Sprzedaż wysyłkowa, a brak pobrania

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Sprzedaż wysyłkowa, a brak pobrania

Postprzez eLeSDe » Wt, 21 sie 2012, 04:06

Witam, jestem pracownikiem w niewielkiej firmie wysyłkowej i niestety jest kilka spraw spędzających mi sen z powiek.
Firma, w której pracuję sprzedaje towar za pośrednictwem pewnego popularnego serwisu aukcyjnego, a także poprzez zamówienia telefoniczne.
Przechodząc teraz do meritum, jeśli klient przy złożeniu zamówienie wyraził chęć zapłaty za otrzymany towar przy odbiorze i w związku z tym powinien otrzymać przesyłkę z usługa pobrania pocztowego, lecz z powodu błędu ludzkiego owo pobranie nie zostało nałożone (jako osoba szykująca wysyłki zapomniałem podać kwoty, jaką kurier miał pobrać od klienta), czy możemy dochodzić uiszczenia zapłaty za otrzymany przez klienta towar? Jeśli tak, to czy mógłbym prosić o podanie wzoru wezwania do zapłaty zarówno do umowy zawartej za pośrednictwem serwisu, oraz za pośrednictwem telefonu, gdzie była to umowa ustna.
Dodam jeszcze, że próbowaliśmy kontaktu z klientem telefonicznego, oczywiście klient wyraził chęć spłaty zobowiązania, jednakże wpłata do dnia dzisiejszego nie wpłynęła. Martwi mnie również fakt, iż na druku paragonu jest fraza "Gotówka" sugerująca otrzymanie zapłaty gotówką.

Z góry dziękuję, za wszelka pomoc.
eLeSDe
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 21 sie 2012, 03:53

Re: Sprzedaż wysyłkowa, a brak pobrania

Postprzez Robert. » Śr, 22 sie 2012, 07:44

Wezwanie do zapłaty powinno zawierać oznaczenie dłużnika i wierzyciela, wskazanie z czego dług wynika, czyli powołanie się na ową umowę ustną i rozmowę telefoniczną oraz kwoty jaka ma być zapłacona, oznaczenie terminu zapłaty (zwykle 14-dniowego) i numeru rachunku bankowego, na jaki ma być wykonany przelew. Do tego można wskazać, że w przypadku niewywiązania się z zobowiązania sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.

Błąd ludzki nie przekreśla tego, że kupujący zobowiązał się do zapłaty za uzyskany towar.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Re: Sprzedaż wysyłkowa, a brak pobrania

Postprzez eLeSDe » Cz, 23 sie 2012, 18:51

Dziękuje za odpowiedź, nawiązując do wzoru wezwania do zapłaty, czy mógłby jeszcze ktoś mi pomóc i wskazać na jakie artykuły powinienem się w takim wezwaniu do zapłaty powołać?
Bowiem, jak ktoś słusznie tam zauważył treść wezwania do zapłaty może mieć różny wpływ na reakcję adresata.
eLeSDe
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 21 sie 2012, 03:53

Re: Sprzedaż wysyłkowa, a brak pobrania

Postprzez Robert. » N, 26 sie 2012, 10:59

Może Pan się powołać na art. 481 k.c., który wskazuje na skutki, jakie ponosi zwłoka w spełnieniu świadczenia pieniężnego przez dłużnika.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość