zawarcie umowy o pracę przez spółkę cywilną

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

zawarcie umowy o pracę przez spółkę cywilną

Postprzez Edyta7 » Cz, 4 sie 2005, 20:16

Witam serdecznie.
_______________
Mamy kontrolę legalności zatrudnienia z WUP. Pracodawcą jest małżeństwo prowadzące dział. gos. na imię obojga małżonków. Firma jest zawieszona na NIP męża. Pani inspektor pyta mnie jak pracownik ma wiedzieć z kim zawarł umowę o pracę skoro na umowie jest tylko jeden podpis, a według niej dwóch małżonków-pracodawców.
Stąd moje pytanie do Was, kto ma podpisać w takim bądż razie umowę o pracę ? Czy wystrczy jeden podpis czy muszą być dwa podpisy.
Tym bardziej, że Pani inspektor przejęta dolą pracownika uważa, że przy s.c. także każdy ze wspólników powinien taką umowę o pracę podpisać. No i twierdzi,że bez tych wszystkich podpisów umowa jest nieważna (?).
Czy ma rację?
Czy spotkaliście się już z takim podejściem?
_________
Edyta
Edyta7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 4 sie 2005, 20:27

Pracodawcą jest małżeństwo prowadzące dział. gos. na imię obojga małżonków.


Co to znaczy ? Czy ci małzonkowie utworzyli spółkę cywilną ? Czy firma posiada jakąś strukturę organizacyjną ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 4 sie 2005, 20:51

No i twierdzi,że bez tych wszystkich podpisów umowa jest nieważna (?).


Myślę że co najwyżej moze być czynnością ważną ale bezskuteczną (tzw. kulejącą) a i to dyskusyjne i jak napisał Marcin, zależy od organizacji i tego np. czy w tej kwestii postanowili coś wspólnicy
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 4 sie 2005, 20:59

Myślę że co najwyżej moze być czynnością ważną ale bezskuteczną (tzw. kulejącą) a i to dyskusyjne i jak napisał Marcin, zależy od organizacji i tego np. czy w tej kwestii postanowili coś wspólnicy


Myślę, że tu można wybronić się art. 3[1] kp. i praktyką (także orzecznictwem) w stosowaniu tego przepisu, ale diabeł tkwi właśnie w szczegółach :).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

na imię obojga małżonków

Postprzez Edyta7 » Cz, 4 sie 2005, 21:21

Taka forma prowadzenia działalnosci dotyczy tylko osób fizycznych i jest pozostałością po starych przepisach, gdy orany rejestrowały na jednym wpisie do e.dz.g. oboje małżonków, którzy nie zawarli oficjalnej umowy spółki cywilnej. Tak samo rejestrowano także s.c.. Póxniej wpadli na pomysł, że przedsiębiorcą nie może być s.c. dlatego dziś każdy ze wspólników posiada odrębny wpis do ewidencji dz.g.. Tak też uczynili małżonkowie prowadzący działalność g. wspólnie, tę samą, ale każdy na oddzielnym wpisie. Teraz nawet dostali odrębne regony. Gdyby w 1989r. przewidziano taki wałek i coś z tym zrobiono nie byłoby dziś takich kwiatów. Ale nic nie zrobiono, co teraz w dalszym ciągu się mści. Tym bardziej,że co gałąź prawa to inna definicja. Tak zatem przedsiębiorca to nie pracodawca, a pracodawca to nie płatnik ZUS, że już o vat nie wspomnę.
Wracając do meritum- rozumiem,że czynność można konwalidować poprzez zamieszczenie na umowie brakujących podpisów.
Szkoda,że nie słyszeliście tego świętego oburzenia Panci " przecież pracownik powinien wiedzieć kto go zatrudnił"
A może mu jeszcze do umowy o pracę załączać umowę spółki cywilnej , a póxniej wszystkie aneksy.
A propos- co ze zmianą wspólników- czy nowo wstępujący wspólnik s.c. też powinien podpisywać aktualne, czyli trwające umowy o pracę?
Ciekawam jeszcze- czy szanowna Pani inspektor spradziła w swojej instytucji, kto ma prawo podpisywać umowy o pracę i czy ma ważną umowę? Ciekae jak to zrobiła?
_______________
Ot -jaka jestem ciekawska. Fe - nieładnie
_________
Edyta7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 4 sie 2005, 21:28

A co z tą strukturą organizacyjną ? Czy to jest w ogóle duża firma (przede wszystkim w sensie liczby pracowników) ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

struktura

Postprzez Edyta7 » Cz, 4 sie 2005, 21:53

Jest to mała piekarnia- zatrudnia około 8 osób. Czyli struktura organizacyjna jest, wielkość-mikroprzedsiębiorca.
Właściciel- małżonkowie. Żadnych aktów założycielskich, regulaminów, uchwał. Majątek firmy- nieruchomość zabudowana+ urządzenia+samochody,+ wyposażenie.
Ot- niewielka firma jakich w tym kraju mnóstwo.
_________________
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc-Edyta
Edyta7
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 4 sie 2005, 22:04

OK - jutro coś pomyślimy :).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 5 sie 2005, 10:02

M.zd., jakkolwiek określić by tego pracodawcę (czy przyjmiemy, że jest to jednostka organizacyjna, czy też osoba fizyczna), zastosowanie znajduje art. 3[1] (§ 1 albo § 2). W każdym razie za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy może wykonywać m.in. wyznaczona do tego osoba. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do pracodawcy będącego osobą fizyczną, jeżeli nie dokonuje on osobiście czynności z zakresu prawa pracy. Nawet gdyby przyjąć, że pracodawcą są dwie osoby fizyczne (małżonkowie), mogą oni wyznaczyć jedną z nich (albo jakąś inną osobę) do dokonywania tych czynności. Art. 3[1] kp. reguluje bowiem samodzielnie reprezentację pracodawcy w sprawach z zakresu prawa pracy i inne przepisy o reprezentacji nie mają tu zastosowania. Byłbym też bardzo ostrożny z szafowaniem sankcją nieważności w stosunku do umów o pracę. W orzecznictwie przyjmuje się bowiem liberalną ocenę skuteczności czynności prawnych z zakresu prawa pracy dokonywanych przez podmiot formalnie nieuprawniony, którego kompetencje do dokonywania tych czynności nie są jednak jednoznacznie wyłączone (por. np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 kwietnia 1998 r., I PKN 58/98 OSNAPiUS 1999/8/280 - co do czynności rozwiązujących stosunek pracy).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 5 sie 2005, 10:10

Byłbym też bardzo ostrożny z szafowaniem sankcją nieważności w stosunku do umów o pracę. W orzecznictwie przyjmuje się bowiem liberalną ocenę skuteczności czynności prawnych z zakresu prawa pracy dokonywanych przez podmiot formalnie nieuprawniony, którego kompetencje do dokonywania tych czynności nie są jednak jednoznacznie wyłączone


Zgadzam się tu z Marcinem. Regułą jest że wykłada się te kwestie na korzyść pracownika i na korzyść ochrony trwałości stosounku pracy. Jeśli kobieta przyszła robić kontrolę w interesie pracowników to powinna się zastanowić, że kwestionując z tak dyskusyjnego powodu ważność umowy działa de facto wbrew interesowi pracownika (no chyba że taka umowa jest z innych przyczyn bardzo niekorzystna dla pracownika, ale wtedy też winna się raczej czepić tej innej przyczyny).
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości