Wygaśnięcie umowy najmu na czas określony

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Wygaśnięcie umowy najmu na czas określony

Postprzez AndyYou » Pt, 9 kwi 2004, 02:03

Proszę o pomoc. Poniżej cytuję zaproponowany paragraf umowy najmu lokalu użytkowego zawieranej na okres lat 10. Najemca proponuje wprowadzenie poniższego zapisu w umowie dotyczącego wygaśnięcia umowy ( uniknięcia zapłaty czynszu za skrócenie okresu najmu ) w przypadku braku zapłaty przez siebie dwóch kolejnych czynszów. Po zwróceniu uwagi na ten fakt zaproponował niewielkie odszkodowanie. Czy podpisując umowę z tym punktem bedę mógł rościć prawa do odszkodowania w wyższej kwocie za utracone dochody z tytułu skrócenia czasu trwania umowy ? Według mnie najemca zostawia sobie furtkę do wycofania się z umowy nie ponsząc większych kosztów a to ja jestem głównym inwestorem w przedsięwzięciu ( wynajem wyremontowanego przez siebie lokalu ). Proszę o poradę.


"W przypadku niezapłacenia przez Najemcę określonego niniejszą umową czynszu najmu za dwa kolejne pełne okresy płatności, umowa wygasa. W takim przypadku Najemca zobowiązany jest wydać używany lokal w stanie nie pogorszonym z uwzględnieniem dokonanych adaptacji i normalnego zużycia wynikającego z prawidłowej eksploatacji oraz zobowiązany jest do zapłaty Wynajmującemu kary umownej w wysokości równowartości trzymiesięcznego, średniego czynszu, co będzie stanowiło pełne i ostateczne zaspokojenie roszczeń finansowych Wynajmującego w stosunku do Najemcy związanych z zawarciem niniejszej umowy z wyłączeniem czynszu określonego w zdaniu pierwszym."
AndyYou
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 9 kwi 2004, 08:47

Zapis ten rzeczywiście jest dla wynajmującego niekorzystny, bo pozwala stosunkowo niedużym kosztem uwolnić się od zobowiązania umownego zawartego na czas określony, którego w inny sposób w zasadzie nie można przed upływem tego czasu rozwiązać. Wg przepisów kc rozwiązanie umowy najmu bez wypowiedzenia z powodu zaległości czynszowych jest uprawnieniem wynajmującego (art. 672 i art. 687 kc), ale nie jego obowiązkiem, a na pewno nie prowadzi do rozwiązania (wygaśnięcia) umowy niejako z mocy prawa.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez AndyYou » Pt, 9 kwi 2004, 09:14

Wielkie dzięki za odpowiedź. Czyli w razie podpisania przeze mnie umowy z tym zapisem nie będę mógł rościć praw do większego odszkodowania. Umowa do korekty :)
Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam.

Arek
AndyYou
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości