Zajęcie ruchomości

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

Zajęcie ruchomości

Postprzez ccicci » Śr, 7 mar 2007, 15:24

Pytanie: Komornik dokonał zajęcia samochodu osobowego należącego do członka rodziny dłużnika. Członek rodziny prowadzi osobne gospodarstwo domowe, zamieszkuje pod jednym adresem z dłużnikiem. Dłużnik nigdy nie był właścicielem pojazdu, ale wierzyciel wskazał pojazd jako będący we władaniu dłużnika. Właściciel pojazdu przebywa za granicą od roku,nie ma możliwości odwołania w terminie 7 dni, wraca w grudniu br. Jak zwolnić zajęty samochód od egzekucji?
Dopowiedż udzielona przez e-prawnik dnia 06.03.2007:
Zgodnie z artykułem 845 kodeksu postępowania cywilnego do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie Zajęcie może więc dotyczyć pojazdu stanowiącego własność osoby trzeciej, a będącego we władaniu dłużnika. Dłużnik powinien przy zajęciu, a jeżeli jest nieobecny - niezwłocznie po otrzymaniu odpisu protokołu zajęcia, wymienić komornikowi znajdujące się w jego władaniu ruchomości, do których osobom trzecim przysługuje prawo żądania zwolnienia ich od egzekucji, ze wskazaniem adresów tych osób. Komornik zawiadomi o zajęciu osoby wskazane przez dłużnika.

Ustawodawca, by chronić osoby trzecie w takiej sytuacji, przewidział możliwość wystąpienia do sądu ze specjalnym powództwem. Jest to powództwo ekscydencyjne, powództwo o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji z tego powodu, iż skierowanie egzekucji do tego przedmiotu narusza prawa osoby trzeciej o czym szerzej w artykule: Jak bronić się przed egzekucją? - czyli powództwa przeciwegzekucyjne

Powództwo ekscydencyjne właściciel samochodu powinien wytoczyć przed sąd (rejonowy, jeśli wartość samochodu nie przekracza 75 tys. zł, lub okręgowy, gdy tę wartość przekracza), w którego okręgu prowadzi się egzekucję. Decyzję o wytoczeniu powództwa należy podjąć bardzo szybko. Ustawodawca przewidział bowiem miesięczny termin na wytoczenie powództwa, który biegnie od dnia, w którym osoba trzecia (właściciel samochodu) dowiedziała się o naruszeniu jej prawa. Po upływie tego terminu uprawnienie do wytoczenia powództwa wygasa. W pozwie należy przytoczyć wszystkie okoliczności uzasadniające podstawy powództwa. Warto w pozwie żądać także zabezpieczenia powództwa przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego. 'koniec cytatu
Udzielający porady przytoczył artykuł , w którym w żadnym miejscu nie znajduję słowa o możliwości zajęcia ruchomości osoby trzeciej. Są tam jedynie określenia dotyczące ruchomości dłużnika, które mogą być we władaniu samego dłużnika , wierzyciela lub osoby trzeciej, ale nie ma tam treści mówiącej o ruchomości osoby trzeciej we władaniu dłużnika.
A może ja już czytać nie umiem?
ccicci
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Zajęcie ruchomości

Postprzez Darek » Pn, 12 mar 2007, 14:52

O powództwach ekscydencyjnych było już na tym forum sporo. Skorzystaj z wyszukiwarki.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość