odprawy pieniężne

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

odprawy pieniężne

Postprzez igaa » Cz, 1 wrz 2005, 19:30

W dzisiejszej Gazecie Prawnej przeczytałam taki artykuł

Czy przysługują dwie odprawy
Od roku miałam prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę, ale nie w związku z odejściem na świadczenie emerytalne, ale z powodu likwidacji mojego stanowiska pracy. Wypłacił mi jedynie odprawę pieniężną w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Czy powinien wypłacić mi również odprawę emerytalną, skoro po odejściu z firmy od razu przeszłam na wcześniejszą emeryturę?

TAK. Przepisy nie zabraniają łączenia odpraw: emerytalnej i pieniężnej z ustawy o zwolnieniach grupowych. Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi tylko raz w związku z ustaniem jego stosunku pracy i odejściem na emeryturę (art. 921 k.p.).

Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to emerytura związana z osiągnięciem wymaganego wieku czy też emerytura wcześniejsza (por. wyrok SN z 11 stycznia 2001 r., I PKN 187/00; OSNP z 2002 r. nr 18, poz. 429). Natomiast na podstawie przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych odprawa pieniężna przysługuje pracownikowi, jeżeli utracił pracę z powodów leżących po stronie pracodawcy (np. likwidacja stanowiska pracy).

Pracownik, który straci pracę z przyczyn jego niedotyczących i jednocześnie „przechodzi” na emeryturę, powinien otrzymać więc dwie odprawy.

I moje pytanie w identyczny sposób przeszłam na wcześniejszą emeryturę z dniem 31.10.2003. Zakład pracy wypłacił mi tylko odprawę w związku z ustaniem pracy z powodów leżących po stronie pracodawcy , ale nie wypłacił odprawy emerytalnej czy mam jeszcze prawo ubiegać się o wypłacenie odprawy emerytalnej?
igaa
 

Postprzez Marcin » Pt, 2 wrz 2005, 13:00

I moje pytanie w identyczny sposób przeszłam na wcześniejszą emeryturę z dniem 31.10.2003. Zakład pracy wypłacił mi tylko odprawę w związku z ustaniem pracy z powodów leżących po stronie pracodawcy , ale nie wypłacił odprawy emerytalnej czy mam jeszcze prawo ubiegać się o wypłacenie odprawy emerytalnej?


Co do zasady - tak (okres przedawnienia wynosi tu 3 miesiące - art. 291 § 1 kp.). Zakaz wypłaty dwóch odpraw (z tytułu zwolnień grupowych i z tytułu przejścia na emeryturę) został zniesiony z dniem 1 lipca 2003 r. (wykreślono art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy - por. art. 15 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - Dz.U. Nr 90, poz. 844).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • odprawy
    przez bruby » Pt, 23 wrz 2005, 15:31
    1 Odpowiedzi
    769 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    Pt, 23 wrz 2005, 21:08
  • wysokosc odprawy a staż pracy
    1, 2przez santana » Śr, 30 kwi 2003, 00:35
    13 Odpowiedzi
    3867 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    Cz, 8 maja 2003, 15:36

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości