Wnajem mieszkania komunalnego - pytanie ?

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Wnajem mieszkania komunalnego - pytanie ?

Postprzez roni20 » Cz, 30 cze 2005, 12:28

Witam

Jestem zameldowany w mieszkaniu komunalnym, jednak nie jest ono własnościowe. Chciałbym wynająć to mieszkanie gdyż potrzebuje uzbierać troche pieniędzy na samochód. Sam zamieszkałbym tymczasowo z rodzicami. Chciałbym wynająć je na około rok. I moje pytanie jest czy mogę wynająć mieszkanie komuś skoro ono nie jest własnościowe, czy nie będzie później problemów z usunięciem tej osoby z mieszkania gdyby chciała je w jakiś sposób przejąć, wiele się słyszy teraz o oszystach. Proszę o radę.

Pozdrawiam
roni
roni20
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Laporteki » Cz, 30 cze 2005, 12:35

Na wynajecie mieszkania komunalnego trzeba miec zgode spoldzielni mieszkaniowej.
Laporteki
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 30 cze 2005, 18:12

Niestety, stan faktyczny nie jest opisany jasno, ale przypuszczam, że chodzi o podnajęcie przez najemcę mieszkania komunalnego (niewykupionego na własność). Zgodnie z art. 688[2] kc, bez zgody wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Zgoda wynajmującego nie jest wymagana co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez roni20 » Cz, 30 cze 2005, 22:55

Rozumiem że wynajmujący - to jest spółdzielnia, a najemnca to ta głowna osoba która jest zameldowana. Z czego wynika że ta głowna osoba nie może wynająć części lub całości, a jeżeli zwróci się o zgodę do wynajmującego czyli spółdzielni komunalnej to za jej zgodą będzie mogła tak ?
roni20
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 30 cze 2005, 23:28

Niby tak, tyle że nie ma czegoś takiego jak spółdzielnia komunalna ;). A poza tym, aby legalnie zajmować mieszkanie, trzeba mieć do niego tytuł prawny, a niekoniecznie - zameldowanie...
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez roni20 » Pt, 1 lip 2005, 00:16

Hmm no dobzre Marcinie, mieszkanie komunalne należy w takim razie do administracji tak? chociaż to nie największa niewiadoma. No ale piszesz o legalnym zajmowaniu mieszkania, o tytule prawnym, nie znam sie ale jaki tytuł prawny ? Jestem głównym najemncą - jaki moge mieć inny tytuł prawny? hmm moze nie napisałem tego terminu wcześniej jeżeli o to chodzi.

pozdrawiam
roni

ps. a przy okazji moze ktos zna procedure wykupu miezkań, dowiadywałem się dzisiaj i powiedziano mi mniej więcej że jakiś zreczoznawcza przychodzi, sprawdza później idzie do jakiegoś urzedu geodezyjnego, podobno są jakieś 20% zniżki przy tym, czy moze to zależy od konkretnej administracji ?
roni20
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 1 lip 2005, 09:17

Hmm no dobzre Marcinie, mieszkanie komunalne należy w takim razie do administracji tak?


Administracja może zajmować się administrowaniem mieszkaniami, natomiast właścicielem ich najprawdopodobniej jest gmina.

No ale piszesz o legalnym zajmowaniu mieszkania, o tytule prawnym, nie znam sie ale jaki tytuł prawny ? Jestem głównym najemncą - jaki moge mieć inny tytuł prawny?


Najem jest właśnie tym tytułem prawnym.

a przy okazji moze ktos zna procedure wykupu miezkań, dowiadywałem się dzisiaj i powiedziano mi mniej więcej że jakiś zreczoznawcza przychodzi, sprawdza później idzie do jakiegoś urzedu geodezyjnego, podobno są jakieś 20% zniżki przy tym, czy moze to zależy od konkretnej administracji ?


Zasady zniżek ustala najczęściej rada gminy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości