Pomocy

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Pomocy

Postprzez Asd » Wt, 20 kwi 2004, 19:16

witam jestem ofiarą wypadku samochodowegoi otrzymałem pismo z policji nastepującej treści" ...do rozpoczęcia przewodu sądowego albo bezpośrednio po jego rozpoczęciu posiedzenia o ktorym mowa w art 60.. osiadczyć że będzie działał obok oskarzyciela publicznego jako oskarżyciel posiłkowy". Co to oznacza działał jako oskarzyciel posiłkowy czy coś mogę z tego wiećej osiągnąc czy może stracic. Chyba że chodzi o to że moge na tej rozprawie domagac sie odszkodowania zdrowotnego i wówczas nie musiał bym otwierać nowej sprawy cywilnej kolesiowi który spowodował wypadek. Czy jest taka możliwośc wogóle by na tej samej rozprawie która ma przesądzić o jego winie moge starac sie o odszkodowanie od niego?? prosze o pomoc z góry dziękuje
Asd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Wt, 20 kwi 2004, 20:10

W postępowaniu karnym możesz wytoczyć przeciwko oskarżonemu powództwo cywilne. Tutaj przeczytasz więcej na ten temat.

Oskarżyciel posiłkowy jest stroną procesową w postepowaniu karnym. Ma on prawo m.in. do przeglądania akt sprawy, składania wniosków dowodowych, zaskarżania orzeczeń sądowych. W swoich działaniach oskarżyciel posiłkowy jest niezależny od oskarżyciela publicznego, jednakże może jedynie popierać oskarżenie, a zatem nie może podejmować czynności na korzyść oskarżonego.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 20 kwi 2004, 20:19

witam jestem ofiarą wypadku samochodowegoi otrzymałem pismo z policji nastepującej treści" ...do rozpoczęcia przewodu sądowego albo bezpośrednio po jego rozpoczęciu posiedzenia o ktorym mowa w art 60.. osiadczyć że będzie działał obok oskarzyciela publicznego jako oskarżyciel posiłkowy". Co to oznacza działał jako oskarzyciel posiłkowy czy coś mogę z tego wiećej osiągnąc czy może stracic.


Instytucja oskarżyciela posiłkowego pozwala pokrzywdzonemu działać obok prokuratora lub też zamiast niego, jako strona czynna w stadium jurysdykcyjnym. Ustawa stanowi, że w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 54 § 1 k.p.k.).
Uprawnienia oskarżyciela posiłkowego do czynności w procesie są samodzielne. Działa on niezależnie od prokuratora lub też zamiast niego. Jego czynności jednak muszą być związane z popieraniem oskarżenia. Nie może więc on wykonywać czynności na korzyść oskarżonego. Oskarżyciel posiłkowy może: 1) brać udział w rozprawie, 2) składać wnioski, 3) zadawać pytania, 4) składać oświadczenia. Oskarżyciel posiłkowy może mieć pełnomocnika. Oskarżyciel posiłkowy, działając niezależnie od prokuratora, może wyrazić odmienny pogląd co do wersji zdarzenia i jego kwalifikacji prawnej. Może nie tylko dowodzić okoliczności związanych z winą, ale i okoliczności wpływających na wymiar kary. Uprawnienia oskarżyciela posiłkowego nie doznają ograniczeń w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji. Oskarżyciel posiłkowy może skarżyć rozstrzygnięcia, ale jedynie naruszające jego prawa lub szkodzące jego interesom (art. 425 § 3 k.p.k.). Oskarżyciel posiłkowy może złożyć wniosek o: podjęcie postępowania warunkowo umorzonego (art. 549 k.p.k.), wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem (art. 542 § 1 k.p.k.).
Z przeglądu ustawowych uprawnień oskarżyciela posiłkowego wynika, że obejmują one nie tylko postępowanie przed sądem pierwszej instancji, ale i postępowanie przed sądem drugiej instancji, a także postępowanie po uprawomocnieniu się orzeczenia, oraz prawo do nadzwyczajnych środków zaskarżania.
Oskarżyciel posiłkowy dopuszczony do postępowania działa w charakterze strony. Uprawnienia co do czynności oskarżyciela posiłkowego mają charakter samodzielny, tzn. są niezależne od oskarżyciela publicznego. Jednakże jego czynności muszą być związane z popieraniem oskarżenia. Oskarżyciel posiłkowy nie może dokonywać czynności na korzyść oskarżonego, gdyż nie pełni on roli rzecznika interesu społecznego.


Chyba że chodzi o to że moge na tej rozprawie domagac sie odszkodowania zdrowotnego i wówczas nie musiał bym otwierać nowej sprawy cywilnej kolesiowi który spowodował wypadek. Czy jest taka możliwośc wogóle by na tej samej rozprawie która ma przesądzić o jego winie moge starac sie o odszkodowanie od niego??

Tak. Stosownie do art. 62 kpk, pokrzywdzony może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

kpk a KPW

Postprzez Asd » Wt, 20 kwi 2004, 22:05

narazie 1 rozprawa odbędzie sie w sądzie grodzkim i oskarzony sprawca wypadku ma postawione zarzuty z kodeksu postepowania i wykroczeń a nie KPK ale mysle że postepowanie i przywileje oskarzyciela posiłkowego pozostaja te same. czytając o przywilejach oskarżyciela posiłkowego jest to chyba
dobra okazja by pogrążyc sprawce i chyba nalezy z niej skożystać? mając na uwadze fakt ze sprawca był pijany i zbiegł z miejsca wypadku
Asd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 20 kwi 2004, 22:53

Na czym polegał ten wypadek i jakie były jego skutki ? Mam spore wątpliwości co do prawidłowości kwalifikacji, bo przecież sama jazda po pijanemu jest od ponad 3 lat przestępstwem (art. 178a kk).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Asd » Śr, 21 kwi 2004, 07:06

sprawca zbiegł z miejsca wypadku ale zapisalem mu numery i po kilku godzinach zostal zatrzymany po czym odmowil badania alkomatem. co do obrazen to uszkodzenie kregoslupa szyjnego i pobyt w szpitalu kierowcy (poszkodowanego)
Asd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Śr, 21 kwi 2004, 11:18

sprawca zbiegł z miejsca wypadku

Odpowiedzialność z art. 178 § 1 kk i art. 93 kw.
ale zapisalem mu numery i po kilku godzinach zostal zatrzymany po czym odmowil badania alkomatem.

Jeśli ustalono, że w jego krwi jakiś alkohol się znajduje, to w zależności od jego ilości art. 87 kw albo art. 178a kk.
co do obrazen to uszkodzenie kregoslupa szyjnego i pobyt w szpitalu kierowcy (poszkodowanego)

W zależności jakie to obrażenia - art. 177 § 1 kk bądź art. 177 § 2 kk.

Wypada jeszcze wskazać na nieścisłość pisma z policji.
Skoro powołano w nim art. 60, to zapewne chodzi o kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia ale zgodnie z jego art. 26 § 3, pokrzywdzony może w terminie 7 dni od zawiadomienia (...) oświadczyć, że będzie działać obok oskarżyciela publicznego jako oskarżyciel posiłkowy; po upływie tego terminu uprawnienie wygasa.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 21 kwi 2004, 11:39

Można też dodać, że w postępowaniu w sprawach o wykroczenia nie jest znana instytucja powoda cywilnego - trzeba wystąpić z oddzielnym powództwem do sądu cywilnego.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Asd » Śr, 21 kwi 2004, 15:21

jednak aby domagac sie odszkodwoania od kolesia musze otworzyc osbona sprawę cywilną jednak nie moge na tej rozprawie w Grodzkim Sadzie Wykroczeniowym żądać odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?. jesli chodzi o paragraf 60 to podano mi nast epujace paragrafy:
art 60 par1 pkt 1-3 i 6.
Waszym zdaniem (całkiem prywatnym) jest sens wytaczać mu sprawę cywilna? zważając na koszty i oczywiście czas jaki upłynie do czasu zakończenia sprawy. Koleś napewno będzie kombinował ze zwolnieniami itd... (unikał przesłuchania na policji) wiec ciekawy jestem waszje opini czy "gra warta jest świeczki"? dziekuje
Asd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 21 kwi 2004, 15:50

jednak aby domagac sie odszkodwoania od kolesia musze otworzyc osbona sprawę cywilną jednak nie moge na tej rozprawie w Grodzkim Sadzie Wykroczeniowym żądać odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?. jesli chodzi o paragraf 60 to podano mi nast epujace paragrafy:
art 60 par1 pkt 1-3 i 6.


Jeśli ma to być kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, to art. 60 § 1 brzmi tak:

Prezes sądu, po wszczęciu postępowania, kieruje sprawę na posiedzenie, jeżeli:

1) oskarżyciel publiczny wystąpił z wnioskiem o skazanie obwinionego bez przeprowadzania rozprawy,
2) obwiniony, po wezwaniu go na rozprawę lub zawiadomieniu o jej terminie, wystąpił z wnioskiem o skazanie bez przeprowadzania rozprawy,
3) zostały stwierdzone przed rozprawą okoliczności wyłączające postępowanie,
4) zachodzi potrzeba wydania postanowienia o niewłaściwości sądu,
5) zachodzi potrzeba umorzenia postępowania z powodu oczywistego braku podstaw obwinienia,
6) w sprawie, w której wniosek o ukaranie złożył oskarżyciel posiłkowy, niezbędne jest polecenie Policji lub innemu organowi dokonania określonych czynności dowodowych,
7) zachodzi możliwość wydania wyroku nakazowego,
8) zachodzi potrzeba wydania innego rozstrzygnięcia przekraczającego uprawnienia prezesa.


Z pozwem cywilnym możesz spróbować zrobić tak: napisz do sądu, że Twoim zdaniem sprawcy należy zarzucić przestępstwo (przepisy kk podał Ci wyżej Darek), w związku z czym uważasz, że sprawa powinna być rozpatrywana w postępowaniu karnym i dlatego na podstawie art. 62 kpk zgłaszasz powództwo cywilne. Nie wiem, jak zareaguje sąd, ale spróbować możesz ;).


Waszym zdaniem (całkiem prywatnym) jest sens wytaczać mu sprawę cywilna? zważając na koszty i oczywiście czas jaki upłynie do czasu zakończenia sprawy. Koleś napewno będzie kombinował ze zwolnieniami itd... (unikał przesłuchania na policji) wiec ciekawy jestem waszje opini czy "gra warta jest świeczki"? dziekuje


Jeśli facet ma jakiś majątek, a zatem będziesz w stanie wyegzekwować zasądzone odszkodowanie, to mimo wszystko warto. Jeśli wygrasz sprawę, powinien Ci także zwrócić koszty związane z procesem.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron