sądowy dział spadku

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

sądowy dział spadku

Postprzez PumaXP » Pn, 5 wrz 2005, 03:15

- kto ponosi koszty sądowe w przypadku niezgodnego działu spadku, czy są one dzielone na strony?
PumaXP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Sądowy dział spadku

Postprzez Patrycja62 » Pn, 5 wrz 2005, 10:12

Wydaje mi się, że ponosi je wnioskodawca czyli osoba która składa wniosek, jest liczony od wartości całego spadku i w każdym sądzie, z doświadczenia wiem, jest inny wpis.
Po wyroku te koszty sąd rozdziela chyba proporcjonalnie na wszystkich spaddkobierców wg przyznanej wartości spadku, jeśli natomiast wszyscy złożycie zgodny wniosek z gotowym "projektem" podziału wpis jest o połowę niższy i np. wynosi 0,8 % wartości a nie 1,6% ale jeśli jest zgoda szybciej jest zrobić dział u notariusza, ale nie jestem prawnikiem więc głowy nie dam.
Patrycja62
 

Sądowy dział spadku

Postprzez Marcin » Pn, 5 wrz 2005, 14:20

Co do zasady reguluje to art. 520 kpc:

§ 1. Każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

§ 2. Jeżeli jednak uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników.

§ 3. Jeżeli interesy uczestników są sprzeczne, sąd może włożyć na uczestnika, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio, jeżeli uczestnik postępował niesumiennie lub oczywiście niewłaściwie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Sądowy dział spadku

Postprzez marbel » Wt, 6 wrz 2005, 00:11

Wpis od wniosku o dział spadku uiszcza zawsze osoba, która z wnioskiem wystąpiła(na początku postępowania). Wynosi on 1/5 wpisu stosunkowego, a wpis stosunkowy liczony jest w procentach od wartości całej masy spadkowej podlegajacej podziałowi. Wpis stosunkowy liczony jest stawką malejącą:
- jeśli wartość masy spadkowej jest mniejsza niż 10.000 zł to wpis stosunkowy wynosi 8%
-jeśłi wartośc masy spadkowej wynosi między 10.000 a 50.000 wówczas wpis stosunkowy wynosi: 800 zł + 7% nadwyzki nad 10.000 zł
-jesli wartośc masy spadkowej wynosi między 50.000 a 100.000 zł wówczas wpis stosunkowy wynosi: 3600 zł + 6% nadwyżki nad 50.000 zł
- jeśłi wartość masy spadkowej przekracza 100.000 zł wówczas wpis stosunkowy wynosi 6600 + 5% nadwyżki nad 100.000 (ale cały wpis stosunkowy nie moze być wyższy niż 100.000 zł)

Tak obliczony wpis stosunkowy dzielimy przez 5 - i w ten sposób obliczamy wpis od wniosku o dział spadku jeśli zaś wniosek jest zgodny (czyli na wskazany we wniosku sposób podziału zgadzają sie wszyscy spadkbiercy) wówczas wpis stosunkowy dzielimy przez 10.

Jeśli chodzi o pozostałe koszty postępownia o dział spadku (np. koszty opinii biegłego, który wyceni nieruchomość, lub będzie badał czy jest możliwy jej podział), to co do zasady ponosi je w trakcie postępowania ta osoba, która wnosiła o dokonanie takiej czynności (czyli np. zgłosiła wniosek o powołanie biegłego). A gdy sąd zarządzi taką czynność z urzędu wówczas sąd decyduje w jakich częściach uczestnicy mają ponieść jej koszty (tzw. zaliczki) - reguluje to art. 41 ustawy z dnia 13 czerwca 1967r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Odrębną zaś kwestią jest rozstzrygnięcie o kosztach postępowania "na końcu" - tutaj znajduje zastosowanie właśnie przepis art. 520 kodeksu postępowania cywilnego.
W praktyce z reguły w sprawach o dział spadku koszty ostatecznie rozdziela się pomiędzy uczestników stosownie do udziałów jakie mieli w masie spadkowej (co może oznaczać, że wnioskodawca"odzyska" część wpisu jaki wpłacił na początku sprawy - zostanie zasądzony zwrot od pozostałych uczestników) . Podkreslam, że jest to reguła ogólna, jednak nie zawsze wygląda to w ten sposób - art. 520 kpc jest dosyc elastyczny i rozstrzygnięie zawsze zależy od okoliczności konkretnej sprawy.
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Sądowy dział spadku

Postprzez PumaXP » Śr, 14 wrz 2005, 14:02

- czy warto wydać na adwokata 600 zł + 50 zł za każą odbytą rozprawę, który od początku do końca zajmie się sprawą działu spadku i będzie mnie reprezentował przed sądem, sporządzi odpowiednie pisma? (niezgodny dział spadku)

- proszę o sugestie w tej sprawie
PumaXP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Sądowy dział spadku

Postprzez PATRYCJA62 » Śr, 14 wrz 2005, 14:46

a gdzie są takie ceny prawników, bo też jestem zainteresowana, jestem z Warszawy.
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Sądowy dział spadku

Postprzez PumaXP » Śr, 14 wrz 2005, 15:34

Rzeszów
PumaXP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron