Odbiór częściowy domu.

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Odbiór częściowy domu.

Postprzez Dario » Wt, 9 kwi 2002, 15:29

Rozpocząłem budowę domu w 2000 r. W tej chwili zamierzam wykonać odbiór częściowy i zameldować się. Mam pytanie: Czy zgłaszając odbiór częściowy budynku tracę ulgę budowlaną ? O ile się orientuję zasiedlenie, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy tylko lokali mieszkalnych, a nie domów. „Art. 27a. 1. Podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik:
1)poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:
f)przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
Ale czy tak jest na pewno ?!?
Dario
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Andrzej » Wt, 9 kwi 2002, 16:23

Czy zgłaszając odbiór częściowy budynku tracę ulgę budowlaną ?

Odliczeniu podlegają wydatki związane z inwestycją (budową domu).
Odbiór częściowy nie jest równoznaczny z zakończeniem budowy - nawet w przypadku zameldowania się w tym budynku.
Dlatego (moim zdaniem) dokonując odbioru częściowego (i meldując się) nie tracisz prawa do ulgi budowlanej.

Wyrok NSA z dnia 3.04.1998 r. sygn. akt I SA/Gd 1106/96
Dom skarżących w chwili dokonywania jego odbioru technicznego wymagał wykonania jeszcze szeregu podstawowych prac budowlanych (w tym położenia podłóg, posadzek, wykonania balustrad wewnętrznych i zewnętrznych, pokrycie dachu), a zatem data odbioru technicznego budynku faktycznie nie oznaczała zakończenia jego budowy. W tej sytuacji Sąd uznał, iż błędnie organ przyjął datę odbioru technicznego za datę graniczną w rozliczeniu poniesionych przez skarżących wydatków na budowę tego obiektu. Nietrafnym zwłaszcza było przyjęcie, iż wydatki poczynione po dniu odbioru technicznego należy kwalifikować i rozliczać jako wydatki na remont i modernizację budynku.
Andrzej
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Alutek » Śr, 10 kwi 2002, 11:33

Andrzeju, teoretycznie masz rację, ale z życia wiem (wielokrotnie występowałam do gmniny o odbiory w imieniu inwestorów), że urzędnicy skarbowi różnie podchodzą do tego problemu. Co do częściowego odbioru nie ma problemu, jest oczywiste wg. Prawa Budowlanego że nie jest równoznaczny z zakończeniem budowy, ale czepiają się sprawy zasiedlenia. Najlepiej wystąpić z zapytaniem do swojego US-u.
Alutek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron