wyposażenie pracownika

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

wyposażenie pracownika

Postprzez dordzi6168 » Cz, 29 kwi 2004, 14:40

proszę o pomoc w znalezieniu przepisów, że pracodawca jest zobowiązany do wyposażenia pracownika w niezbędne środki (narzędzie) do wykonywania pracy. Szukam tego dlatego, że p. Minister Pol wydał rozporzadzenie z którego wynika, że mój pracodawca ma pobierać od pracownika (egzaminatora) opłatę 40 zł. za wydanie legitymacji służbowej, bez której nie może wykonywać pracy. (art. wszedł w życie od 1.01.2004r.)jak znajdę przepisy to szef może wyda zarządzenie o zwolnieniu z opłat pracownika. Licze na pomoc. W inspekcji pracy gdzie dzwoniłam nic mi nie poradzili.
dordzi6168
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 29 kwi 2004, 14:58

Trudno uznać legitymację za narzędzie czy środek pracy. ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez dordzi6168 » Cz, 29 kwi 2004, 15:23

Ale chyba trudno uznać normalne pobieranie od pracowników opłaty za legitymacje, bez której nie mogą egzaminować, jest to element wyposażenia pracownika tak jak identyfikator, pieczątka imienna, legitymacja, samochód do egaminowania.
dordzi6168
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 5 maja 2004, 09:50

proszę o pomoc w znalezieniu przepisów, że pracodawca jest zobowiązany do wyposażenia pracownika w niezbędne środki (narzędzie) do wykonywania pracy.


Obowiązek ten można wyprowadzić m.in. z art. 94 pkt 4 oraz art. 15 kp.

Szukam tego dlatego, że p. Minister Pol wydał rozporzadzenie z którego wynika, że mój pracodawca ma pobierać od pracownika (egzaminatora) opłatę 40 zł. za wydanie legitymacji służbowej, bez której nie może wykonywać pracy. (art. wszedł w życie od 1.01.2004r.)jak znajdę przepisy to szef może wyda zarządzenie o zwolnieniu z opłat pracownika.


Czy możesz podać namiary na rozporządzenie, o którym piszesz ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez dordzi6168 » Cz, 6 maja 2004, 07:52

Zgodnie z § 6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 11 grudnia 2003 roku w sprawie wysokości opłat i stawek wynagrodzenia za sprawdzenie kwalifikacji oraz za wydanie dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2003r., Nr 219, poz. 2162) - opłata za wydanie legitymacji egzaminatora wynosi 40 zł.
dordzi6168
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 6 maja 2004, 09:15

Przepisy jednoznacznie nie regulują, kto ma ponosić opłaty za wydanie legitymacji. Jednak z art. 111 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym wynika, że dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego wydaje legitymację egzaminatora osobie zatrudnionej w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Trudno jest zatem przyjąć, aby tenże ośrodek miał pokrywać koszty legitymacji, bo to oznaczałoby, że ma je pobierać faktycznie sam od siebie ;)
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez dordzi6168 » Cz, 6 maja 2004, 14:47

dzięki Marcin za zainteresowanie tematem.
w 2001 roku zmieniono ustawę prawo o ruchu drogowym, gdzie do tego roku legitymacje wydawał WOJEWODA egzamintorom i inkasował 40 zł. za nią. Przepis wykonawczy pozostał bez zmiany (nie był nowelizowany) aż do 1.01.04r. kiedy w Rozporzadzeniu pojawił się stary zapis tak jak było kiedyś. i wyszlo z tego ,ze pracodwaca WORd pobierać ma za wydanie legitymacji swojemu pracownikowi 40 Zł. (myślę, że jest to kolejny bubel prawny naszego prawa). mam pisać do PIP o poradę, w sprawie możliwości zwolnienia z oplaty pracownika z kopią wyslasną do Ministerstwa Infrastrktury, być może poprawią to.
dordzi6168
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 6 maja 2004, 15:46

legitymacje wydawał WOJEWODA egzamintorom i inkasował 40 zł. za nią


Od kogo inkasował - od egzaminatora, czy od ośrodka ruchu drogowego ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez dordzi6168 » Pt, 7 maja 2004, 11:13

płacił egzaminator, zarówno zatrudniony w WORD jak i nie zatrudniony pozostający w ewidencji Wojewody.
Natomiast znalazłam w Rozp.MpiPS w sprawie ogólnych przepisów bhp - t.j. Dz.U.nr 169 z 2003r., poz. 1650, wyjaśnienie pojęcia stanowiska pracy - paragraf 1 ust. 1 pkt 8 oraz paragraf 45 ust. 1 cyt. Rozp.
Czy mogę występując do Ministerstwa Infrastruktury - powołać m.in. te przepisy?
dordzi6168
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 7 maja 2004, 13:11

Jednak trudno jest uznać legitymację za element stanowiska pracy, w szczególności środek czy przedmiot pracy. Jeśli juz szukać wsparcia w przepisach prawa pracy, to raczej w przytoczonych wyżej ogólniejszych przepisach kp., z których można wyprowadzić po stronie pracodawcy obowiązek zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków pracy, a więc także niezbędnych dokumentów (tu: legitymacji). Będzie to jednak interpretacja cokolwiek naciągana ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość