informacja o zadluzeniach a znieslawienie

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

informacja o zadluzeniach a znieslawienie

Postprzez bbkr » Pt, 14 kwi 2006, 15:25

witam!!

moja spoldzielnia mieszkaniowa co jakis czas wywiesza w bloku wielkie ogloszenia nastepujacej tresci: "Zaleglosci Czynszowe za x kwartal yyyy (...) Ogolna kwota zadluzenia klatki A w dniu zz-zz-zzzz wynosi 8562 PLN".

sam nigdy nie zalegalem z oplatami czynszowymi i w tym przypadku czuje sie poszkodowany poniewaz wywieszenie takiego 'zbiorowego rozliczenia' negatywnie wplywa na opinie o mojej wiarygodnosci finansowej u ludzi mnie dowiedzajacych.

czy istnieje jakis paragraf (znieslawienie, oczernienie, pomowienie, itp) do ktorego moglbym sie odwolac i zazadac na jego podstawie zaprzestania wywieszania przez spoldzielnie tego typu ogloszen??
bbkr
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pt, 14 kwi 2006, 17:47

czuje sie poszkodowany poniewaz wywieszenie takiego 'zbiorowego rozliczenia' negatywnie wplywa na opinie o mojej wiarygodnosci finansowej u ludzi mnie dowiedzajacych.


A nie czujesz sie poszkodowany informacjami o zadłużeniu Polski za granicą?
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez bbkr » Pt, 14 kwi 2006, 19:57

niezbyt trafione porownanie.

- kwestie zadluzen panstwa reguluja zupelnie odrebne przepisy niz kwestie zadluzen osob fizycznych
- zla skala (choc to z prawnego punktu widzenia sie nie liczy)

pozwole sobie zacytowac, co do tej pory znalazlem:

---
Art. 212. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.
---

wedlug mnie pasuje. jest pomowienie osoby (mnie) o wlasciwosci (brak wiarygodnosci finansowej), ktore narazaja na utrate zaufania potrzebnego dla danego stanowiska (pracuje na umowe-zlecenie, czasami z domu, i klient przychodzacy widzacy taka wywieszke traci do mnie zaufanie).

i dalej...

---
Art. 213. § 1. Nie ma przestępstwa określonego w art. 212 § 1, jeżeli zarzut uczyniony niepublicznie jest prawdziwy.
---

tu juz dwa znaki zapytania:
1. czy wywieszenie tego typu informacji w gablotce to zarzut uczyniony publicznie, czy nie??
2. zarzut jest prawdziwy w kontekscie grupy lokatorow (blok mieszkalny), ale tego typu pomowienie jest nieprawdziwe w kontekscie jednostki nalezacej do tej grupy, wiec jak nalezy rozpatrywac prawdziwosc zarzutu??


i dalej...

---
§ 2. Nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut służący obronie społecznie uzasadnionego interesu;
---

nie wiem, czy to dotyczy tej sprawy i czy odzyskanie przez spoldzielnie dlugow to 'spolecznie uzasadniony interes'.


na koniec rodzynek...

---
jeżeli zarzut dotyczy życia prywatnego lub rodzinnego, dowód prawdy może być przeprowadzony tylko wtedy, gdy zarzut ma zapobiec niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia człowieka albo demoralizacji małoletniego.
---

... ktorego zupelnie nie rozumiem :)


na razie sprobuje do spoldzielni wystosowac prosbe o zdjecie tych ogloszen w oparciu o zacytowany wyzej 212 kk. zobacze co odpowiedza.
bbkr
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pt, 14 kwi 2006, 20:08

IMHO działanie spółdzielni nie narusza prawa (jeśli informacja o zadłużeniu jest prawdziwa). I nie mam pojęcia, co Cię obrusza...?
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez bbkr » Pt, 14 kwi 2006, 20:22

a wywiesil ktos Ci kiedys wielka kartke "loco jest w grupie 10 osob zadluzonych lacznie na 10 000 PLN" na Twojej firmie??

to jest 'wizytowka', jaka widza moi potencjalni klienci przy pierwszym spotkaniu.
bbkr
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pt, 14 kwi 2006, 21:43

a wywiesil ktos Ci kiedys wielka kartke "loco jest w grupie 10 osob zadluzonych lacznie na 10 000 PLN" na Twojej firmie??


Mam wrażenie, ze sens tej informacji w diametralny sposób odbiega od wiadomości przekazanej przez Spółdzielnię. Zastanów się ponownie nad notatką od Spółdzielni i dokładnie przeanalizuj jej treść.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez bbkr » So, 15 kwi 2006, 02:34

te dwie wiadomosci niczym sie nie roznia od strony prawnej!! w obydwu przypadkach jest sie pomawianym o wykroczenie, ktorego sie nie popelnilo.

gdy w slady spoldzielni pojda inne instytucje doprowadzi to do bardzo niezdrowych sytuacji:
- provider odmowi nam zalozenia internetu bo lokatorzy tej klatki maja wedlug ogloszenia 3200 PLN niesplaconych rachunkow telefonicznych
- klient nie podpisze z nami kontraktu na calodobowy support techniczny IT bo lokatorzy klatki wisza 4700 PLN za prad
- nowo poznana kobieta zwieje spod drzwi mieszkania bo lokatorzy klatki maja 17000 PLN niesplaconych alimentow jak dumnie obwieszcza kartka w gablotce...


byc moze te ogloszenia pisze jakis ksiegowy, ktory mysli swoimi ksiegowymi schematami i nie zauwaza potencjalnych szkod, jakie one wyrzadzaja. jednak faktem jest ze przez sposob ich zredagowania spoldzielnia insynuuje rowniez zadluzenie uczciwych lokatorow. takie cos nie powinno miec miejsca.
bbkr
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » So, 15 kwi 2006, 10:06

te dwie wiadomosci niczym sie nie roznia od strony prawnej!!


Jesteś w błędzie. A przede wszystkim różnią się merytorycznie.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » So, 15 kwi 2006, 15:12

Czynszowe za x kwartal yyyy (...) Ogolna kwota zadluzenia klatki A w dniu zz-zz-zzzz wynosi 8562 PLN"



Dość ostrożnie,u nas wywieszją nr mieszkania i zaległosć,aż dziw,że jesze nikt nie zawiadomił prokuratury.

sam nigdy nie zalegalem z oplatami czynszowymi i w tym przypadku czuje sie poszkodowany poniewaz wywieszenie takiego 'zbiorowego rozliczenia' negatywnie wplywa na opinie o mojej wiarygodnosci finansowej u ludzi mnie dowiedzajacych.


Popierasz niską inflację,ten brak konunktury w gospodarce z czegoś się bierze,lokatorzy dosłownie biorą pomysły prof.Balcerowicza,tną
wydatki.
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kevin » N, 16 kwi 2006, 14:44

a niby co do tego ma prokuratura, skoro są np. przestępstwo zniewagi, czy zniesławienie są ścigane z oskarżenia prywatnego?

Zaś, co do ograniczonych możliwości dowodowych w stosunku do życia rodzinnego i prywatnego - to czego nie rozumiesz?
(np. ktoś Cię pomawia, że zdradzasz żonę - wtedy sprawca nie może w procesie przedstawiać skutecznie zarzutu, że ty faktycznie to zrobiłeś i że zniesławienie nie miało miejsca, bowiem powiedział prawdę).

Moim zdaniem doszłoby do dokonania czynu zabronionego przez spółdzielnie, gdyby informacja byłaby nieprawdziwa.
Jest też możliwość pewnych form obrony, dzięki ustawowej ochronie danych osobowych, jeżeli np. nie zgodziłeś się, by twoje nazwisko widniało na spisie lokatorów - lecz tego nie jestem pewien, a w święta do ustawy zaglądać mi się nie chce :P
kevin
 

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • ZNIESLAWIENIE
    1 ... 9, 10, 11przez PAPI » So, 31 mar 2007, 22:31
    109 Odpowiedzi
    14080 Wyświetlone
    Ostatni post przez PAPI Zobacz najnowszy post
    Pn, 9 lip 2007, 12:02
  • informacja publiczna.
    przez antyk16 » So, 5 cze 2004, 17:42
    1 Odpowiedzi
    983 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    N, 6 cze 2004, 13:51

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron