ponowne wszczęcie egzekucji z nieruchomości

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

ponowne wszczęcie egzekucji z nieruchomości

Postprzez irena1424BW » Pt, 27 cze 2008, 21:24

witam
proszę o pomoc w wyjaśnieniu kwestii jak powinno wyglądać ponowne wszczęcie egzekucji z nieruchomości po przekazaniu dłużnikowi zawiadomienia od komornika o umorzeniu z mocy prawa. Czy wierzyciel w imieniu którego działał komornik powinien wystapić o ponowne wszczęcie egzekucji czy bazuje na dotychczasowym? a jeżeli tak to w jakim czasie? mój problem polega na tym że kupiłam działkę budowlaną z której wszczęto egzekucję - rok 2002. w czerwcu 2003 nastąpiło umorzenie postępowania z mocy prawa (zawiadomienie komornika) a już w lipcu 2003 wydzielono nową księgę wieczystą dla mojej działki i znowu pojawił się wpis o egzekucji?........ Komornik powołuje się na "starą" sygnaturę akt stąd zakładam że wszczął egzekucję z tyego samego tytułu egzekucyjnego. Czy mógł to zrobić mimo że była to już inna działka i inny właściciel (działkę wydzielono z jednej dużej podzielonej na 18 częsci). To dla mnie bardzo ważne, jak ma rację popadam w ruinę......
irena1424BW
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Wt, 1 lip 2008, 16:28

Jeżeli doręczone dłużnikowi postanowienie uprawomocniło się, to celem wszczęcia ponownej egzekucji wierzyciel powinien złożyć stosowny wniosek. Podstawą wszczęcia i prowadzenia takiej (ponownej) egzekucji jest oczywiście ten sam tytuł wykonawczy, toteż jego oznaczenie (w tym sygnatura akt sprawy) musi być ta sama.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aristo2 » Pn, 14 lip 2008, 09:31

Witam
Umorzenie z mocy prawa czynności egzekucjnych powoduje umorzenie wszytkich czynności egzekucjnych wcześniej prowadzonych.
( tak jakby nic się nie działo)
A to oznacza, że jeśli dług powstał w wyniku niespłaconego kredytu - czyli Bank wystawił BTE - to przedawnienie wynosi 3 lata od momenty kiedy Bank mógł dochodzić roszczen.

Jesli natomiast tytułem wykonawczym jest wyrok Sadu lub ugoda sądowa - przedawnienie wynosi 10 lat, a odsetek 3 lata.

Nieraz wierzyciel "przegapi" tą sprawę, a wtedy nalezy wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne z art 840kpc i podnieść zarzut przedawnienia.

pozdrawiam
Janek
Aristo2
 


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości