• Porady prawne
Euro-tax.pl

Długi nabywanego przedsiębiorstwa

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

Postprzez meg42 » Cz, 16 gru 2004, 12:10

Ale czy chcesz zwolnic nabywcę z zobowiązań

Absolutnie nie chcę zwalniać nabywcy z odpowiedzialności za zobowiązania ;)
A poważnie: rodzaj odpowiedzialności nabywcy, jak również ewentualność wyłączenia odpowiedzialności zbywcy, są obojętne z punktu widzenia interesów obu stron transakcji.
czy tylko chodzi o możliwość zaksięgowania zobowiązań jako długów nabywcy ?

Tylko???
Chcę wykluczyć jakąkolwiek możliwość kwestionowania w przyszłości takiego księgowania.

W moim odczuciu z uor nie wynika, że zobowiązaniami nabywcy mogą być tylko te, w odniesieniu do których strony przeprowadziły procedurę z art. 519 kc.
W tym kierunku szła też dotychczasowa praktyka.
Mimo to - po części z ostrożności, po części z niewiedzy co do wszelkich możliwych sytuacji w przyszłości -waham się.

Bardzo Wam dziekuję za zainteresowanie :)
meg42
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Gandalf » Cz, 16 gru 2004, 16:44

Nie chcesz żeby nabywca został zwolniony z odpowiedzialności, a zamierzasz zawierać umowy o przejęcia długwów - nic nie rozumiem;
co do księgowania: idź do księgowego; przecież gdyby tak było jak piszez to problemy byłyby już przy zwykłej umowie poręczenia - coś mi się wydaje że szukasz nie w tym miejscu ;)
Gandalf
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez meg42 » Cz, 16 gru 2004, 17:06

Nabywca przedsiębiorstwa nie może zostać zwolniony z odpowiedzialności za te długi (przecież to właśnie w jego księgach chcę wykazać zobowiązania).
Umowa poręczenia w księgach :) to zupełnie coś innego.

Chyba niepotrzebnie angażuję Twój czas, wybacz :)
Pozdrawiam
meg42
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Gandalf » Cz, 16 gru 2004, 20:06

Już tylko gwoli ścisłości - w poprzednim moim poście powinno byc zbywca a nie nabywca. Nie przeczytałem przed wysłaniem.
Powodzenia :)
Gandalf
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez meg42 » Pt, 17 gru 2004, 08:57

Wiem :)
Dlatego w swojej pierwotnej odpowiedzi zażartowałam i zamieściłam buźkę: ;)
Tylko potem, gdy podtrzymałeś - zwątpiłam...

W końcu po wydreptaniu ścieżki od biegłego rewidenta - na forum - do biegłego - do prawnika - do biegłego (ufff...) udało mi się podjąć decyzję :)
Przeprowadzam procedurę z art. 519.
Twoje "powodzenia" bardzo nam się przyda.
Pa!
meg42
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Gandalf » Pt, 17 gru 2004, 16:31

O Gajuszu !
Siedzę przy kompie i pogrążam sie w czarnej desperacji rozmyślając o swej ślepocie, objawach demencji starczej i kilku jeszcze innych rzeczach na dodatek.
Dzisiaj piątek - zostaje mi tylko się upić z rozpaczy i wstydu. ;)

Aczkolwiek ja nigdy nie doradziłbym nikomu żeby nabywca przejmował długi - no chyba że reprezentuję zbywcę ;)
Gandalf
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez meg42 » Pt, 17 gru 2004, 17:34

Dzisiaj piątek - zostaje mi tylko się upić z rozpaczy i wstydu.;)

Każda okazja jest dobra :) drogi Mithrandirze ;)

I nie pogrążaj się zanadto, bo to przejęzyczenie bardzo mi pomogło.
Poza wszystkim dobrze jest móc przełożyć myśli na słowa, umożliwiłeś mi to.
Dzięki.:)

Aczkolwiek ja nigdy nie doradziłbym nikomu żeby nabywca przejmował długi - no chyba że reprezentuję zbywcę ;)

:)
meg42
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron