lekarz biegły sądowy

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

lekarz biegły sądowy

Postprzez franek » Śr, 17 mar 2004, 23:41

Witam Szanownych Forumowiczów !
Zwracam się do Was z zapytaniem : czy lekarz biegły sądowy , wezwany na salę rozpraw , aby potwierdzić stan oskarzonego do uczestniczenia w procesie/ przewodniczący składu oskarżajacego w procesie karnym tak "działał " ,ze chorego oskarzonego , którego połozono do szpitala na silne nadcisnienie tetnicze i utratę przytomnosci dopuszczono na salę rozpraw na usilne żądanie , a nawet zastraszenie lekarza prowadzącego w szpitalu/ może oskarzonego - chorego - poddać badaniom w pokoju sądowym bez swiadków / zażyczył sobie 5 tys. zł łapówki w stwierdzeniu : dasz , to możesz iśc leżeć dalej do szpitala , nie dasz, możesz uczestniczyć w procesie sądowym .
Czy takie badania : puls, cisnienie itp . powinny być przeprowadzone w obecności : sędziego, adwokata , prokuratora??/ a byłu tylko w obecnosci : lekarz : pacjent //
Zalezy mi bardzo na szybkiej i fachowej odpowiedzi na to pytanie i proszę Szanownych Forumowiczów o pomoc. franek
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 18 mar 2004, 00:35

Odpowiedzi na postawione pytania należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2003 r. w sprawie poddawania badaniom lub dokonywania czynności z udziałem oskarżonego oraz osoby podejrzanej (Dz. U. Nr 108, poz. 1021).

Badania przeprowadza się się na pisemne polecenie organu prowadzącego postępowanie karne. Polecenie to powinno w szczególności zawierać dane niezbędne do identyfikacji osoby, wskazywać przedmiot i zakres badania lub czynności oraz informację o czasie i miejscu przeprowadzenia badania lub dokonania czynności (§ 2 ust. 1 i 2 ww. rozp.).
Organ postępowania nie uczestniczy, z zastrzeżeniem art. 198 § 2 Kodeksu postępowania karnego, podczas badań oraz badań psychologicznych. Badania oraz badania psychologiczne przeprowadza się w warunkach zapewniających osobie bezpieczeństwo i swobodę wypowiedzi. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek przeprowadzającego badanie, organ polecający zapewnia właściwie zabezpieczone pomieszczenie. (§ 14 ust. 1 i 2 ww. rozp.).
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości