prawo a komornik

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

prawo a komornik

Postprzez mimi » Wt, 24 maja 2005, 12:29

czołem
we wszystkich forach ludzie narzekają na komorników i problemy związane z nimi. czasami maja rację czasami im sie tylko wydaje. wg mnie jest tak:

1. przestępstwo z definicji to czyn karany sądownie (w skrócie);
2. jedyną realną karą, którą sądy wymierzają komornikom jest nakazanie ponownego wykonania czynności;

wobec dwóch powyższych punktów możemy nieśmiało oświadczyć, że komornicy popełniaja przestępstwa, ale to jeszcze nie wszystko:
- popełniają ich kilka tysięcy razy rocznie (liczba pozytywnie dla dłużnika rozpoatrzonych skarg)
- popełniają ich tyle, że wszystkie sądy rejonowe stworzyły dla nich osobne wydziały (sekcja egzekucyjna)
- jeszcze żaden przestępca nie miał na stale przydzielonych kilku sędziów, którzy zajmują się tylko i wyłącznie jego przewinieniami.

oczywiście nie mówię, że komornik to przestępca, choć rozum tak mi podpowiada, ale boli mnie to, że popełniają oni tyle czynów zabronionych i karalnych i nic. poddają się czasami karze (wykonują ponownie skarżone czynności) i wracają do kancelarii dalej ciągną niezgodny z prawem sposób działalności. czasami pomogą również wierzycielowi odzyskać wierzytelność, ale nie robią tego z życzliwości. biorą za to gruby szmal.

jeśli uraziłem któregoś komornika tym, że wypomniałem mu bolesną prawdę to bardzo nieszczerze przepraszam.

pozdr.
mimi
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Wt, 24 maja 2005, 12:42

Witam

Witam
Przestępstwo karne to czyn umyslny, zaplanowany z zamiarem popełnienia- ogólnie mówiąc.
Komornicy postepują niezgodnie z prawem choc nie zawsze stanowi to przestępstwo- w karnym rozumieniu.

Co do meritum Twojego wpisu napiszę tak:
Poszedłem ze skargą na komornika do Prezesa Sądu Rejonowego- nadzoruje pracę komornika.
Opowiedziałem o wszystkich nieprawidłowosciach i czynnościach niezgodnych z prawem, wskazując na konkretne naruszone przepisy.
W odpowiedzi usłyszałem od Prezesa:
" Gdyby wszyscy byli wyedukowani tak jak Pan nie mozna by było żadnej egzekucji przeprowadzić".

Jak sędzia ma poprawnie rozpatrywać skargi na czynności komornika jesli Prezes SR wydaje takie opinie?

pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mimi » Wt, 24 maja 2005, 14:18

spotkałem się z sytuacjami, ze komornicy radzili się sędziów jak mają poradzić sobie z problemem.
wydaje mi się (jest to już moja opinia), że komornik zasięgając porady u sędziego niejako zobowiązywał go do wydania ustalonego postanowienia przy ewentualnej skardze.

nalezy również dodać, że komornicy i sędziowe sekcji egzekucyjnej razem uczestniczą w szkoleniach, kursach i innych tytularnie oficjalnych bibach. ich służbowe koleżeństwo jest tylko miom przypuszczeniem.
mimi
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 24 maja 2005, 14:31

Najłatwiej jest narzekać. Bardzo daleki jestem od twierdzenia, że komornicy działają zawsze zgodnie z prawem. Ale wskażcie konkretne propozycje naprawy sytuacji, pamiętając, że komornik działa na wniosek wierzyciela i ma odzyskać dług. Przecież sytuacje, w których egzekwowany jest wyimaginowany, nieistniejący dług, nie są zbyt częste. Typowa sytuacja to taka, że dłużnik nie płaci należności, nie reaguje na wezwania do zapłaty, zmusza wierzyciela do pójścia do sądu. Oceniając pracę komorników, trzeba się też wczuć w pozycję wierzyciela, który niejednokrotnie musi upominać się o zapłatę przed sądem, tracąc czas (tego nikt mu nie zwróci) i pieniądze (które może odzyska, a może nie). Każdy dłużnik może stać się kiedyś wierzycielem i wtedy będzie oczekiwał od komornika przede wszystkim skuteczności.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » Wt, 24 maja 2005, 14:57

1. Zawód komornika jest wybierany dobrowolnie, nie słyszałem aby ktoś zmuszał kogoś aby został komornikiem.
2. Komornik składa przyrzeczenie że bedzie postępował zgodnie z prawem.
3. postepowanie egzekucyjne słuzy do wyegzekwowania danej kwotydługu, a nie do pozbawiania dłuznika całego majatku w wyniku niezgodnie z prawem przeprowadzonej egzekucji.
4. Wierzyciel również odpowiada za postępowanie egzekucyjne -np. art 799kpc
5. Opisuje się sytuacje patologiczne w pracy komorników i to one są głośne,
- nikt nie zabrania sprawowania prawidłowego nadzoru nad pracą komornika przez sąd w drodze procesowej,oraz przez Prezesa SR i SA w trybie administracyjnym - tu jest odpowiedż - Jak poprawić sytuację ?
6. Jeśli egzekucja będzie prowadzona zgodnie z kpc oraz Ustawą o komornikach sądowych i egzekucji - uważam, ze nie dojdzie do nieprawidłowości, ale skoro jest przyzwolenie...?
7. Komornik sądowy jest prawnikiem.
cyt:
" Najłatwiej jest narzekać. Bardzo daleki jestem od twierdzenia, że komornicy działają zawsze zgodnie z prawem. Ale wskażcie konkretne propozycje naprawy sytuacji, pamiętając, że komornik działa na wniosek wierzyciela i ma odzyskać dług."

Czy w stosunku do adwokatów i radców prawnych również podzieliłbyś swój pogląd wyrażony w stosunku do komorników?
Oni też działają w imieniu klienta i chcą osiagnąć postawiony cel.

pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Marcin » Wt, 24 maja 2005, 15:23

Pierwsza sprawa - stosunek pomiędzy mocodawcą a pełnomocnikiem ma za podstawę (wyłączając pełnomocników z urzędu) umowę (stosunek cywilnoprawny), natomiast komornik działa z mocy ustawy jako organ publicznoprawny.

Druga sprawa - atmosfera "przyzwolenia" na pewne działania komorników, jeśli istnieje, w dużym stopniu wynika z ich dotychczasowej nieskuteczności. Ostatnie zmiany w kpc także miały na celu usprawnienie egzekucji i wzmocnienie roli wierzyciela w postępowaniu zabezpieczającym i egzekucyjnym. Dotychczas dłużnicy niejednokrotnie środkami prawnymi, ale też i nieraz bezprawnymi, blokowali egzekucję albo też czynili ją nieskuteczną. Nie mówię, że cel ma uświęcać środki, ale pewne proporcje trzeba odwrócić.

Jeśli w konkretnym przypadku komornik naruszył prawo, dłużnik ma się prawo bronić. Nikt nie zabrania dłużnikowi ustanowić profesjonalnego pełnomocnika i w sposób przewidziany procedurą kwestionować działań komornika. Ale o jednym zapominać nie można - komornik ma działać przede wszystkim w interesie wierzyciela, a nie - dłużnika.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mimi » Pn, 30 maja 2005, 17:33

Ale o jednym zapominać nie można - komornik ma działać przede wszystkim w interesie wierzyciela, a nie - dłużnika.


to dlaczemu jedynym warunkiem licytacji jest zaspokojenie kosztów komorniczych. co z tym wierzycielem ?

wydaje mi się, że po wydaniu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji głównym wierzycielem staje się komornik. od tego momentu liczy on. a wierzyciel określony w nakazie zapłaty może sobie czekać.
mimi
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kuba-200 » Wt, 31 maja 2005, 18:18

Proszę o podanie choć jednej sprawy aby ukarano komornika lub
wykluczono go z zawodu.
Czy była taka w Polsce chyba nie.
Zgadzam się z przedmówcą,żeKomornik ma egzekwowac dług
a nie niszczyć dłużnika.
Komornik,ma do dyspozycji biegłych,którzy sa na jego usługach
wiadomo,że cena nieruchomości jeżeli jest atrakcyjna szybciej się sprzedaje.
Wycena nieruchomośći jest dość skomplikowana i można bez żądnych konsekwencji tak jak się komu podoba zaniżyc zawyżyć
i nikt praktycznie się tego niedopatrzy.
Sąd w takiej sytuacji opiera sie na wycenie biegłego Komornik
też choć wie,że biegły zrobił to na jego polecenie .
A dłużnik nie może nic zrobić tylko traci ,Komornik zarabia.
wierzyciel nie zawsze.
A czy należność Komornika nie powinna być koszty plus 15-20
procent wartości kosztów a nie od wartości przy takim układzie
komornik by się starał jak najszybciej weegzekwować większe
koszt wierzyciel dostał by więcej pieniędzy i dłuznikowi zostały
by jakieś resztki.
A nie jak to było ze szpitalami za napisanie zajęcia i przelewu
Komornik inkasował fortunę,
kuba-200
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » Śr, 1 cze 2005, 06:31

Witam
Marcin, jak wróci ( daj Boże, oby jak najszybciej ) skarci nas, że znowu narzekamy tylko na komorników,
ale
Zastanawia mnie dlaczego nie ma skarg na czynnosci komorników skarbowych?

Mają nawet obecnie wieksze uprawnienia, tyle że podlegaja pod Naczelnika Urzedu Skarbowego - są na pensji.
Natomist komornik sądowy prowadzi własna działalność gospodarczą, który ze swojej natury nastawiona jest na zysk, ale za wyrzadzoną szkodę odpowiada solidarnie SP - fajnie!?

Może tu jest jakaś część prawdy i odpowiedż na stawiane pytania?

pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Darek » Śr, 1 cze 2005, 12:44

Były Komornik Sądowy Rewiru II- go przy Sądzie Rejonowym w Słupsku, Andrzej C. niemal został ukarany przez Komisję Dyscyplinarną Krajowej Rady Komorniczej ale wcześniej sam złożył rezygnację Ministrowi Sprawiedliwości.
Rezygnacja została poparta zarówno przez Krajową Radę Komorniczą, jak i nadzorującego pracę komornika prezesa Sądu Apelacyjnego.
Minister Sprawiedliwości rezygnację przyjął.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości