Umowa najmu na czas określony lub na czas nieokreślony

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Umowa najmu na czas określony lub na czas nieokreślony

Postprzez Robert_F » Śr, 7 maja 2003, 10:17

Chcę wynająć lokal użytkowy. W związku z tym mam pytanie: która z form zawieranych umów najmu - na czas nieokreślony czy na czas określony lepiej zabezpieczy moje interesy? Chodzi o możliwość łatwego jednostronnego wypowiedzenia umowy.

Pozdrawiam

Robert
Robert_F
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 7 maja 2003, 13:47

Jeśli chcesz mieć możliwość swobodnego wypowiedzenia umowy, lepsza jest forma na czas nie określony. To jednak działa w obie strony - druga strona też będzie mogła wypowiedzieć umowę. Natomiast, zgodnie z art. 673 § 3 kc, jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Robert_F » Śr, 7 maja 2003, 15:23

Dziękuję za pomoc, jest tak jak przypuszczałem.

Robert
Robert_F
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ck » Cz, 26 lut 2004, 18:45

Witam,

Proszę o opinię w następujęcej sprawie:

Jesteśmy (spółka jawna) najemcą pomieszczenia biurowych-usługowych. Umowa najmu została zawarta na czas oznaczony od 1.10.1998 do 30.06.2008. Wynajmujący zastrzegł sobie w umowie możliwość rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym w przypadku:

1) zalegania przez najemcę z opłatą czynszu za dwa pełne okresy płatności
2) naruszenia postanowień umowy dotyczących braku mozliwości podnajmu przez najemcę, naruszenia substancji przedmiotu najmu, nieużywania przedmiotu najmu zgodnie z zasadami jego eksploatacji itp.

Umowa nie zawiera innych zapisów dotyczących możliwości jej wcześniejszego wypowiedzenia.

Wynajmujący chce nam wypowiedzieć umowę najmu (powodem jest chęć wynajęcia innemu najemcy), przy czym żaden z wypadków wymienionych wyżej nie zachodzi, tzn. pomieszczenia są utrzymywane w nienagannym stanie a czynsz jest płacony zawsze przed terminem. Wg naszej wiedzy zgodnie z art. 673 par. 3 k.c. takie wypowiedzenie będzie nieskuteczne bo nie jest przewidziane w umowie. Dodatkowo umowa została zawarta na okres krótszy niz 10 lat.

Czy wynajmujacy może wypowiedzieć nam umowę najmu? Jakie jest najnowsze orzecznictwo SN w tej sprawie ( znalazłem orzeczenia z 1994 i 1995 roku potwierdzające nasze stanowisko)

W przypadku wypowiedzenia umowy przez najemcę wynajmujący zażądałby zapłaty za pozostaly okres najmu. Jakiego odszkodowania może dochodzić najemca w przypadku zerwania umowy na czas oznaczony przez wynajmującego?

Dziękuję,
CK
ck
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 26 lut 2004, 19:01

Wynajmujący chce nam wypowiedzieć umowę najmu (powodem jest chęć wynajęcia innemu najemcy), przy czym żaden z wypadków wymienionych wyżej nie zachodzi, tzn. pomieszczenia są utrzymywane w nienagannym stanie a czynsz jest płacony zawsze przed terminem. Wg naszej wiedzy zgodnie z art. 673 par. 3 k.c. takie wypowiedzenie będzie nieskuteczne bo nie jest przewidziane w umowie. Dodatkowo umowa została zawarta na okres krótszy niz 10 lat.


Zgadza się.

Czy wynajmujacy może wypowiedzieć nam umowę najmu?


M.zd., nie.

Jakie jest najnowsze orzecznictwo SN w tej sprawie ( znalazłem orzeczenia z 1994 i 1995 roku potwierdzające nasze stanowisko)


Nic się nie zmieniło co do zasady.

W przypadku wypowiedzenia umowy przez najemcę wynajmujący zażądałby zapłaty za pozostaly okres najmu. Jakiego odszkodowania może dochodzić najemca w przypadku zerwania umowy na czas oznaczony przez wynajmującego?


W wysokości szkody wyrządzonej przez niezgodne z umową działanie wynajmującego (o ile umowa wysokości odszkodowania nie reguluje inaczej).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość