która umowa przedwstępna ważna?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

która umowa przedwstępna ważna?

Postprzez edita » Cz, 12 sty 2006, 12:29

Sprzedająca zawarła ze mną umowę przedwstępną sprzedaży działki w formie zwykłej (pisemnej)
- notariusz odmówił spisania aktu, ponieważ nie było jeszcze założonej odrębnej księgi wieczystej
na tą nieruchomość, choć było postanowienie sądu, na podstawie którego sprzedająca weszła w posiadanie działki oraz jej nr ewidencyjny i mapa podziału. Na poczet umówionej ceny wpłaciłam jej kwotę pieniężną (część).
Po ok. 3 tyg. zawarła ona z inną osobą umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Mnie nie zawiodomiła o tym fakcie, nie zwróciła mi pieniędzy i przez cały czas twierdziła, że sprawa jest aktualna i oczywiście po otrzymaniu dokumentów umowa sprzedaży zostanie zawarta. Przypadkiem dowiedziałam
się, o ww umowie z osobą trzecią. Rzecz jasna poinformowałam ją, że wiem o tej drugiej umowie i żądam
zwrotu pieniędzy. Do tej pory nie zwróciła mi pieniędzy. Poinformowałam również pośrednika i notariusza.
Co w tej sytuacji mogę zrobić? Około 20 ma dojść do podpisania ww umowy notarialnie. Sprzedająca obiecała mi zwrócić wtedy pieniądze, ale wiem że ona już dostała większość kwoty za tę działkę, a pozostała nie pokrywa moich roszczeń. Czy moja umowa jest ważna? Czy mogę zablokować podpisanie tej umowy jeśli ona mnie nie spłaci? Czy jest to wyłudzenie, oszustwo?
edita
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Esokal » Cz, 12 sty 2006, 13:20

Napisz jeszcze ten sam wątek z 10 razy to napewno ktoś zauważy...
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 14 sty 2006, 10:51

Sprzedająca zawarła ze mną umowę przedwstępną sprzedaży działki w formie zwykłej (pisemnej)


W takim razie w wypadku niezawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży możesz żądać od drugiej strony naprawienia szkody jeśłi takowa została poniesiona przez to że liczyłaś na zawarcie umowy przyrzeczonej (art. 390 § 1 k.c.)
Niestety nie możesz dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej gdyż do tego umowa przedwstępna musiałaby mieć formę aktu notarialnego (art. 390 § 2 k.c.)

Na poczet umówionej ceny wpłaciłam jej kwotę pieniężną (część).


Czy zostało to w umowie przedwstępnej określone jako "zadatek?
Jeżeli tak - w razie niezawarcia umowy przyrzeczonej wskutek wykonania tej drugiej umowy przedwstępnej, możesz w tej sytuacji żądać zwrotu dwukrotności zadatku który dałaś (art. 394 § 1 k.c.)


Co w tej sytuacji mogę zrobić?


Po upływie terminu wskazanego do zawarcia umowy przyrzeczonej w Twojej umowie przedwstępnej, zażądac zwrotu dwukrotnmości zadatku i ewentualnie wnieść o to pozew. (o ile jest mowa o zadatku w umowie)

Czy moja umowa jest ważna?


Wszystko wskazuje na to że tak (zakładam że strony mają pełną zdolność do czynności prawnych, nie działały dla pozoru ani dla obejścia ustawy etc)

Czy mogę zablokować podpisanie tej umowy jeśli ona mnie nie spłaci?


Moim zdaniem nie masz takich uprawnień.
Druga strona może sprzedać tę rzecz komu chce, a jeśli narusza to wcześniejsze umowy z innymi osobami to jedynie naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą.

Czy jest to wyłudzenie, oszustwo?


Aby było oszustwo należałoby wykazać drugiej stronie że już w momencie zawierania umowy z Tobą, miała zamiar nie dotrzymać tej umowy. W praktyce może to być bardzo trudne do udowodnienia.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości