nakaz zapłaty a klauzula wykonalności

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

nakaz zapłaty a klauzula wykonalności

Postprzez maddar » Śr, 11 sie 2004, 11:43

Mam następujące pytanie. Mam nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla. Czy taki nakaz wydany w postępowaniu nakazowym musi mieć klauzule wykonalnosci przed skierowaniem go do komornika? Na pouczeniu zawartym na nakazie czytam, że "Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia" i nie bardzo wiem jak mam to rozumieć. Czy to oznacza, że nie trzeba już występować o klauzulę wykonalności?
maddar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 11 sie 2004, 14:16

Nie, to jest dopiero tytuł egzekucyjny (art. 777 § 1 pkt 1 kpc). Nakazowi zapłaty nadaje klauzulę wykonalności sąd, który go wydał (art. 781 § 3 kpc).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

dzieki wielkie

Postprzez maddar » Cz, 12 sie 2004, 09:39

Nie, to jest dopiero tytuł egzekucyjny (art. 777 § 1 pkt 1 kpc). Nakazowi zapłaty nadaje klauzulę wykonalności sąd, który go wydał (art. 781 § 3 kpc).


dzięki wielkie za odpowiedź!
a jednocześnie chciałbym cie spytać, czym w takim razie rózni sie nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym? czym w ogóle jest to postępowanie upominawcze i dlaczego się tak zdarza, że sąd wydaje taki nakaz własnie w post. upominawczym skoro w pozwie wnioskuje się o wydanie nakazu zapłaty w postępownaiu nakazowym?
maddar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 12 sie 2004, 09:59

Proponuję lekturę art. 484 [1] - 505 kpc.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

post.nakazowe a upominawcze

Postprzez maddar » Cz, 12 sie 2004, 13:17

Proponuję lekturę art. 484 [1] - 505 kpc.


mniej więcej rozumiem to co napisane jest w tych przepisach, ale dalej nie jest dla mnie jasne dlaczego sąd wydaje nakaz w post. upominawczym skoro w pozwie wnioskuje sie o nakaz w post. nakazowym?
poza tym w przepisach o post. nakazowym są wyliczone sprawy, które mogą być w tym trybie rozpatrywane a przy postępowaniu upominawczym nie ma o tym mowy(poza informacją że dotyczy spraw o roszczenie pienięzne).
maddar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość