Zakup mieszkania a opłaty dla Agencji

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Zakup mieszkania a opłaty dla Agencji

Postprzez Cyrkonia » Pt, 27 sty 2006, 12:31

Jeżeli zlecam Agencji Nieruchomości sprzedaż lub, aby "znalazła' mi mieszkamnie, to oczywiscie wiąże sie to z opłatami (zgodnie z umową) na rzecz Agencji.
Natomiast jeżeli szukam mieszkania i trafię na mieszkanie, którego sprzedaż właściciel zlecił Agencji, to jak będą wyglądały opłaty? Zbycie załatwiam z Agencją czy właścicielem, czy na rzecz Agencji też muszę ponieść opłaty z tytułu zakupu przez nich?
Moje pytanie wynika z tego, że panuje (chyba) pogłoska, że jak juz nieruchomość trafia przez Agencję, to opłaty na jej rzecz ponoszą obie strony???
Cyrkonia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Esokal » Pt, 27 sty 2006, 13:11

Natomiast jeżeli szukam mieszkania i trafię na mieszkanie, którego sprzedaż właściciel zlecił Agencji to jak będą wyglądały opłaty?

Jeśli ogłoszenie zamieściła agencja i dotarłeś jakimś cudem do sprzedającego (kolor firanek na zdjęciach :) ) bez pośrednictwa agencji to żądanie opłaty jest bezzasadne.


Zbycie załatwiam z Agencją czy właścicielem, czy na rzecz Agencji też muszę ponieść opłaty z tytułu zakupu przez nich?

Agencja jest wyłącznie pośrednikiem, wszelkie szczegóły uzgadniasz z właścicielem pod czujnym okiem agenta. Oczywiście wcześniej agent spotyka się z tobą i bada cię, niby to wypytuje ile możesz wyłożyć na zadatek, do jakiej kwoty planujesz targować cenę itp. tak niby w tajemnicy przed sprzedającym. Ale nie daj się zrobić w d... Na spotkaniu raptem wychodzi że sprzedający zgadza się opuścić cenę o tyle co przekazałeś "w tajemnicy" agentowi + kilkaset złotych ale żąda zadatku większego niż ten na który cię stać (to również mówiłeś agentowi). Sprawa staje na tym że sprzedający zgadza się na Twój niższy zadatek ale już z ceny mniej zjedzie.
Takie robienie w konia, miło na spotkaniu -po jakimś czasie- wyskoczyć z większym zadatkiem i czekać na reakcję sprzedawcy i agenta co do ceny. Raptem okazuje się że obniżka i powiązanie jej z zadatkiem jest nieaktualne.

Jeśli nie korzystasz z usług agencji i nie przez nich znalazłeś mieszkanie to żadne opłaty nie występują. Widziałeś kiedyś aby agencja podała adres nieruchomości w ogłoszeniu ?

Moje pytanie wynika z tego, że panuje (chyba) pogłoska, że jak juz nieruchomość trafia przez Agencję, to opłaty na jej rzecz ponoszą obie strony???

Zależy od agencji. Niekiedy opłatę ponosi wyłącznie sprzedający, a przeważnie obie strony po połowie.


Dwie rady:
- negocjuj obniżkę 10-15 % od ceny na wejściu,
- nie pokazuj zainteresowania bo już na pojutrze umówią cię na wpłatę zadatku,
- obniżka prowizji agencji o 0,8 % również standard, mogą również zjechać o vat (załatwią bez faktury - niepolecam)
- poczekaj tydzień po spotkaniu, zazwyczaj sprzedający jeszcze "coś" zjedzie.

Sorki za wykład, ale tyle agencji już wałkowałem że szlag mnie trafia na ich kombinatorstwo, to co pisałem wyżej to standard w warszawskich agencjach.
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

c.d. mieszkanka

Postprzez Cyrkonia » Pt, 27 sty 2006, 13:33

dzięki, dzięki. Może i wykład, ale wiele sie dowiedziałam. Rozumiem ta: Jeżeli obie strony kupują przez Agencje, to opłaty zgoidnie z cennikiem Agencji. Jeżeli znajdę miszkanie od Sprzedającego sama bez pomocy Agencji to jeżeli załatwię sprawę poza nią to nie ponoszę opłat. Tylko że Sprzedający może być związany z Agencją, że nie sprzeda bez udziału Agencji i będę zmuszona wziąść do zawarcia Agecnję?
Jeżeli Sprzedający zawarł umowę z Agecnją i chcę zakupić mieszkanie bez jej udziału to mogę to zrobić?
Cyrkonia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Esokal » Pt, 27 sty 2006, 13:42

Rozumiem ta: Jeżeli obie strony kupują przez Agencje, to opłaty zgoidnie z cennikiem Agencji.

Zależy jaką umowę podpisał sprzedający, zazwyczaj jest tak że strony płacą po 50 %, ale zdarza się że sprzedający pokrywa całość.


Jeżeli znajdę miszkanie od Sprzedającego sama bez pomocy Agencji to jeżeli załatwię sprawę poza nią to nie ponoszę opłat.

Dokładnie.

Tylko że Sprzedający może być związany z Agencją, że nie sprzeda bez udziału Agencji i będę zmuszona wziąść do zawarcia Agecnję?

Nie spotkałem się z czymś takim. Sprzedający zazwyczaj zawiera umowę z kilkoma agencjami, dodatkowo sam zamieszcza ogłoszenia. Kto sprzeda pierwszy ten zarobi prowizję, jeśli sprzedający sprzeda na własną bez udziału agencji nie ponosi żadnych opłat.



Jeżeli Sprzedający zawarł umowę z Agecnją i chcę zakupić mieszkanie bez jej udziału to mogę to zrobić?

Możesz. Agencja to dobre rozwiązanie jeśli nie masz czasu szukać ogłoszeń a potem biegać po sądach i sprawdzać papiery.
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Cyrkonia » Pt, 27 sty 2006, 13:54

Dzięki i pozdrawiam :-)
Cyrkonia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości