fotoradary na drogach

Postępowanie przed organami administracyjnymi m.in. nabywanie obywatelstwa, dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, zmiana nazwiska, meldunek, pozwolenie na broń, skarga do sądu administracyjnego, decyzje administracyjne, a także prawo o ruchu drogowym, ochrona środowiska.

Postprzez Marcin » N, 6 cze 2004, 14:29

Będąc przesłuchiwanym w charakterze świadka masz prawo odmówić odpowiedzi na pytanie jeśli narażałoby to Ciebie, osobę Ci najbliższą (bliską rodzinę - stopień pokrewieństwa lub powinowactwa określa tu precyzyjnie prawo proceduralne) lub taką z którą łączą CIę szczególnie bliskie więzi - na odpowiedzialność karną


W zakresie narażenia na odpowiedzialność za przestępstwo - tak, ale co do narażenia na odpowiedzialność za wykroczenie - już nie (od 1 lipca 2003 r. zmienił się w tym zakresie art. 183 § 1 kpk).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ania » Pn, 7 cze 2004, 08:22

a jeśli skorzystam z praw i nie ujawnię, kto kierował? Co oni wtedy robią?
Ania
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez tomatos » Pn, 7 cze 2004, 11:01

Czy muszę podawać dokładne dane personalne osoby która prowadziła samochód?
Czy wystarczy że podam np: Misza Suvorow z Mińska (poznany na wczorajszej imprezie a pożczyłem mu samochód bo jako jedyny był po tej imprezie trzeźwy ;) Więcej go nie widziałem i nie znam innych jego danych :)) i co w takim wypadku dalej ?
tomatos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 8 cze 2004, 17:34

Czy muszę podawać dokładne dane personalne osoby która prowadziła samochód?
Czy wystarczy że podam np: Misza Suvorow z Mińska (poznany na wczorajszej imprezie a pożczyłem mu samochód bo jako jedyny był po tej imprezie trzeźwy ;) Więcej go nie widziałem i nie znam innych jego danych :)) i co w takim wypadku dalej ?


Zależy to od tego co poza tym zbierze prokurator. Jeśli nic co by tej wersji zaprzeczyło to pewnie umorzenie procesu karnego na etapie dochodzenia lub uniewinnienie w Sądzie
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » Śr, 22 wrz 2004, 18:31

elektroniczny bubel,ponad miesiąc temu przejechałem obok
tego cacka z prędkością 90km/h(dozwolone 50km/h),radar był pod dużym kątem do kierunku jazdy,minął miesiąc i jak dotąd nic?
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 22 wrz 2004, 21:15

ponad miesiąc temu przejechałem obok
tego cacka z prędkością 90km/h(dozwolone 50km/h),radar był pod dużym kątem do kierunku jazdy,minął miesiąc i jak dotąd nic?


Może cacko było "zapchane"
Słyszałem od policjanta z sekcji KWP "obrabiającej" fotoradary, że w dużym mieście fotoradar mogący zrobić 1000 zdjęć zapycha się w ciągu godziny, góra dwóch
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » Cz, 23 wrz 2004, 19:45


Może cacko było "zapchane"
Słyszałem od policjanta z sekcji KWP "obrabiającej" fotoradary, że w dużym mieście fotoradar mogący zrobić 1000 zdjęć zapycha się w ciągu godziny, góra dwóch



Jest to bardzo prawdopodobne,gdyż fotoradar umieszczony
był na wiadukcie,chyba na najruchliwszej ulicy miasta tam nikt
nie zwalnia do unijnej predkości 50km/h.
Mam też inne wytłumaczenie,wyprzedzalem pojazd bedący przedemną,w momecie jak go zauważyłem mogłem być już w strefie martwej fotoradaru?
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Monika » Pt, 24 wrz 2004, 08:31

a mnie się wydaje że miesiąc oczekiwania to mało.
Niektóre mista tak nie nadązają z wysyłką mandatów do delikwentów, że ci dowiadują się o niezapłaconym mandacie ...... w sądzie. Po kilku miesiącach.
Monika
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 24 wrz 2004, 09:32

ci dowiadują się o niezapłaconym mandacie ...... w sądzie. Po kilku miesiącach.


Wtrące swoje 3 grosze w kwestii formalnej

[kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia]:
"Art. 97. § 1. W postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:
1) schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,
2) stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy albo za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, a nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy czynu
- w tym także, w razie potrzeby, po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia. Nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 14 dni od daty ujawnienia czynu w wypadku, o którym mowa w pkt 1, i 30 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 2."

Tak więc, jeśli policja nie wyrobiła się w terminie z wystawieniem mandatu to w Sądzie można się co najwayżej dowiedzieć o skierowanym do tego Sądu wniosku o ukaranie (już w trybie zwyczajnym) a nie o niezapłaconym mandacie wystawionym w postępowaniu mandatowym. Skoro nikt mandatu nie zaproponował sprawcy do zapłacenia w terminie to nie może być wg mnie mowy o mandacie niezapłaconym.

Poza tym, jak widać, miesiąc czekania to wystarczający okres by przyjąc że mandatu już nie powinno być (będzie co najwyżej sprawa w Sądzie - przed którą w zasadzie powinny być jeszcze jakieś czynności wyjaśniające - czyli np. przesłuchanie osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez RomanG » Pt, 1 paź 2004, 14:48

Będąc przesłuchiwanym w charakterze świadka masz prawo odmówić odpowiedzi na pytanie jeśli narażałoby to Ciebie, osobę Ci najbliższą (bliską rodzinę - stopień pokrewieństwa lub powinowactwa określa tu precyzyjnie prawo proceduralne) lub taką z którą łączą Cię szczególnie bliskie więzi - na odpowiedzialność karną


Która zasada ważniejsza: obowiązek nałożony przez pord, czy ww. prawo do domowy zeznań?
RomanG
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prawo Administracyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości