egzekucji komornik może ściągać w każdej chwili bez wszczynania osobnego postępowania egzekucyjnego.
Egzekucja jednak nigdy nie była moją mocną stroną ;)

No ale trochę pomarudziłem, a na koniec przyznam Wam Panowie rację. Choć moim zdaniem dobrze by było to jakoś doprecyzować w k.p.c. albo chociaż w ustawie o komornikach.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość