• Porady prawne
Euro-tax.pl

DŁUGI

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

DŁUGI

Postprzez POLO » Cz, 1 sie 2002, 11:48

Obecnie prowadzę działaność gospodarczą na własne nazwisko. Parę lat temu miałam spółkę cywilną, z tytułu której mam długi, ale także mam dłużników. Czy jeżeli w obecnej sytuacji komornik zablokował moje konto firmowe z tytułu tamtych długów, mogę podać moich dłużników komornikowi, aby skompensować w jakiś sposób moje długi z moimi dłużnikami. Jak się do tego zabrać najmniejszym kosztem, gdyż nie ukrywam, że ta sytuacja jest dla mnie trudna i przeszkadza mi w prowadzeniu obecnej działalności. Proszę pomóżcie.
POLO
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 1 sie 2002, 11:54

Po pierwsze, zgodnie z art. 499 kc, potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe.
Tak więc to nie komornik może być adresatem oświadczenia o potrąceniu.

Po drugie, komornik nie jest upoważniony do sprawdzania, czy istotnie mogłoby dojść do potrącenia, czy nie. On ma zrealizować tytuł egzekucyjny i taka jest jego rola. Zarzut potrącenia mogłaś zgłosić podczas procesu sądowego o zapłatę.

Po trzecie, potrącenie jest możliwe tylko pomiędzy tymi samymi stronami (dłużnikiem i wierzycielem). Nie możesz więc np. "kompensować" swoich długów w stosunku do osoby X Twoimi wierzytelnościami od osoby Y .
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

DŁUGI

Postprzez POLO » Cz, 1 sie 2002, 13:24

Co mam teraz zrobić, żeby odzyskać pieniądze od ludzi, którzy nie zapłacili. Nie jestem w stanie spłacić swoich długów nie odzyskując pieniędzy, a mojego byłego wspólnika jakoś komornik nigdy nie odnajduje i zawsze ja ponoszę odpowiedzialność, (może dlatego, że ja nie robię uników).
POLO
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 1 sie 2002, 14:08

Co mam teraz zrobić, żeby odzyskać pieniądze od ludzi, którzy nie zapłacili.


Są różne sposoby. Możesz skierować sprawę do sądu albo sprzedać te wierzytelności (dokonać cesji) odpowiednim wyspecjalizowanym firmom. Skorzystaj z wyszukiwarki - ta problematyka już się chyba pojawiała na forum.


Nie jestem w stanie spłacić swoich długów nie odzyskując pieniędzy, a mojego byłego wspólnika jakoś komornik nigdy nie odnajduje i zawsze ja ponoszę odpowiedzialność, (może dlatego, że ja nie robię uników).


Po spłaceniu należności być może będziesz miał roszczenie regresowe do byłego wspólnika. Por. art. 376 kc.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości