Zakup Mieszkania Spółdzielczego z drugiej ręki

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Zakup Mieszkania Spółdzielczego z drugiej ręki

Postprzez andy » Wt, 20 sie 2002, 15:13

Czy kupując "z drugiej ręki" mieszkanie spółdzielcze powinienem zostać przyjęty w poczet członków spółdzielni przed zawarciem stosownego aktu notarialnego? Co zrobić jeśli zbywca mieszkania również nie jest członkiem spółdzielni. Jakie są związane z tym ewentualne niebezpieczeństwa?

Pozdrawiam,
andy
 

Postprzez Marcin » Wt, 20 sie 2002, 15:25

1. Jakie to mieszkanie ma status (własność, prawo własnościowe do lokalu, lokatorskie prawo do lokalu) ?
2. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi i tak nie będzie możliwe bez znajomości statutu spółdzielni.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez andy » Wt, 20 sie 2002, 17:42

1. Jakie to mieszkanie ma status (własność, prawo własnościowe do lokalu, lokatorskie prawo do lokalu) ?

Przepraszam, zapomniałem dodać - tzw. własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego

2. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi i tak nie będzie możliwe bez znajomości statutu spółdzielni.


pytanie też niejako "z drugiej ręki" ;) więc nie będę mógł bardzo szybko dotrzeć do statutu spółdzielni, ale w razie czego na co powinienem w nim zwrócić szczególną uwagę?
andy
 

Postprzez Marcin » Śr, 21 sie 2002, 13:31

Czy kupując "z drugiej ręki" mieszkanie spółdzielcze powinienem zostać przyjęty w poczet członków spółdzielni przed zawarciem stosownego aktu notarialnego?


W myśl art. 223 § 2 Prawa spółdzielczego, skuteczność zbycia własnościowego prawa do lokalu zależy od przyjęcia nabywcy w poczet członków spółdzielni. Z art. 224 wynika, że spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków nabywcy prawa, jeżeli odpowiada on wymaganiom statutu. Stąd też istotna jest lektura postanowień statutu dotyczących wymogów stawianych członkom spółdzielni - czy je spełniasz.

Co zrobić jeśli zbywca mieszkania również nie jest członkiem spółdzielni. Jakie są związane z tym ewentualne niebezpieczeństwa?


Własnościowe prawo do lokalu jest prawem zasadniczo związanym z członkostwem w spółdzielni. Bez znajomości szczegółów (dlaczego zbywca mieszkania nie jest członkiem spółdzielni) trudno jest coś jednoznacznie powiedzieć. W każdym razie trzeba zwrócić uwagę, czy może on skutecznie zbyć mieszkanie (a ściślej prawo do niego). Warto jest skonsultować taką sprawę z prawnikiem mającym do czynienia ze specyfiką spółdzielczości mieszkaniowej, np. radcą prawnym obsługującym spółdzielnię mieszkaniową. Nie każdy prawnik będzie w stanie tu właściwie pomóc, bo stan prawny dotyczący spółdzielni mieszkaniowych jest dość skomplikowany: jest ustawa z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (nowelizowana w ub. r.), do tego Prawo spółdzielcze oraz statut konkretnej spółdzielni.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez andy » Śr, 21 sie 2002, 14:47

Dzięki za odpowiedź, z tego wnioskuje że powinienem przede wszystkim zbywcę, który wcześniej nie zadbał o przyjęcie w poczet członków spółdzielni wysłać, aby uregulował tę sprawę przed zawarciem umowy.
andy
 

Postprzez Marcin » Śr, 21 sie 2002, 15:17

Sprawdź najpierw, z jakiego tytułu stał się on uprawnionym do mieszkania (kupno? spadek ?). To może sporo wyjaśnić.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości