Zwrot kosztów sądowych

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Zwrot kosztów sądowych

Postprzez zibiwit » N, 6 sty 2008, 15:44

Witam
Do rozpoczęcia sprawy w Sądzie Okregowym należało wpłacić wpisowe w wysokości 7500zł W czasie sprawy sąd przydzielił adwokata z urzędu Sprawa została wygrana i sąd obciążył pozwanego kwotą 14700zł w tym 7200zl wynagrodzenie dla mojego adwokata z urzędu.
I teraz pytanie podobno nie mogę się zwrócić do sądu o zwrot wpisowego ponieważ adwokat z urzędu ma pierwszeństwo do niego a ja muszę je wyegzekwować od pozwanego. Czy to prawda?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc

Pozdrawaim
zibiwit
zibiwit
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 6 sty 2008, 17:19

O wpis będzie pozwanego ścigał Skarb Państwa.
Jeśli nie wyłożyłeś żadnych pieniędzy w ramach kosztów procesu, to oczywiście nie przysługuje Ci żaden zwrot. Nie musisz nic robić.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » N, 6 sty 2008, 17:22

Ja zrozumiałem, że wpis uiścił powód. W takiej sytuacji należy mu się jego zwrot od pozwanego.
Pzr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez zibiwit » N, 6 sty 2008, 17:56

Napisze to tak jak ja zrozumiałem
Sąd postanowił mi zwrócić wpisowe w wysokości 7500zł ale ponieważ przyznał honorarium mojemu obrońcy z urzedu w wysokości 7200zł to on ma pierwszeństwo położyć na tym "łape" a ja dostanę pieniądze dopiero ja pozwany zapłaci 14700zł
Czy to prawda czy można coś z tym zrobić żebym mógł odzyskać swoje pieniądze w pierwszej kolejności

Pozdrawiam
zibiwit
PS Stroną pozwana był Skarb Państwa - Wojewoda Œląski a chodzi o mienie zabużańskie
zibiwit
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 6 sty 2008, 18:06

W postępowaniu cywilnym (a tylko w takim był "wpis") nie istnieje instytucja "obrońcy" gdyż jest to pojęcie z prawa karnego.

W postępowaniu cywilnym tylko strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części ma prawo zgłosić, na piśmie lub ustnie do protokołu, wniosek o ustanowienie dla niej adwokata lub radcy prawnego (art. 117 § 1 kpc).

Jeżeli zatem uzyskałeś zwolnienie od kosztów sądowych (w części bądź w całości), to adwokat lub radca prawny ustanowiony w sprawie ma prawo ściągnąć sumę należną mu tytułem wynagrodzenia i zwrotu wydatków z kosztów zasądzonych na Twoją rzecz od przeciwnika (art. 122 § 1 kpc).

Jeżeli jednak Sąd postanowił zwrócić Ci wpis, to zwrotu dokona kasa sądu.

Stroną pozwana był Skarb Państwa - Wojewoda Œląski a chodzi o mienie zabużańskie

Trzeba było zacząć od tego :)
Wyślij do wojewody pisemko o krótkiej aczkolwiek rzeczowej treści:
Na zasadzie art. 1060 § 1 kpc wyzwam do zapłaty zasądzonych wyrokiem Sądu Okręgowego w ....... z dnia........ w sprawie za sygnaturą akt........... należności pod rygorem spowodowania wszczęcia egzekucji przeciwko Skarbowi Państwa.

[piękny podpis]
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez zibiwit » N, 6 sty 2008, 18:24

Tak też zrobię dziękuję za pomoc

Przepraszam tam sie pomyliłem oczywiście maiło być adwokat z urzedu zamiast obrońca


Pozdrawiam
zibiwit
zibiwit
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość