Ważne pytanie odnośnie umowy :)

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Ważne pytanie odnośnie umowy :)

Postprzez patt » N, 7 sie 2005, 16:11

Witam,
mam ważną dla mnie sprawę:
Czy umowę z konkretnym czasem wypowiedzenia - 1 miesiąc- (chodzi dokładniej o umowę najmu mieszkania) można wypowiedzieć przed okresem jej obowiązywania?
Zawarłem umowę 15. lipca, obowiązującą od 15. sierpnia (wtedy dopiero miałem się tam dostać klucze i wprowadzić się).
31. lipca poinformowałem właściciela ustnie, że wypowiadam umowę. Czy muszę mu zapłacić za miesiąc (15. lipca-15.sierpnia) czy za pół miesiąca (31. lipca - wtedy kiedy go poinformowałem - 15. sierpnia;) czy też nie muszę nic płacić gdyż umowa nie zaczęła jeszcze obowiązywać?

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam
patt
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 7 sie 2005, 16:35

Czy umowę z konkretnym czasem wypowiedzenia - 1 miesiąc- (chodzi dokładniej o umowę najmu mieszkania) można wypowiedzieć przed okresem jej obowiązywania?
Zawarłem umowę 15. lipca, obowiązującą od 15. sierpnia (wtedy dopiero miałem się tam dostać klucze i wprowadzić się).
31. lipca poinformowałem właściciela ustnie, że wypowiadam umowę. Czy muszę mu zapłacić za miesiąc (15. lipca-15.sierpnia) czy za pół miesiąca (31. lipca - wtedy kiedy go poinformowałem - 15. sierpnia;) czy też nie muszę nic płacić gdyż umowa nie zaczęła jeszcze obowiązywać?



Myślę, że taką umowę, także przed jej wejściem w życie, można rozwiązać na zasadach w niej przewidzianych. Zakładając, że umowa przewiduje jednomiesięczny okres wypowiedzenia, a wypowiedzenie ustne było skuteczne, umowa ulegnie rozwiązaniu 31 sierpnia (art. 112 kc). Co do zapłaty - nie znam postanowień umowy, nie wiem, czy za miesiąc (od 15 lipca do 15 sierpnia) niezamieszkiwania też miałeś płacić czynsz (byłoby to raczej nielogiczne). W każdym razie powinieneś zapłacić zgodnie z postanowieniami umowy za okres jej obowiązywania, czyli do 31 sierpnia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez patt » N, 7 sie 2005, 16:54

Dziękuję bardzo.
Jeśli chodzi o warunki umowy to miałem płacić dopiero od momentu wprowadzenia się, czyli od 15. sierpnia (czyli pierwsza opłata miała być jedynie za połowę miesiąca).
Martwię się tylko tym "powiadomieniem ustnym" właściciela; mianowicie: w umowie było napisane, że wszelkie zmiany umowy mająbyć dokonane w formie pisemnej.
Czy wypowiedzenie jest _zmianą_ umowy? Czy też nie?
PRoblem polega na tym, że nawet jeśli chciałem przekazać "nowinę" właścicielowi (31. lipca) na piśmie to nie mogłem gdyż ów właściciel przebywał w drugiej części Polski na wakacjach. I co teraz?? Czy może fakt iż właściciel nie był stanie odebrać (nie podał adresu kontaktowego na wakacjach ani pełnomocnika na miejscu) wypowiedzenia umowy nie jest moim zmartwieniem?

Pozdrawiam.
patt
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 7 sie 2005, 17:09

Martwię się tylko tym "powiadomieniem ustnym" właściciela; mianowicie: w umowie było napisane, że wszelkie zmiany umowy mająbyć dokonane w formie pisemnej.
Czy wypowiedzenie jest _zmianą_ umowy? Czy też nie?


Literalnie rzecz biorąc, nie jest. Zmiana umowy wymaga zgodnych oświadczeń obu stron, natomiast wypowiedzenie jest oświadczeniem jednostronnym. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 77 § 2 kc, jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem. Wypowiedzenie dokonane ustnie nie jest w tej sytuacji nieważne, ale mogą być problemy dowodowe z jego wykazaniem.


PRoblem polega na tym, że nawet jeśli chciałem przekazać "nowinę" właścicielowi (31. lipca) na piśmie to nie mogłem gdyż ów właściciel przebywał w drugiej części Polski na wakacjach. I co teraz?? Czy może fakt iż właściciel nie był stanie odebrać (nie podał adresu kontaktowego na wakacjach ani pełnomocnika na miejscu) wypowiedzenia umowy nie jest moim zmartwieniem?


Nie, to jest pogląd zbyt daleko idący (chyba że strony tak to uregulowały w umowie). Skoro złożyłeś oświadczenie o wypowiedzeniu ustnie właścicielowi, rozumiem, że miałeś z nim kontakt (np. telefoniczny), a zatem pewnie i ustalenie jego aktualnego miejsca pobytu nie nastręczałoby trudności.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości