CIEPŁO-CO pomocy

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

CIEPŁO-CO pomocy

Postprzez Tristyan » Pt, 4 sie 2006, 22:22

mam prośbe czy nie wie ktoś jak się wylicza ciepło lub do kogo się zwrócić pytanie dotyczy Licznika głównego który wskazał 390GJ LICZNIKI MIESZKAŃCÓW 106+104 podgrzanie wody czyli=210 prezes obciążył nas pozostałymi 180GJ niby za to że ich nie wykozystaliśmy a one przeszły przez LICZNIK czyli węzeł w naszym bloku przykładowo jest mieszkanie 46.30m2 za jednostke zuzytego ciepła mam 34.68 a wykożystane zostało 4.29 więc to razy to =148zł a mamy coś takiego jak pozostałe opłaty czyli te 180pozostałe GJ rozbite na metry mieszkań wyszło to 90groszy z m2 MTBS wyliczył nam to tak 46.30*2.34*6miesieńcy=650zł pozostałych opłat
Tristyan
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez eltobiasz » So, 5 sie 2006, 00:03

Wydaje mi sie, że się nie dogadaliscie.
W Sp.Mieszk. istnieje cos takiego jak zamawianie ciepla w EC. jak prezes za dużo zamowi, to i tak trzeba za to placic, są nawet jakies kary za niewykorzystanie :(
Jeżeli jest tak jak mowisz, to koszt ciepła, ktore przeszło przez licznik główny bloku, wg mnie trzeba by rozliczyć na zasadzie: za podgrzanie wody podzielić przez ilość zurzytej ciepłej wody w calym bloku- indywidualny koszt mieszkania= to co wyszlo x ilość zurzytych metrow. Natomiast część należności za "co"- kwotę podzielić przez ilość jednostek w calym bloku i z tego wyjdzie rzeczywista cena jednostki, a nie te 34,68zł.
Tak byłoby wg mnie uczciwie:)
Chyba, że macie jakieś "ustawowe"(regulamin spółdzielni) normy (sztywne 34,68 za jednostke z co, i np.12zł za metr sześcienny wody) to wtedy niedopłatę muszą gdzies upchnąć.
Bilans musi wyjść na zero:)
eltobiasz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Tristyan » So, 5 sie 2006, 01:09

dziś wam przedstawie jak oni nas rachują co jest co i czy mamy jakiekolwiek szanse na dopłaty np.od miasta i TBS-u faktura pecowska mówi 24tys za 6miesięcy i tyle musimy zapłacić a że faktycznego ciepła zeszło ile zeszło dokładne wyliczenia przedstawie w innych godzinach bym czegoś nie przeoczył ze względu na pore
Tristyan
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Tristyan » So, 5 sie 2006, 18:12

więc wygląda to tak : PEC sprzedaje energie po 28,43+22%=34,68zł za GJ BLOK ma metrów 1159,1 moc zamówiona to 0,158MW OPŁATA STAŁA MTBS-U do PECU to 1551,2 za wode 0,28GJ za m3 więc wyglada to tak nasz licznik pokazał po 6miesiącach 390GJ mieszkańcy bloku pobrali na swoje grzejniki 106 a na wode poszło 104 zostaje nam 180GJ MTBS przeliczył opłate stałą czyli1551,2:1159,1przez metraz bloku=1,35 za m2 dochodza do tego jakieś inne dodatkowe koszty co dało 1,44 i tak jest w papierach u nich ale nadal nam wisi to 180GJ które jest na liczniku na węzle w naszym bloku PREZES wpadł na taki pomysł 180GJ*34,68zł:1159,1:6miesięcy=90groszy do opłat. czyli 1,44+0,9=2,34 za metr2 i to są te koszty pozostałe próbował nam wmówić ze poszło to na klatki te 180GJ ale mu się nie udało hahaha ale powiedział ze musi ioi tak odzyskać tą kase od nas co nabiło na licznik główny stąd np. mieszkanie ma metrów 46,3*2,34*6miesiecy daje jak on to nazwał pozostałe opłaty w kwocie 650zł!!! czy to jest LEGALNE czy moc zamówiona jest OK czy ktoś gdzieś nie popełnił błędu za który teraz mają płacić mieszkańcy ----HELP
Tristyan
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Tristyan » N, 6 sie 2006, 22:44

wszystko już gra po spotkaniu z prezesem TBS-u zobaczylismy wszystkie faktury i wylicznia więc nie potrzeba ich kontrolować nie wiem na kogo się wsciekać na mieszkańców ze tak mało ciepła wykozystali czy na prezesa że tylko go zamówił gdyż tak jak pisałem zostalismy obciazeni za ciepło którego mieszkańcy bloku nie wykożystalli a przeszło przez nasz licznik. CZYLI licznik nabił 390GJ nasze z grzejników 106+104 za podgrzanie wody=210 a 180GJ zostało podzielone przez mieszkańców i ten koszt został im doliczony do tak zwanych (pozostałych opłat) wyszło tego 90groszy za metr. Mało tego zrobiliśmy symulacje jeśli wszyscy z bloku rozkręciliby grzejniki aby zeszło choć 100GJ czyli na mieszkanie wyszło by po około 4,16GJ a pozostało by nam (kosztów pozostałych 80GJ) czyli nie jak wcześniej było by 90groszy za metr tylko teraz 40grooszy a do rachunku za GJ jednego 34,68 wiec za 4--120zł a opłata stała by nie wyszła jak wcześniej 2,36 tylko 1,88 nie wiem czy ktoś to rozumie Hę? No ale może mamy tu jakiegoś matematyka i pytanie zasadnicze i najwazniejsze czy mimo liczników przy mieszkaniach musimy płacić i godzić się z tą opłatą która została podzielona miedzy mieszkańców????
Tristyan
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez eltobiasz » N, 6 sie 2006, 23:54

Obawiam się, że niestety nie macie innego wyjscia (chyba, ze sie mylę). SM to taka instytucja, w ktorej nie ma: my, wy, oni. Zgodnie ze statutem jest to rodzaj spółki. Wszyscy solidarnie ponoszą koszty. A jak juz mowilem- bilans musi wyjśc na zero. Nie ma znaczenia, że np. Prezesunio źle oszacował potrzeby (jeżeli tak w ogóle bylo).
Jest jeszcze jedna droga utraty ciepla. Jeżeli macie cyrkulację cieplej wody. Jest to wygodny wynalazek, ale przy niewielkim zużyciu (szczególnie latem), kosztowny. Odkręcasz kran i po 3sek. leci ciepla woda. Nie czekasz aż zleci pół wanny :). Niestety luksus kosztuje. Jezeli podgrzana woda nie zostanie wykorzystana, stygnie. I od nowa, tym razem nie Polska ludowa, trzeba ja podgrzewać. pierun wie, ile razy ten sam metr był grzany nim został zużyty. Mozna by ew. pomyśleć o "upchnięciu" tych dodatkowych kosztów, nie tylko w metry ogrzewanej powierzchni, ale też (jakąś część) w podgrzewanie wody.
PS. nie jestem prawnikiem, ani dzialaczem spółdzielnianym, ale myslę, że te moje wypociny, tak na chlopski rozum, mają sens.:)
Powodzonka w rozwiązaniu sytuacji:)
eltobiasz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Tristyan » Pn, 7 sie 2006, 08:08

wielkie dzięki i tak wiem że jako mieszkańcy nie mamy szans i jeszcze jedno takie rozliczanie jakie stosuje się u nas jest bardzo nie korzystne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bo mimo liczników przy mieszkaniach i tak musimy płacić różnice między głównym Licznikiem a tymi z naszych mieszkań!!!!!!!!!!!!! KIedy to się zmnieni ,może za 100 lub 1000 lat!!!!!!!!!!!!!!!najlepiej sobie samemu palić wtedy siię wyjdzie na swoje ale tak się nie da i pomyśleć że mamy XXI wiek a rozliczenia nadal z XX które przekłamują i się nie sprawdzają dla mieszkańców bo spódzielnia jest HEPI bo wychodzi na zero tylko że my do tego dokładamy i gdzie ta oszczędność wychodzi nam bokiem bo w mieszkaniach zimno a trzeba dopłacać tak i tak
Tristyan
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez eltobiasz » Pn, 7 sie 2006, 13:39

"SPÓŁDZIELNIA TO MY" - zapomniałeś dopisać :)
eltobiasz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Tristyan » Wt, 8 sie 2006, 18:15

dzięki wielkie za podpowiedzi ALE STAŁO SIĘ BYLIŒMY NA ZEBRANIU Z PREZESEM I ---- już wywalczyliśmy zmniejszenie na przyszły sezon grzewczy czyli na 2007r mniejszą moc cieplną aby była dostarczana do naszego bloku gdyż duża część jest nie wykożystana mam nadzieje ze na gadce i oświadczeniach się nie skończy może kiedyś was powiadomie jak będzie temat aktualny
Tristyan
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość