Zaliczka przed umową przedwstępną?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Zaliczka przed umową przedwstępną?

Postprzez adyton » Cz, 28 wrz 2006, 22:37

Witam wszystkich forumowiczów!

Przymierzam się do kupna mieszkania na rynku wtórnym. "Pomaga" mi przy tym pewna agencja pośrednictwa nieruchomościami. Za jakiś tydzień planuję podpisanie umowy przedwstępnej - do tego czasu zobligowałem agentkę do zebrania wszystkich informacji nt Księgi Wieczystej, zaświadczenia od zarządcy nieruchomości (mieszkanie jest we wspólnocie mieszkaniowej) o braku zadłużenia. Chcę również informacje o ostatnich rachunkach za media. Dostanę również pismo mówiące o tym, że nikt nie jest tam zameldowany. Co jeszcze powinienem sprawdzić, żeby móc spać spokojnie po nocach? Większość informacji podobno jest już zebranych, jutro spotykam się z agentką z biura nieruchomości. Jest tylko jeden problem - kobieta chce dostać zaliczkę (czy może zadatek, tego jeszcze nie wiem) przed podpisaniem umowy przedwstępnej (przy której miałem zapłacić jej połowę prowizji za pośrednictwo) Ona wymaga teraz ode mnie wpłaty jakiejś 1/4 prowizji. Jak powinienem tę wpłatę określić, żeby nie było później problemów? Czy coś takiego się w ogóle praktykuje? Broker z którym rozmawiałem stwierdził, że to nietypowe podejście agencji. Przypuśćmy, że jednak się zdecyduję wpłacić tego tysiąca dla agencji. Jak tę wpłatę określić? Jaki kwit? Jakaś umowa? Jak to nazwać? Zaliczka na poczet prowizji? usługi za pośrednictwo?
Pomożecie?

Dziękuję i pozdrawiam....
adyton
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » Cz, 28 wrz 2006, 23:53

Po pierwsze- czy masz w ogóle podpisaną umowę z tą agencją nieruchomości?
Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomosciami. Art 180 pkt 3. 3. Zakres czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

W tej umowie powinna być określona wysokość wynagrodzenia należnego agencji, oraz termin zapłaty tego wynagrodzenia.
pozdrawiam
laporteki
 

Postprzez adyton » Pt, 29 wrz 2006, 09:39

Podpisywałem jedynie coś takiego w formie świstka w którym oświadczałem, że nie kupię tego mieszkania poza agencją. Zapłata była podana - 2,5% od wartości nieruchomości. Tylko nie pamiętam jak był ujęty termin zapłaty. W sumie nie dostałem kopii tego dokumentu. Teraz mnie to zastanowiło. Nie powinna mi dać? W innych agencjach dostawałem to bez proszenia. Na początku była mowa, że połowa prowizji przy umowie przedwstępnej połowa przy prawomocnej. Teraz pojawia się tekst, że końcówka miesiąca itp...
Sprawdziłem ją w ogólnopolskim zbiorze pośredników numer licencji się zgadza, takie biuro jest zarejestrowane :) Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Jak to jest w przypadku, gdyby agencji skończyła się umowa ze sprzedającym odnośnie repreznetowania go na rynku nieruchomości? Czy w takim układzie również muszę opłacać tej agencji tę prowizję, mimo, że ona juz nie reprezentuje tego sprzedającego?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
adyton
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » Pt, 29 wrz 2006, 15:21

Nie wiem czy prawo wymaga sporządzania umów w dwóch egzemplarzach ale w Twoim interesie jest posiadać kopię każdej umowy jaką podpisujesz. Na Twoim miejscu poprosiłabym biuro nieruchomości o wydanie mi drugiego egzemplarza umowy.

Art.180 Ustawy o gospodarce nieruchomościami,
pkt 3. Zakres czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

pkt 4. Przez umowę pośrednictwa pośrednik lub przedsiębiorca, o którym mowa w art. 179 ust. 3, zobowiązuje się do dokonywania dla zamawiającego czynności zmierzających do zawarcia umów wymienionych w ust. 1, a zamawiający zobowiązuje się do zapłaty pośrednikowi lub przedsiębiorcy wynagrodzenia.


Odnośnie ostatniego pytania, co w sytuacji gdy umowa między sprzedającym a biurem nieruchomości wygasła, nie wiem jak to jest. Może ktoś mądrzejszy ode mnie się wypowie.
pozdrawiam
laporteki
 


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość