klauzula wykonalności

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

klauzula wykonalności

Postprzez rafal » Cz, 19 maja 2005, 00:04

czy dla wyrokowi nakazującemu pozwanemu by nie stawiał powódce zadnych przeszkód w wyrównaniu i utwardzeniu szlaku służebnego również nadaje się klauzulę wykonalności?
pytam ponieważ jest orzeczenie:
III CZP 38/02 - z dnia 26 czerwca 2002 r. w składzie 3 sędziów na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Zamościu
Postanowienie o ustanowieniu drogi koniecznej nie jest tytułem egzekucyjnym podlegającym zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności.

uważam że tak bo w razie braku przeszkadzania powódce przez powoda musi działać komornik, akomornik musi miec tytuł wykonawczy
rafal
 

Postprzez Marcin » Cz, 19 maja 2005, 11:40

Z komentarza S. Rudnickiego do art. 145 kc:

Prawomocne postanowienie sądu o ustanowieniu służebności drogi koniecznej ma charakter prawotwórczy, ponieważ tworzy nowy stosunek prawno-rzeczowy pomiędzy każdoczesnym właścicielem nieruchomości władnącej a każdoczesnym właścicielem nieruchomości obciążonej. Orzeczenie to nie stwarza obowiązku określonego świadczenia, tylko ustanawia służebność i określa jej zakres oraz sposób wykonywania. Dlatego też Sąd Najwyższy wyraził w uchwale z 26 czerwca 2002 r., III CZP 38/2002 (MoP 17/2002, s. 773) pogląd, że postanowienie o ustanowieniu drogi koniecznej nie jest tytułem egzekucyjnym, podlegającym zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności. Z ustanowienia służebności drogi koniecznej wynika dla właściciela nieruchomości władnącej roszczenie do właściciela nieruchomości obciążonej, którego treścią jest możność żądania od właściciela nieruchomości obciążonej określonego zachowania odpowiadającego ustanowionemu prawu. Roszczenia tego można dochodzić w odrębnym postępowaniu o ochronę służebności, w tym także o przywrócenie stanu zgodnego z prawem. Dopiero wyrok wydany w tym postępowaniu może być tytułem egzekucyjnym i – po nadaniu klauzuli wykonalności – podstawą egzekucji; tytułem takim nie jest więc postanowienie o ustanowieniu drogi koniecznej.

Z tego, co piszesz, wyrok został wydany, więc chyba trzeba wystąpić o nadanie mu klauzuli wykonalności.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości