przedawnienie roszczeń

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

przedawnienie roszczeń

Postprzez rafal » Cz, 1 sie 2002, 14:53

Witam

Mam wątpliwośc dotyczącą przedawnienia roszczenia o zapłatę opłaty dodatkowej za jazdę środkami komunikacji miejskiej bez ważnego biletu.
Art.118 kc stwierdza, iż jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 1o lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczen związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 3 lata.

Uważam,że w interesującym mnie przypadku będzie to okres 1 roku przewidziany w art.77 ust.1 prawa przewozowego , będącego przepisem szczególnym do art.118kc. Czyli w sytuacji gdy wezwanie do zapłaty z tytułu przejazdu bez biletu wystawiono w styczniu 1999roku, to biorąc pod uwagę 3 miesięczny okres zawieszenia biegu przedawnienia spowodowanym oczekiwaniem na realizacje przez zobowiązanego wezwania do zapłaty (art.77 ust.4 w zw. z art.75 ust. 1 i 2 prawa przewozowego) termin przedawnienia upłynął w kwietniu 2000roku.

Czy zgadzacie się ze mną ?:))

A może będzie to okres 3 letni z art.118 kc jako roszczenie związane z dzaiłalności gospodarczą i wówczas termin przedawnienia upłynął w kwietniu 2002r.

Za wszelka pomoc w rozwianiu wątpiwości wielkie dzięki.

rafał
rafal
 

Postprzez Marcin » Cz, 1 sie 2002, 20:16

Uważam,że w interesującym mnie przypadku będzie to okres 1 roku przewidziany w art.77 ust.1 prawa przewozowego , będącego przepisem szczególnym do art.118kc. Czyli w sytuacji gdy wezwanie do zapłaty z tytułu przejazdu bez biletu wystawiono w styczniu 1999roku, to biorąc pod uwagę 3 miesięczny okres zawieszenia biegu przedawnienia spowodowanym oczekiwaniem na realizacje przez zobowiązanego wezwania do zapłaty (art.77 ust.4 w zw. z art.75 ust. 1 i 2 prawa przewozowego) termin przedawnienia upłynął w kwietniu 2000roku.


Podzielam to stanowisko. Moim zdaniem, opłata dodatkowa jest roszczeniem dochodzonym na podstawie ustawy Prawo przewozowe (art. 33a) w rozumieniu jej art. 77 ust. 1.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach
z dnia 11 kwietnia 1996 r.
I ACr 158/96

Przedawnienie roszczeń z tytułu zapłaty należności przewozowych, zgodnie z treścią art. 77 ust. 1 i 3 pkt 4 Prawa przewozowego, następuje z upływem roku od dnia, w którym zapłata powinna była nastąpić.

Bieg przedawnienia zawiesza się na okres od dnia wniesienia reklamacji lub wezwania do zapłaty, do dnia udzielenia odpowiedzi na reklamację lub wezwania do zapłaty, nie dłużej jednak niż na okres 3 miesięcy (art. 77 ust. 4 w związku z art. 75 ust. 1 i 2 Prawa przewozowego).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » Pt, 2 sie 2002, 07:17

Dzięki za odpowiedź Marcinie.

Moje pytanie spowodowane było po części zachowaniem się firm windykacyjnych, które mimo upływu 3 lat o dnia wymagalności roszczenia ( nie mówiąc już o rocznym terminie przewidzianym przez prawo przewozowe) nękają gapowiczów wysyłając im wezwania przedsądowe itp. Poza tym , w jakiejś miejscowej prasie przeczytałem, iż pracownicy takich firm mogą zakołatać w nasze drzwi jeszcze przez 3 lata od dnia wymagalności roszczenia.

Pozdrawiam
rafal
 

Postprzez Marcin » Pt, 2 sie 2002, 08:18

Firmy te zapewne liczą na nieświadomość dłużników (gapowiczów). Upływ przedawnienia uwzględnia się przecież tylko na zarzut.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość