umorzenie śledztwa a mozl

wyrok sądu, odroczenie, wyrok w zawieszeniu, przerwa w wykonywaniu orzeczonej kary, kaucja,

Postprzez Marcin » Wt, 2 sie 2005, 21:07

Czy pismo - wniosek o sporządzenie kasacji przez PG lub RPO należy złożyć tylko do jednego organu np.RPO, czy też można złozyć do RPO oraz jednocześnie do Prokuratora Genaralnego?


Dokładnie nie śledziłem tych procedur, ale na moje wyczucie dopuszczalne jest zgłoszenie wniosku do obu podmiotów.

Jaki jest termin do przesłania pisma np. do RPO od chwili otrzymania Postanowienia Sądu wraz z uzasadnieniem?


Terminu nie ma, ale najlepiej zrobić to jak najszybicej.

Nie znalazłem też terminu do wniesienia kasacji dla RPO oraz PG poza wskazaniem 6 miesięcy ze względów na art 524 par3kpk.- czyli jaki jest termin ?


Termin na wniesienie kasacji to właśnie te 6 miesięcy, ale RPO czy PG musi jeszcze mieć czas na analizę wniosku.

Jak wygląda procedura od chwili wydania ustnie Postanowienia przez Sąd Rejonowy?


Nie wiem, czy tu jest jakaś szczególna procedura - proponuję kontakt z pracownikami PG albo RPO.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » Wt, 2 sie 2005, 22:00

Grzeszcyk w komentarzu pisze, że jeśli strona reprezentowana była przez adwokata to wniosek w ciągu 7 dni o wydanie Postanowienia wraz z uzasadnieniem poza stroną powinien złożyć również pełnomocnik.- który będzie sporządzał pismo procesowe. Obowiązkiem Sądu jest natomiast przesłać Postanowienie stronie oraz pełnomocnikowi.

Czy dobrze zrozumiałem, że konieczne jest aby adwokat również ( poza pokrzywdzonym) składał wniosek o wydanie i doręczenie Postanowienia wraz z uzasadnieniem?

Czy nie wystarczy, że pokrzywdzony złoży taki wniosek?

pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Dredd » Wt, 2 sie 2005, 22:15

Czy nie wystarczy, że pokrzywdzony złoży taki wniosek?


Jesteś pewien, że Grzeszczyk pisze o postanowieniu z uzasadnieniem a nie o wyroku z uzasadnieniem?

Wydaje mi się że składanie wniosku przez pełnomocnika ma sens wtedy jeśli to pełnomocnik później ma pisać kasację wyroku. Aby mieć prawo do złożenia kasacji trzeba bowiem najpierw złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku, który się zamierza skarżyć.
Napisałem wyroku, bo moim zdaniem te rozważania dotyczyć mogą jedynie kasacji składanej przez strony w toku instancji, a zatem tylko i wyłącznie kasacji od wyroku (stąd też moja wątpliwość czy Grzeszczyk na pewno pisze o wniosku o uzasadnienie postanowienia).

W wypadku postanowień - co do których doszliśmy do wniosku że wnosić o ich kasację może tylko RPO I MS(PG) - składanie wniosku o uzasadnienie przez strony jest bezcelowe bo wychodzi że i tak strona nie może tu złożyć kasacji (nawet gdyby wniosek o uzasadnienie napisała).
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 2 sie 2005, 22:59

Grzeszcyk w komentarzu pisze, że jeśli strona reprezentowana była przez adwokata to wniosek w ciągu 7 dni o wydanie Postanowienia wraz z uzasadnieniem poza stroną powinien złożyć również pełnomocnik.- który będzie sporządzał pismo procesowe. Obowiązkiem Sądu jest natomiast przesłać Postanowienie stronie oraz pełnomocnikowi.


Możesz podać bliższe namiary (nr tezy, do którego artykułu kpk ?)
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » Wt, 2 sie 2005, 23:31

1.Potwierdzenie Waszego stanowiska:

Wincenty Grzeszczyk "Kodeks Postępowania Karnego" wyd LexisNexis rok 2003 stan prawny 15 września 2003
str. 451 - komentarz do art 521kpk

"4. Nowela do k.p.k. z 10 stycznia 2003 r., ustalając nowe brzmienie art. 521, zwiększyła krąg orzeczeń, od których podmioty kwalifikowane mają prawo wniesienia kasacji. Spowodowało to zastąpienie sformułowania „orzeczenia kończącego postępowanie sądowe" wyrazami „orzeczenia sądu kończącego postępowanie". W wyniku tego Prokuratorowi Generalnemu i Rzecznikowi Praw Obywatelskich będzie przysługiwało prawo wniesienia kasacji nie tylko od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie sądowe. Ewentualna kontrola kasacyjna obejmie w ten sposób postanowienia sądu o utrzymaniu w mocy postanowienia prokuratora o umorzeniu postępowania przeciwko osobie, wydane na podstawie art. 306 § 2. Z tego względu straciła aktualność uchwała pełnego składu Izby Karnej Sądu Najwyższego z 9 października 2000 r. — I KZP 4/2000 (OSNKW 2000, nr 9-10, póz. 77) przyjmująca, że od takiego postanowienia sądu nie przysługuje kasacja na podstawie art. 521."

Co oznacza sformułowanie -umorzenie postępowania przeciwko "osobie" pytam bo zarzuty nie były postawione.?

do art 524kpk teza 3 i 4 na str 427 w/w komentarza

"3. Wniosek strony niebędącej prokuratorem nie wymaga sporządzenia i podpisania przez adwokata; wymóg ten odnosi się do samej kasacji. Wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem mogą oczywiście zgłosić działający w sprawie obrońca lub pełnomocnik. Złożenie tylko przez nich wniosku nie pozbawia stron, w których imieniu działają, prawa do wniesienia kasacji, wniosek rodzi bowiem takie skutki, jakby był złożony przez strony. Zgłoszenie wniosku o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem przez oskarżonego lub jego obrońcę bądź inne strony lub ich pełnomocników zobowiązuje sąd do doręczenia orzeczenia jednym i drugim.
4. Termin do zgłoszenia wniosku o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem jest terminem zawitym, może zatem być, na wniosek strony, przywrócony przez sąd odwoławczy (art. 126 § J i 2). Z mocy art. 528 § J pkt 3 na odmowę przywrócenia tego terminu przysługuje środek odwoławczy."

Chyba że coś żle zrozumiałem?

pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Dredd » Śr, 3 sie 2005, 00:00

Co oznacza sformułowanie -umorzenie postępowania przeciwko "osobie" pytam bo zarzuty nie były postawione.?


Umorzenie przeciwko osobie czyli w takim stadium, w którym nastąpiło już postawienie zarzutu konkretnej osobie (osobom)

do art 524kpk teza 3 i 4 na str 427 w/w komentarza

"3. Wniosek strony niebędącej prokuratorem nie wymaga sporządzenia i podpisania przez adwokata; wymóg ten odnosi się do samej kasacji. Wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem mogą oczywiście zgłosić działający w sprawie obrońca lub pełnomocnik. Złożenie tylko przez nich wniosku nie pozbawia stron, w których imieniu działają, prawa do wniesienia kasacji, wniosek rodzi bowiem takie skutki, jakby był złożony przez strony. Zgłoszenie wniosku o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem przez oskarżonego lub jego obrońcę bądź inne strony lub ich pełnomocników zobowiązuje sąd do doręczenia orzeczenia jednym i drugim.
4. Termin do zgłoszenia wniosku o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem jest terminem zawitym, może zatem być, na wniosek strony, przywrócony przez sąd odwoławczy (art. 126 § J i 2). Z mocy art. 528 § J pkt 3 na odmowę przywrócenia tego terminu przysługuje środek odwoławczy."


W mojej ocenie chodzi tu o wniosek składany w celu złożenia później kasacji na zasadach ogólnych (przez stronę procesu) a nie przez RPO lub MS(PG)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Śr, 3 sie 2005, 00:03

Wysłane: 03-08-2005 00:00


Ładny wpis mi wyszedł. Idealnie o północy :P
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » Śr, 3 sie 2005, 00:15

wpis ładny, ale
cyt
"Umorzenie przeciwko osobie czyli w takim stadium, w którym nastąpiło już postawienie zarzutu konkretnej osobie (osobom) "

Czy nadal jest aktualne, wobec nie postawienia zarzutów przez Prokuratora - osobie lub osobom, możliwość złożenia wniosku do RPO lub PG o wniesienie kasacji od Postanowienia SR?

Pytam aby mieć pewność interpretacji.
Aristo2
 

Postprzez Dredd » Śr, 3 sie 2005, 00:38

Czy nadal jest aktualne, wobec nie postawienia zarzutów przez Prokuratora - osobie lub osobom, możliwość złożenia wniosku do RPO lub PG o wniesienie kasacji od Postanowienia SR?

Pytam aby mieć pewność interpretacji.


Skoro RPO i MS(PG) może wnieść kasację od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie to także od takiego, które zakończyło się bez postawienia komukolwiek zarzutów.

Na marginesie: jeśli postępowanie zakończyło się bez stawiania zarzutów konkretnej osobie to może warto pomyśleć o ewentualnym staraniu się o podjęcie umorzonego postępowania. Nie gwarantuję sukcesu, ale to otworzy drogę do ewentualnego zaskarżania odmowy w toku instancji.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » Śr, 3 sie 2005, 00:53

cyt
"Na marginesie: jeśli postępowanie zakończyło się bez stawiania zarzutów konkretnej osobie to może warto pomyśleć o ewentualnym staraniu się o podjęcie umorzonego postępowania. "

Ale żeby starać się o podjęcie umorzonego postępowania to w grę wchodzi tylko
- nowe dowody lub okoliczności - czyli nowe zdarzenia.

Innych podstaw nie znam na podstawie których można się starać o pojęcie umorzonego sledztwa.
Chyba, że praktyka podpowiada inne możliwości, których ja nie znam.

W tym przypadku w zasadzie wszystko jest w aktach, potrzebna jest raczej "świeża" analiza sprawy, najlepiej innego lub nadrzędnego prokuratora.(bezstronność)
Ale, jak to zrobić?
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prawo Karne Wykonawcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości