wysokosc odprawy a staż pracy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

wysokosc odprawy a staż pracy

Postprzez santana » Śr, 30 kwi 2003, 00:35

Mam pytanie:
jaką powienien uzyskac wysokosc odprawy jesli z dniem zwolnienia grupowego mam 31 miesiecy pracy w tym (22 miesiace na umowe o prace i 9 na umowe zlecenia) ?
santana
 

Postprzez Marcin » Śr, 30 kwi 2003, 08:49

Kiedy nastąpi rozwiązanie umowy o pracę (przed 1 lipca czy po tej dacie) oraz czy jest to jedyny Twój staż pracy (pierwsza praca?) ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez santana » Śr, 30 kwi 2003, 09:33

Rozwiązanie nastapiło z dniem 29 kwietnia 2003. To nie jest mój pierwszy stosunek pracy. Obecny trwał 7 miesiecy na umowe o prace.
santana
 

Postprzez Marcin » Śr, 30 kwi 2003, 09:36

Należy Ci się (co do zasady) odprawa w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez santana » Śr, 30 kwi 2003, 13:54

a jakie sa zasady przyznawania odprawy ? wystarczy 7 miesiecy zeby dostac miesieczne wynagrodznie ? Zdawalo mi sie ze miesieczne jest po 2 latach pracy na umowe o prace a ja niestety jeszcze tyle nie mam bo kilka miesieczy pracowalem na umowe zlecenie.
Dlczego pytales czy to moj jedyny staz pracy?
Oczywiscie sie z tego ciesze bo spodziewalem sie odprawy za 2 tygodnie.
dzieki za dobre wiesci !
pozdrowienia
santana
 

Postprzez Marcin » Śr, 30 kwi 2003, 14:00

Zasady zmieniają się od 1 lipca. Przed tą datą dla wysokości odprawy ma znaczenie staż pracy ogólny, od 1 lipca będzie miał znaczenie staż tylko u danego pracodawcy.

Do 30 czerwca br.:

Odprawa pieniężna przysługuje w wysokości:

1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował łącznie mniej niż 10 lat,

2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował łącznie 10 lat, lecz mniej niż 20 lat,

3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował łącznie 20 lat i więcej.


Od 1 lipca:

Odprawa pieniężna przysługuje w wysokości:

1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy mniej niż 2 lata,

2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy 2 i więcej lat, jednak nie więcej niż 8 lat,

3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Grzesiek » Śr, 30 kwi 2003, 15:31

a co w przypadku gdy pracownik ma 3 miesieczne wypowiedzenie od 01.05 do 31.07 i odprawa na starych przepisach bedzie dla niego korzystniejsza niż na nowych wchodzących z dniem 01.07? (staż ogólny pracy > 20 lat a w danym przedsiębiorstwie pracuje od 8 m-cy)
Grzesiek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 30 kwi 2003, 15:52

Na jakiej podstawie pracownik ma 3-miesięczne wypowiedzenie, skoro pracuje u tego pracodawcy tylko 8 miesięcy ? Jeśli są to zwolnienia grupowe, to należy się odprawa korzystniejsza. Jeśli są to zwolnienia indywidualne, to tez bezpieczniej jest wypłacić odprawę wg korzystniejszych zasad. Pisałem już o tym dziś w wątku meduzy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Grzesiek » Śr, 7 maja 2003, 12:35

3 miesieczne wypowiedzenie dlatego, ze pracodawca zawarl taki zapis w umowie. Czyli rozumiem, ze zawsze winien wyplacac korzystniejsza odprawe.
Grzesiek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez santana » Śr, 7 maja 2003, 14:02

dowiedzialem sie ze bedac na umowie o prace na czas okreslony nie otrzymam zadnej odprawy. czy to prawda ???
santana
 

Następna strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

cron