fotoradary na drogach

Postępowanie przed organami administracyjnymi m.in. nabywanie obywatelstwa, dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, zmiana nazwiska, meldunek, pozwolenie na broń, skarga do sądu administracyjnego, decyzje administracyjne, a także prawo o ruchu drogowym, ochrona środowiska.

Postprzez shuehos » Cz, 13 maja 2004, 21:27

Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636, z późn. zm.2

Art. 5. 1. Legalnymi jednostkami miar są:
1) jednostki Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI),
2) jednostki nienależące do Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI), lecz dopuszczone do stosowania w drodze rozporządzenia Rady Ministrów,
oraz ich dziesiętne podwielokrotności i wielokrotności, przy uwzględnieniu zobowiązań wynikających z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych.
2. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia:


Mam wątpliwość czy pomiar prędkości w km/h jest legalny?
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 14 maja 2004, 19:35

Nie widziałam nigdy zdjecia sporządzonego takim sprzętem, ale przypuszczam, że widać na nim co najwyżej samochód i nr rejestracyjny. Nie sądzę, żeby było widać, kto prowadzi pojazd


Widziałem kilka takich zdjęć i twarz kierowcy na nich była mocno niewyraźna.
Ale, o dziwo, sprawcy tych wykroczeń dobrowolnie poddawali się karze.
Podejrzewam więc, że być może w praktyce policjanci wzywając na przesłuchanie w związku z takim zdjęciem najpierw mówią że mają zdjęcie (nie pokazując go) a gdy postawiony przed tym faktem obwiniony pokornie wyznaje swą winę spisują to jako wyjaśnienia i być może dopiero wtedy pokazują zdjątko z niewyraźną buźką....
Możliwe też, że akurat trafiłem na rozsądnych kierujących którzy woleli szybki koniec procesu niż nerwówkę związaną z zaprzeczaniem że się jechało np. własnym samochodem

Z kolei z niesprawdzonych opowieści o policji niemieckiej słyszałem, że tam na zdjęciach z fotoradaru bardzo wyraźnie widać facjatę kierującego

Więc ewentualnym mandatem zostaje obciążony właściciel samochodu, choć niekoniecznie to on siedzial za kółkiem?


Niekoniecznie. To po pierwsze zależy od postawy tego właściciela, jego wyjaśnień, ewentualnie innych dowodów jakie można zgromadzić. Sam fakt że jest się właścicielem samochodu którym ktoś niewyraźnie widoczny jechał za szybko to zdecydowanie za mało by ukarać za wykroczenie

Czy są więc jakieś szanse na podważenie mandatu sporządzonegon a podstawie takiego zdjęcia?


Szansę są zawsze, choć to czy są duże zawsze zależy od wszystkich okoliczności sprawy
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » So, 15 maja 2004, 19:48



Mam wątpliwość czy pomiar prędkości w km/h jest legalny?




W tej chwili nie mam wątpliwości pomiar prędkości w km/h
jako nie należący do układu si jest nielegalny(w układzie si m/s)odpowiednie rozporządzenie nie dopuszcza pomiaru prędkości jednostce km/h [url=http://www.gum.gov.pl/pliki/prawo/d03519_jednostki_nienalezace.pdf]

tu[/url]
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez tomatos » Cz, 3 cze 2004, 09:11

Mam pytanie, czy mam prawo odmówić wskazania osoby, ktora prowadzila pojazd jesli naraziłoby to członka najbliższej rodziny na odpowiedzialność. Np. Jechał brat albo ojciec a
może siostra :)
I czy mam obowiązek wskazania osoby prowadzącej pojazdem. Jak to jest w innych krajach UE?
tomatos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » Cz, 3 cze 2004, 21:00

I czy mam obowiązek wskazania osoby prowadzącej pojazdem.


Znajdż w tym wątku słowo radar(podkreślone),tam kliknij i znajdziesz odpowiedz.
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mimi » Cz, 3 cze 2004, 21:39

rok temu dostałem wezwanie do komendy miejskiej policji. tam pokazano moje zdjęcie w moim samochodzie. wszystko było bardzo wyraźnie, zapłaciłem.

wczoraj akurat dostałem nowe wezwanie do osobistego stawiennictwa przez kierującego pojazdem. pójdę i chyba też zapłacę, pod warunkiem bezsprzecznie wyraźnego zdjęcia.
mimi
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ania » Pt, 4 cze 2004, 13:01

a jak długo tzreba czekac na reakcję Policji od czasu wykonania fotki?
Ania
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » Pt, 4 cze 2004, 19:31

rok temu dostałem wezwanie do komendy miejskiej policji. tam pokazano moje zdjęcie w moim samochodzie. wszystko było bardzo wyraźnie, zapłaciłem.






Jak tylko dostanę napewno nie zapłacę?
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mimi » So, 5 cze 2004, 13:07

@ania

w dniu 20 maja dostałem wezwanie za wykroczenie poepłnione 12 marca - dwa miesiące. tak długo może dlatego, że samochód jest leasingowany i policja musiała w firmie leasingowej dowiedzieć się o użytkownika.
mimi
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 5 cze 2004, 15:09

czy mam prawo odmówić wskazania osoby, ktora prowadzila pojazd jesli naraziłoby to członka najbliższej rodziny na odpowiedzialność. Np. Jechał brat albo ojciec a
może siostra :)


Będąc przesłuchiwanym w charakterze podejrzanego o popełnienie wykroczenia czy przestępstwa zawsze masz prawo odmowy odpowiedzi na wszelkie pytania jak i odmowy składania jakichkolwiek wyjaśnień. A więc w ogóle nie masz obowiązku mówić kto kierował - niezależnie czy to brat, swat, czy ktoś całkiem obcy.
Będąc przesłuchiwanym w charakterze świadka masz prawo odmówić odpowiedzi na pytanie jeśli narażałoby to Ciebie, osobę Ci najbliższą (bliską rodzinę - stopień pokrewieństwa lub powinowactwa określa tu precyzyjnie prawo proceduralne) lub taką z którą łączą CIę szczególnie bliskie więzi - na odpowiedzialność karną


Jak to jest w innych krajach UE?


Nie wiem, ale podejrzewam że podobnie. Są to bowiem raczej standardy odpowiedzialności karnej, a systemy karne innych państw europy kontynentalnej są pokrewne naszemu
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prawo Administracyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości