skończyło się warunkowe umorzenie alimentów - i nie wiem co dalej - prosze o pomoc

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

skończyło się warunkowe umorzenie alimentów - i nie wiem co dalej - prosze o pomoc

Postprzez marzenik » Pn, 4 lip 2005, 20:07

Witam
Bardzo prosze o pomoc w sprawie "warunkowego umorzenia postępowania niepłacenia alimentów".
Na podstawie postanowienia sądowego umorzono sprawę na 2 lata tytułem próby (termin minął 03-03-2005).
Co mam teraz zrobić? Czy napisać do wydziału karnego wniosek o "podjęcie postępowania warunkowo umorzonego"? Czy ktoś już miał podobną sytuację?
Czy ktoś może podzielić się ze mną swoją wiedzą?
Bardzo proszę i z góry dziękuję

marzenik
marzenik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 4 lip 2005, 21:26

A czy sprawca nadal nie płaci alimentów i nie robił tego także w okresie próby ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marzenik » Pn, 4 lip 2005, 21:53

Dziękuję za zainteresowanie!!!
Od czasu do czasu mam wpłacane na konto bieżące alimenty przez komornika. I jest to odrębna ugoda sądowa. Sprawa o którą pytam ma tytuł "postanowienie sądowe" i dotyczy alimentów zaległych (od stycznia 2000 do listopada 2001) tj. przed okresem ustanowienia alimentów bieżących - komornik odmówił ściągania zaległych. Postanowienie to zostało wystawione po ugodzie alimentacyjnej (kwota alimentów to 400zł). W postanowieniu nie ma wzmianki o kwocie. Nie wiem gdzie dalej z tym iść :(
marzenik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 4 lip 2005, 22:00

Nie znam dokładnie szczegółów. Jeśli sprawca w okresie próby nie płacił nadal alimentów, czy też nie wykonywał obowiązków wynikających z ugody, może to być podstawą podjęcia umorzonego postępowania karnego (por. art. 68 § 1 i § 2 kk). Jeśli zachodzi taka sytuacja, powinnaś zawiadomić szybko sąd, bo warunkowo umorzonego postępowania nie można podjąć później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby (art. 68 § 4 kk).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marzenik » Pn, 4 lip 2005, 22:45

Jeśli sprawca w okresie próby nie płacił nadal alimentów (zaległych nie zapłacił złotówki) , czy też nie wykonywał obowiązków wynikających z ugody (alimenty płacone byłu przez fundusz potem przez komornika ale zawsze to była niwiadoma), może to być podstawą podjęcia umorzonego postępowania karnego (por. art. 68 § 1 i § 2 kk). Jeśli zachodzi taka sytuacja, powinnaś zawiadomić szybko sąd, bo warunkowo umorzonego postępowania nie można podjąć później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby (art. 68 § 4 kk).[/quote]
Dzięki serdeczne, tego jeszcze nie wiedziałam!!!
A skoro jesteś na tyle zorientowany może masz gdzieś w zanadrzu jakiś przykładowy wniosek, tak na wszelki wypadek żeby nie zbłaźnić się przed sądem. Z góry dziękuję
marzenik
marzenik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 4 lip 2005, 22:54

Wklejam dwa wzory - do dostosowania. Ewentualnie spróbuj coś napisać i wklej na forum (oczywiście z pominięciem danych), to może jeszcze coś się doda albo skoryguje...

Wniosek o podjęcie postępowania warunkowo umorzonego ze względu na niewykonanie przez sprawcę obowiązku naprawienia szkody

Tomaszów Lubelski, dnia 6 lipca 2003 r.

Do

Sądu Rejonowego

Wydział Grodzki

w Tomaszowie Lubelskim

Adwokat: Tadeusz Małolepszy

Kancelaria Adwokacka

w Tomaszowie Lubelskim

ul. Lwowska 439a

pełnomocnik pokrzywdzonej

Eulalii Bzyk

Sygn. akt Ko[2] 415/02


WNIOSEK

o podjęcie postępowania warunkowo umorzonego


Na mocy art. 549 i 550 § 1 kpk w zw. z art. 68 § 2 kk wnoszę o podjęcie wobec sprawcy - Tytusa Smreczyńskiego, postępowania karnego, warunkowo umorzonego wyrokiem Sądu Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim z dnia 19 grudnia 2002 r., sygn. akt Ko[2] 415/02, ze względu na nienaprawienie szkody w zakreślonym terminie.


Uzasadnienie


Umarzając warunkowo postępowanie karne wobec Tytusa Smreczyńskiego za czyn określony w art. 278 § 1 kk, Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim wyrokiem z dnia 19 grudnia 2002 r. zobowiązał go na mocy art. 67 § 3 kk do naprawienia szkody w całości, przez wpłacenie na rzecz pokrzywdzonej Eulalii Bzyk kwoty 2.850 zł w terminie 6 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku. Wyrok uprawomocnił się w dniu 27 grudnia 2002 r., a zakreślony termin upłynął 27 czerwca 2003 r.

Ze spostrzeżeń pokrzywdzonej wynika, że Tytus Smreczyński jest w stanie naprawić szkodę, wskazuje na to chociażby sposób jego życia: przebywa w ekskluzywnych miejscowych lokalach, gdzie wydaje prawie każdej nocy znaczne kwoty.

Z tych względów wniosek w świetle art. 68 § 2 kk jest uzasadniony.

Tadeusz Małolepszy

(adwokat)


Wniosek o podjęcie postępowania karnego warunkowo umorzonego ze względu na popełnienie przez sprawcę w okresie próby przestępstwa umyślnego

Tomaszów Lubelski, dnia 6 lipca 2003 r.

Do

Sądu Rejonowego

Wydział Grodzki

w Tomaszowie Lubelskim

Oskarżyciel prywatny: Walery Cichosz

Sygn. akt Ko 25/03


WNIOSEK

o podjęcie postępowania warunkowo umorzonego wobec Tymoteusza Prackiego,

oskarżonego o przestępstwo określone w art. 216 § 1 kk


Na mocy art. 549 i 550 § 1 kpk w zw. z art. 68 § 1 kk wnoszę o podjęcie postępowania warunkowo umorzonego wyrokiem z dnia 15 lutego 2003 r., sygn. akt Ko 25/03, wobec Tymoteusza Prackiego, oskarżonego z art. 216 § 1 kk.


Uzasadnienie


Wyrokiem z dnia 15 lutego 2003 r., sygn. akt K 25/03, Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim umorzył warunkowo postępowanie karne wobec Tymoteusza Prackiego, określając okres próby na 2 lata.

Po dwóch miesiącach od wydania tego wyroku Tymoteusz Pracki ponownie dopuścił się czynu tego samego rodzaju przeciwko Julii Cietwierskiej, za który na mocy art. 216 § 1 kk, wyrokiem tutejszego Sądu z dnia 24 czerwca 2003 r., skazany został na grzywnę (sygn. akt K 187/03). Wyrok ten uprawomocnił się w dniu 31 lipca br.

W tych okolicznościach spełnione zostały wymagania wynikające z art. 68 § 1 kk i wniosek o podjęcie postępowania jest zasadny.

Walery Cichosz


Za książką Pisma procesowe w sprawach karnych. Wzory i objaśnienia (autorem powyższych wzorów jest Edward Samborski) (wyd. LexisNexis).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marzenik » Wt, 5 lip 2005, 22:35

Witam ponownie
Bardzo, bardzo dziękuję za pomoc
Wklejam swój wniosek tak jak radziłeś...
i cóż czekam że możesz zobaczysz i ewntualnie coś skorygujesz.
Nie wpisywałam: "na mocy art. 549 i 550 § 1 kpk w zw. z art. 68 § 2 kk" bo mogę je źle zinterpretować ale niewiem czy dobrze


Gdynia, dnia 5 lipca 2005 r.

Do
Sądu Rejonowego
Wydział Grodzki
w Gdyni
Sygn. akt II Ko2 128/02

WNIOSEK

o podjęcie postępowania warunkowo umorzonego


Wnoszę o podjęcie wobec sprawcy – Niedobry Tatuś, postępowania karnego, warunkowo umorzonego wyrokiem Sądu Rejonowego w Gdyni z dnia 29 listopada 2002 r., sygn. akt II Ko2 128/02, ze względu na nienaprawienie szkody w zakreślonym terminie.

Uzasadnienie:

Umarzając warunkowo postępowanie karne wobec Niedobry Tatuś za czyn określony w art. 209 § 1 kk, Sąd Rejonowy w Gdyni wyrokiem z dnia 29 listopada 2002 r. zobowiązał go na mocy art. 67 § 3 kk w zw. z art. 72 § 1 pkt. 3 kk do regularnego łożenia na utrzymanie małoletniego syna do rąk przedstawicielki ustawowej Kochana Mamusia i naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez wyrównanie zaległości alimentacyjnych za okres od stycznia 2000 r. do listopada 2001r. do rąk przedstawicielki ustawowej małoletniego Super Synka - Kochanej Mamusi w okresie 2 lat od uprawomocnienia się postanowienia. Postanowienie uprawomocniło się w dniu 03 marca 2003 r., a zakreślony termin upłynął 03 marca 2005 r.

Z tych względów wniosek w świetle art. 68 § 2 kk jest uzasadniony.


Kochana Mamusia
(matka małoletniego)
marzenik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 5 lip 2005, 23:13

Umarzając warunkowo postępowanie karne wobec Niedobry Tatuś za czyn określony w art. 209 § 1 kk, Sąd Rejonowy w Gdyni wyrokiem z dnia 29 listopada 2002 r. zobowiązał go na mocy art. 67 § 3 kk w zw. z art. 72 § 1 pkt. 3 kk do regularnego łożenia na utrzymanie małoletniego syna do rąk przedstawicielki ustawowej Kochana Mamusia i naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez wyrównanie zaległości alimentacyjnych za okres od stycznia 2000 r. do listopada 2001r. do rąk przedstawicielki ustawowej małoletniego Super Synka - Kochanej Mamusi w okresie 2 lat od uprawomocnienia się postanowienia. Postanowienie uprawomocniło się w dniu 03 marca 2003 r., a zakreślony termin upłynął 03 marca 2005 r.


Może tu coś więcej: czy w ogóle nie naprawił szkody, czy częściowo.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marzenik » Wt, 5 lip 2005, 23:46

~~ regularnego łożenia na utrzymanie małoletniego syna~~

- w tym czasie płacił mi fundusz, a potem po jakimś czasie nieregularnie dostawałam do komornika w tym miesiącu nie dostałam

~~ i naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez wyrównanie zaległości alimentacyjnych za okres od stycznia 2000 r. do listopada 2001r ~~

- nic z tych rzeczy mnie nie spotkało

to postanowienie sadowe nie zawiera żadnych sum do zapłaty
i nie wiem teraz czy to będzie miało jakiś związek z wcześniejszą ugodą sądową w której ustalono alim. na 400?!?
marzenik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 7 lip 2005, 20:00

~~ regularnego łożenia na utrzymanie małoletniego syna~~

- w tym czasie płacił mi fundusz, a potem po jakimś czasie nieregularnie dostawałam do komornika w tym miesiącu nie dostałam


Wygląda na to, że skazany uchyłał się od wykonania nałożonego przez sąd obowiązku.

~~ i naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez wyrównanie zaległości alimentacyjnych za okres od stycznia 2000 r. do listopada 2001r ~~

- nic z tych rzeczy mnie nie spotkało

to postanowienie sadowe nie zawiera żadnych sum do zapłaty
i nie wiem teraz czy to będzie miało jakiś związek z wcześniejszą ugodą sądową w której ustalono alim. na 400?!?


Nie znam dokładnie kolejności zdarzeń, ale jeśli nie było innej podstawy ustalenia wysokości alimentów (np. wyroku sądowego czy ugody), zapewne wyrok karny należy odnieść do tej ugody. Czy podczas procesu karnego nie była zawierana jakaś inna (kolejna) ugoda ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości